شهید پنج رمضانی

سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵
شهید پنج رمضانی

جیرفت - ایرنا - شهید 'ایوب توانایی' در ماه مبارک رمضان به دنیا آمد، ماه رمضان وارد حوزه علمیه شد، ماه رمضان به جبهه رفت، ماه رمضان شهید و در ماه رمضان تشییع شد.

جیرفت - ایرنا - شهید 'ایوب توانایی' در ماه مبارک رمضان به دنیا آمد، ماه رمضان وارد حوزه علمیه شد، ماه رمضان به جبهه رفت، ماه رمضان شهید و در ماه رمضان تشییع شد. برادر شهید روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این شهید ماه رمضان سال 1345 در خانواده ای مذهبی در روستای جزفطن از توابع بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت به دنیا آمد.
محمود توانایی افزود: شهید توانایی دوران تحصیل ابتدایی خود را در روستای علی آباد سادات و دوره راهنمایی را در بخش بلوک شهرستان جیرفت گذراند، دوره مقدماتی حوزه علمیه را در بندرعباس و دوره بعدی را در حوزه آیت الله یثربی کاشان سپری کرد.
وی گفت: شهید بعد از اتمام تحصیل در حوزه علمیه کاشان برای تبلیغ در ماه مبارک رمضان به بم آمد و از همان شهر عازم جبهه های حق علیه باطل شد که بلافاصله پس از چهار روز حضور در جبهه در عملیات رمضان به تاریخ 22 تیرماه 1361 به شهادت رسید ولی پیکرش بعد از 14 سال در ماه رمضان به زادگاهش برگردانده و در ماه رمضان تشییع شد.
خانواده شهید توانایی از 9 پسر و سه دختر تشکیل شده است که دو شهید به نام های ایوب و یعقوب را تقدیم انقلاب کرد. شهید یعقوب توانایی متولد 1342 بود که در عملیات بدر در حورالعظیم به شهادت رسید.
این خانواده شهید علاوه بر دو شهید سه جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
محمود در عملیات رمضان، منصور در عملیات کربلای یک و احمد در عملیات کربلای پنج به مقام جانبازی نایل شدند.
پدر شهید توانایی هم رزمنده دفاع مقدس بود که در گردان 414 شهید بینا در خط پدافندی فاو از میهن خود دفاع کرد.
شهید توانایی از دوران کودکی در محل خود به خوش اخلاقی و دین داری معروف بود و علاقه خاصی به حضرت امام خمینی (ره) و شهادت داشت که به آرزوی خود رسید.
او به مسائل مذهبی علاقه زیادی داشت و ماه رمضان در حوزه علمیه بندرعباس لباس روحانیت را پوشید.
این شهید از شهدای شاخص شهر دارالولایه است که معروف به شهید پنج رمضانی است و با توجه به خصوصیات اخلاقی خاصی که داشت، مورد توجه جوانان است.
شهید ایوب توانایی 16 ساله بود که وارد جبهه های حق علیه باطل شد و پس از چهار روز حضور در جبهه در عملیات رمضان به شهادت رسید.
همرزمان شهید توانایی شهادت وی را در عملیات رمضان تایید کردند و بعد از مدت 14 سال پیکر مطهر شهید را به وطن بازگرداندند و ماه رمضان در زادگاهش به خاک سپرده شد.
وصیت نامه شهید به دست ما نرسید ولی در آخرین دیدار برادر شهید با او شب قبل از عملیات رمضان تاکید کرد که اگر شهید شدم مرا در لحظه اذان به خاک بسپارید و این وصیت شهید اجرا و در لحظه اذان ظهر تشییع شد.
رمضان ماه پرواز از خاک به افلاک است و ایوب با صبر و استقامت در طول زندگی شهیدی شد از تبار رمضان.
گزارش از هادی شفیعی مجاز
7450/3028
شهید پنج رمضانی