پایانی بر خطاها و دریچه ای به رحمت بیکران الهی

شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵
پایانی بر خطاها و دریچه ای به رحمت بیکران الهی

تهران - ایرنا - خدایا! همانگونه که امام سجاد(ع) در دعای چهل وپنجم صحیفه سجادیه از تو درخواست کرد که «پایان ماه رمضان را پایان خطاهایمان قرار بده و به دنبال خارج شدنش، ما را از بدی هایمان خارج کن» ما را نیز مشمول این دعای سیدالساجدین(ع) قرار بده.

تهران - ایرنا - خدایا! همانگونه که امام سجاد(ع) در دعای چهل وپنجم صحیفه سجادیه از تو درخواست کرد که «پایان ماه رمضان را پایان خطاهایمان قرار بده و به دنبال خارج شدنش، ما را از بدی هایمان خارج کن» ما را نیز مشمول این دعای سیدالساجدین(ع) قرار بده. ماه مبارک رمضان به پایان رسید و مبادا ما مصداق این روایت قرار بگیریم که «چه بسیار روزه دارانی که فقط تشنگی و گرسنگی را چشیدند» و نکند ما از همان ذغال هایی باشیم که زمستان رفت و سیاهی آن بر ما ماند ولی ادامه دعای امام سجاد(ع) بارقه امید را در دل ها زنده می کند که از خدا خواست تا «ما را از سعادتمندترین اهل این ماه به آن» قرار دهد.
علمای اخلاق و کارشناسان مذهبی، میهمانان ماه الهی را ترغیب می کنند تا از بهره های ماه مبارک رمضان در طول سال غافل نباشند و حالت معنوی خود را همچنان حفظ کنند.
دیروز خطیب نماز جمعه تهران از مردم خواست تا انس با قرآن، مسجد و دعا را که در ماه رمضان کسب کرده اند، همچنان در طول سال حفظ کنند.
حجت الاسلام محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه اول نماز جمعه تهران در مصلای امام خمینی(ره) گفت: تقوا یکی از برکات روزه داری است که در انسان نوری را ایجاد می کند و پرده از حقایق می گشاید و حقیقت گناهان نیز برای انسان روشن می شود.
وی تاکید کرد: بکوشیم این نوری را که در ماه مبارک رمضان نصیب ما شده، از دست ندهیم و اگر احساس می کنیم که مورد لطف الهی قرار گرفته ایم آن را حفظ کنیم و آنچه را در ماه رمضان به دست آوردیم مانند انس با مسجد و قرآن و دعا، در ماه های دیگر نیز حفظ کنیم.
** هدف از روزه داری
حجت الاسلام علی ملانوری در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا می افزاید: هر انسان مومنی باید برای عبادت های خود هدف داشته باشد و هدف از یک ماه روزه داری کسب تقواست ولی باید ببینیم آیا هدفی که از واجب شدن روزه در قرآن آمده، محقق شده است یا نه.
وی با اشاره به آیه 183 سوره بقره می گوید: خدا روزه را بر مسلمانان واجب کرده تا با تقوا شوند، از این رو همانگونه که علمای دینی تاکید دارند، نیت انسان در عبادات باید فقط برای اجرای حکم الهی و رضایت خدا باشد.
این کارشناس مذهبی ادامه می دهد: ممکن است انسان روزه بگیرد تا بدنش نیز سالم باشد یا حتی برای لاغرشدن باشد اما این نیت ها جزو نیت های بعدی و دورتر است، اما نکته مهم این است که روزه را برای اجرای فرمان الهی بگیرد، دستور این است که با روزه گرفتن به تقوای الهی برسیم.
** شرایط تحقق تقوا
ملانوری می گوید: تقوا یک صفت عام است که بر همه خصوصیات فردی و اجتماعی انسان تاثیر می گذارد، تقوا صفتی است که با جمع شدن شرایطی در انسان بوجود می آید.
وی ادامه می دهد: به عنوان نمونه انسان باتقوا کسی است که صداقت دارد، امانتدار است و با زبانش به دیگران گزندی نمی رساند و احکام الهی مانند نماز، حج، امر به معروف و حجاب را رعایت می کند و در رعایت حقوق خانواده و مانند آن کوتاهی نمی کند.
این کارشناس مذهبی درباره درجات تقوا می گوید: مواردی که به عنوان مثال بیان شد در واقع حداقل و کف تقواست که باید را رعایت شود. این غایت اندیشی باعث نگاهی کلی به مسائل دینی می شود.
ملانوری ادامه می دهد: در اسلام برخلاف بعضی ادیان تحریف شده که فقط در مکان ها و زمان های خاصی می توان با خدا مناجات کرد، به قول مولوی در ارتباط با خدا «هیچ آداب و ترتیبی مجو، هر چه می خواهد دل تنگت بگو».
وی می افزاید: از نظر دینی برای ارتباط و تقرب به خدا و انتقال احساسات عاشقانه خود به حضرت معبود و درخواست نیاز از خدا هیچ نیازی به مکان و زمان خاصی نیست، چون فطرت انسان به گونه ای است که می تواند مستقیما با خدا ارتباط برقرار کرده و سخن خود را بگوید.
ملانوری با استناد به آیه 35 سوره مائده تصریح می کند: خداوند برای نزدیک تر شدن انسان به خودش سفارش کرده تا واسطه ای بیاورید و در آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) به مکان هایی خاص مانند کعبه، مساجد و حرم ائمه(ع) و همچنین به زمان هایی ویژه مانند حج، ماه مبارک رمضان و شب قدر نگاهی متفاوت و خاص دارد.
** اسرار الهی در مکان ها و زمان هایی ویژه
وی می گوید: در این مکان ها و زمان ها اسرار الهی گنجانده شده که یکی از این زمان ها ماه های رجب و شعبان و رمضان است که بهار الهی در آن گنجانده شده و این سه ماه مانند ماراتنی است که فصل نتیجه گیری آن روز عید فطر است.
ملانوری عید فطر را پایان بهار معنوی دانسته و تصریح می کند: انسان در ادامه این بهار معنوی قرار دارد تا با سپری کردن فصل های دیگر دوباره به فصل رویش برسد که از سوی بزرگان اخلاق سفارش هایی برای این ایام مطرح شده است.
** دریای رحمت الهی در پایان ماه مبارک رمضان
وی از توصیه های بزرگان برای انجام دادن زیارت، حج، نماز و دعا در این ماه ها سخن گفته و با اشاره به اهمیت پایان ماه مبارک رمضان می افزاید: از پیامبر اعظم(ص) نقل شده که خدا در غروب هر روز ماه رمضان هزاران نفر را مورد بخشش قرار می دهد و در غروب آخر ماه رمضان به اندازه همه کسانی که در کل ماه آمرزیده شده اند، انسان ها را مورد رحمت خود قرار می دهد.
ملانوری همچنین با اشاره به این حدیث حضرت محمد(ص) که فرمود «انسان شقی و بدبخت کسی است که ماه رمضان بر او بگذرد و او آمرزیده نشود»، تاکید می کند: نباید این حدیث را بیان سختی تلقی کنیم، چون به اندازه ای اسباب رحمت و مغفرت الهی فراهم است که ممکن نیست کسی اراده رحمت را داشته باشد و مورد آمرزش قرار نگیرد.
** دیگران را ببخشیم تا خدا ما را ببخشد
این پژوهشگر مذهبی می افزاید: برای قرار گرفتن در دریای رحمت الهی کافی است که انسان زمینه و وسایل آمرزش را در خود فراهم کند که یکی از این زمینه ها عفو دیگران است و اگر یکدیگر را حلال کنیم و خطاهای همدیگر را نادیده بگیریم، خدا نیز به برکت یک ماه روزه داری، عبادت و شب زنده داری، بندگان خود را مورد رحمت قرار دهد.
** جاودانگی، بزرگترین حیات است
این پژوهشگر مذهبی از جاودانگی انسان به عنوان بزرگترین حیات یاد کرد که باعث امتیاز او نسبت به سایر مخلوقات الهی است و می افزاید: خلود و جاودانگی یکی از صفات خداوند است که انسان نیز واجد آن است و گرچه همچون خداوند ازلی نیستیم ولی ابدی هستیم و باید باقی بمانیم و لذا باید یک هدف و فلسفه ای برای زندگی و کارهای خود در نظر بگیریم.
وی تصریح می کند: زندگی انسانی از نگاه دین دارای رسالتی است و اگر انسان بتواند با غایت اندیشی به هدف و فلسفه هر کاری در زندگی خود پی ببرد، متوجه اهمیت حیات اخروی خواهد شد.
ملانوری تصریح می کند: در قرآن کریم و سایر ادیان الهی تاکید شده که زندگی انسان در این جهان بخش کوچکی از حیات انسانی را تشکیل می دهد و اگر نتوانیم هدف خود را در زندگی محقق کنیم، در واقع قطعه بزرگتری از زندگی خود را تحت الشعاع حیات دنیای قرار داده ایم و لذا حاصل اصلی برداشت نمی شود.
** خداحافظ ای بهترین ماه
چه سخت است جدا شدن امام سجاد(ع) از ماه مبارک رمضان و این سختی را در یک یک دعاهای آن حضرت می توان لمس کرد که فرمود: خداحافظ ای بزرگ‏ترین ماه خدا و ای عید عاشقان حق. خداحافظ ای کریم‏ترین همنشین از میان اوقات و ای بهترین ماه در روزها و ساعات.
در اینجا فرازهایی از دعای امام سجاد (ع) را یادآور می شویم تا بدانیم که چه گوهری را از دست دادیم و چگونه روزها و شب های آن را در غفلت سپری کردیم و متوجه عظمت این ماه نشدیم.
البته باید بدانیم در زبان عربی نیز هنگام خداحافظی از عبارت سلام استفاده می کنند و سلام های امام سجاد(ع) به معنی خداحافظی از این ماه است.
خداحافظ ای همسایه‏ای که دل ها نزد تو نرم شد، و گناهان در تو نقصان گرفت. خداحافظ ای یاوری که ما را در مبارزه با شیطان یاری دادی، و ای همنشینی که راه های احسان را هموار و آسان ساختی. خداحافظ ای ماهی که چه بسیار گناهان را از پرونده ما زدودی و چه عیب‏ها که بر ما پوشاندی!
خداحافظ که زمانت بر گنهکاران چه طولانی بود، و در دل مومنان چه هیبتی داشتی! خداحافظ که وداع با تو نه از باب خستگی، و فراغت از روزه‏ات نه به خاطر ملالت است. خداحافظ که قبل از آمدنت، در آرزویت بسر می‏بردیم و پیش از رفتنت بر هجرانت محزونیم.
فراهنگ ** 1003 ** 1071
پایانی بر خطاها و دریچه ای به رحمت بیکران الهی