نشست زاینده رود، حاشیه ها و مطالبات

یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵
نشست زاینده رود، حاشیه ها و مطالبات

اصفهان- ایرنا- برگزاری نشست ' نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ' با حضور مشاور معاون اول رئیس جهوری در اصفهان با حاشیه هایی همراه بود که مهمترین آن، حضور چشمگیر کشاورزان شرق اصفهان و نگرانی و انتقاد آنها نسبت به خشکی زاینده رود بود.

اصفهان- ایرنا- برگزاری نشست ' نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ' با حضور مشاور معاون اول رئیس جهوری در اصفهان با حاشیه هایی همراه بود که مهمترین آن، حضور چشمگیر کشاورزان شرق اصفهان و نگرانی و انتقاد آنها نسبت به خشکی زاینده رود بود. به گزارش ایرنا، نشست ' نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ' شامگاه شنبه با حضور عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست، جمعی از مسئولان استان اصفهان، نمایندگان تشکل های کشاورزی، صنعتی و زیست محیطی، استادان دانشگاه و جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
مشاور معاون اول رئیس جمهوری که دبیری ستاد احیای دریاچه ارومیه و همچنین خانه کشاورزی ایران را به عهده دارد در این نشست با اشاره به تجربه های خود درباره احیای دریاچه ارومیه به بررسی وضعیت حوضه آبریز زاینده رود و ارائه راهکار برای احیای آن پرداخت و سپس به سوال شرکت کنندگان در نشست پاسخ داد.
جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در این نشست با اعتراض نسبت به خشک شدن مجدد زاینده رود از عدم تخصیص کامل حقابه آنها بر اساس طومار شیخ بهایی و انتقال آب زاینده رود به برخی شهرهای خارج استان اصفهان انتقاد کردند و فضای جلسه برای چند دقیقه نا آرام شد.
این کشاورزان با اشاره به وعده های مسئولان برای احیای دائمی زاینده رود نسبت به مدیریت های نادرست بویژه در برخی دولت های گذشته انتقاد کردند.
به دنبال این اعتراض ها، احمد شریعتی، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به عنوان نماینده کشاورزان شرق اصفهان پشت تریبون قرار گرفت و برای چند دقیقه سخنرانی کرد.
شریعتی، ریشه مشکل آب در اصفهان را مدیریت بد در گذشته خواند و گفت: ما داشته هایمان را به خوبی مدیریت نکردیم.
وی با انتقاد برداشت های بی رویه از زاینده رود، افزود: همه کشاورزان شرق اصفهان دارای حقابه هستند و دولت باید مانند دریاچه ارومیه، حق آب کشاورزان اصفهان را خریداری کند.
وی با اشاره به افزایش برخی معضل های اجتماعی در شرق اصفهان به دلیل بیکاری کشاورزان، تصریح کرد: جمعی از کشاورزان اقدام به خرید تجهیزات سیستم آبیاری قطره ای کردند اما اکنون توان مالی برای بازپرداخت اقساط آن را ندارند.
در حاشیه این نشست کشاورزان پلاکاردهایی با خود همراه داشتند که بر روی آنها جملاتی مانند ' محیط زیست اصفهان بدون زاینده رود بی معناست '، ' معیشت کشاورزان شرق اصفهان در گروه احیای دائمی زاینده رود' و ' برق مجانی و پمپاژ، بلای جان زاینده رود و محیط زیست ' به چشم می خورد.
همچنین در این پلاکاردها از اجرای پروژه هایی مانند انتقال آب ونک - سولگان ( در شهرستان سمیرم) به کرمان، انتقال آب بن - بروجن و برخی مصوبات وزارت نیرو انتقاد شده بود.
کلانتری، مشاور معاون اول رئیس جمهور نیز در پاسخ به اعتراض های کشاورزان گفت: با داد و فریاد و زنده باد و مرده باد این مشکل ها حل نمی شود.
وی به مردم اصفهان توصیه کرد که به جد پیگیر تشکیل ستاد احیای زاینده رود باشند تا در چهار سال آینده مشکل این حوضه آبریز حل شود.
در پایان نشست نیز طوماری مبنی بر درخواست جاری شدن دائمی آب زاینده رود برای تحقق حقابه طومار شیخ بهایی جهت ارائه به رهبر معظم انقلاب تهیه شده بود و توسط شرکت کنندگان امضا شد.
خشکسالی های اخیر و افزایش برداشت از حوضه زاینده رود، استان اصفهان را با کمبود آب مواجه کرده است بگونه ای که اکنون بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و شرب برای تامین آب با مشکل مواجه هستند.
زاینده رود به عنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران از رودخانه دائمی به فصلی تبدیل و کشاورزی در این حوضه آبریز بویژه در شرق اصفهان با مشکل مواجه شده است.
دولت یازدهم نیز برای رفع مشکل های مربوط به این حوضه آبریز و هماهنگی و اعمال مدیریت یکپارچه در بخش های منابع، مصارف و حقابه، طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود را در سال 93 مطرح کرد که این طرح در شورای عالی آب به تصویب رسید و مصوبه های آن در حال پیگیری و اجراست.
گ/3011 / 1339
نشست زاینده رود، حاشیه ها و مطالبات