445 هزار هکتار باغ اصلاح و نوسازی می شود

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
445 هزار هکتار باغ اصلاح و نوسازی می شود

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی می گوید، در یک برنامه 10 ساله 445هزار هکتار از باغ های کشور اصلاح و نوسازی می شود.

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی می گوید، در یک برنامه 10 ساله 445هزار هکتار از باغ های کشور اصلاح و نوسازی می شود. به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسن پور افزود: در بررسی های انجام شده از دو میلیون و 500 هزار هکتار باغ های کشور، یک میلیون هکتار نیاز به اصلاح و نوسازی دارد که در مرحله نخست، اصلاح نیمی از آن در دو برنامه پنج ساله صورت می گیرد.
وی اظهارداشت: 171 هزار هکتار از باغ ها در برنامه پنجساله ششم توسعه و 274 هزار هکتار دیگر در برنامه پنجساله هفتم توسعه کشور، اصلاح و نوسازی می شود.
** سن 40 درصد باغات کشور بیش از 30 سال است
وی، سن بالای باغات، اقتصادی نبودن ارقام، مخلوط بودن باغ ها و انجام نشدن بعضی از عملیات باغداری را از الزام های اصلاح و نوسازی برشمرد و تصریح کرد: 40 درصد باغ های کشور بیش از 30 سال سن دارند و به روش سنتی اداره می شوند.
حسن پور با بیان این که برای جایگزینی درختان مسن، 147 میلیون اصله نهال در برنامه 10 ساله برآورد نیاز شده است، گفت: در این زمینه هماهنگی های لازم با دفتر تولید نهال انجام شده به طوری که در برنامه ششم توسعه 57 میلیون و در برنامه هفتم 90 میلیون اصله نهال تامین خواهد شد.
وی، افزایش عملکرد تولید و بهره وری از آب را از اهداف برنامه اصلاح و نوسازی باغ های قدیمی عنوان کرد و گفت: انتظار داریم با انجام عملیات اصلاح و نوسازی باغ ها در پایان برنامه ششم توسعه، میزان تولیدات باغی از حدود 17 میلیون تن به 22 میلیون تن برسد، ضمن آن که از مصرف هر متر مکعب آب، بیشترین میزان تولید را داشته باشیم.
وی دستیابی به تراز مثبت تجاری در حوزه باغبانی را یکی دیگر از اهداف برنامه اصلاح و نوسازی عنوان کرد و افزود: صادرات برخی از محصولات مانند سیب، انجیر خشک، کیوی، زرشک و انار باید افزایش یابد تا ارزآوری رشد کند.
مجری طرح اصلاح و نوسازی باغ های معاونت امور باغبانی، با بیان این که تولید نهال و ارقام مناسب برای 14 محصول اقتصادی و مزیت دار مانند انگور، بادام، پسته، گردو، زرشک، انار، مرکبات، زعفران و گل محمدی به منظور اصلاح و نوسازی باغ های قدیمی در دستور کار قرار دارد،
حسن پور اضافه کرد: در برخی استان ها مانند کردستان که توت فرنگی جزو محصولات مزیت دار است، استثنائاتی را در نظر گرفته ایم.
وی ادامه داد: در این برنامه 10 ساله، باغ های انگور و مرکبات هر یک در سطح 60 هزار هکتار، خرما 55 هزار هکتار، پسته 50 هزار هکتار، گردو، سیب و انار به ترتیب در سطح 40 هزار ،39 هزار و 500 و 15 هزار هکتار بیشترین میزان اصلاح و نوسازی را خواهند داشت.
وی استفاده از آبیاری تحت فشار، تغذیه مناسب و هرس فنی و علمی را از دیگر اقدام ها برای اصلاح و نوسازی باغات برشمرد.
مدیر کل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی در ادامه به افزایش تراکم درختان در باغ ها اشاره کرد و اظهارداشت: در برخی باغ ها قصد داریم تراکم درختان را زیاد کنیم زیرا با این کار، برداشت محصول آسانتر و تولید اقتصادی تر می شود.
وی درباره مخلوط بودن بعضی از باغ های کشور تصریح کرد: در برنامه اصلاح باغ های کوچک، بر تولید یک تا دو محصول تاکید داریم.
حسن پور با اشاره به این که اصلاح و نوسازی باغ ها از امسال آغاز شده است، گفت: هزینه اصلاح و نوسازی باغ ها برحسب عملیات اصلاحی و منطقه باغ ها متفاوت است و حداقل هزینه برای هر هکتار باغ 60 میلیون ریال برآورد شده است.
وی افزود: با اصلاح و نوسازی باغ ها علاوه بر افزایش عملکرد تولید، میوه ها بازارپسند می شوند و قابلیت نگهداری بیشتری خواهند داشت.
مدیر کل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی درباره حمایت از باغداران برای اصلاح و نوسازی گفت: پیشنهاد ما این است که بخشی از هزینه های اصلاح و نوسازی از طریق کمک های دولت نظیر تسهیلات ارزان قیمت و کمک های فنی تامین شود.
حسن پور، ایجاد زمینه های فروش و صادرات را یکی دیگر از شیوه های حمایت از باغداران عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون سالیانه بیش از 110 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که بیش از 16 میلیون تن آن به محصولات باغی اختصاص دارد.
وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم تاکنون مجوزی برای واردات میوه به جزء موز، آناناس و انبه صادر نکرده است.
445 هزار هکتار باغ اصلاح و نوسازی می شود
jkkjkjkjkj