طرح نهالکاری 100 هکتاری شمال سفیدشهر آران و بیدگل 90درصد پیشرفت دارد

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
طرح نهالکاری 100 هکتاری شمال سفیدشهر آران و بیدگل 90درصد پیشرفت دارد

آران و بیدگل ،کاشان - ایرنا - مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از پیشرفت 90 درصدی طرح نهالکاری و مراقبت آبیاری 100 هکتاری شمال سفید شهر آران و بیدگل خبر داد.

آران و بیدگل ،کاشان - ایرنا - مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از پیشرفت 90 درصدی طرح نهالکاری و مراقبت آبیاری 100 هکتاری شمال سفید شهر آران و بیدگل خبر داد. حمید گل آرایی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارکرد: هم اکنون دو طرح نهالکاری 100 هکتاری در منطقه شمال سفید شهر در حال تکمیل است که طرح اول 90 درصد و طرح دوم 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی افزود: در طرح اول تا کنون 12 هزار و 500 نهال کاشته شده و طی دو سال گذشته تا کنون 17 نوبت آبیاری شده اند، در طرح دوم نیز تا کنون 12 هزار و 500 نهال کاشته شده و در مدت شش ماه گذشته تاکنون هشت نوبت آبیاری شده اند.
وی گونه های کاشته شده را نهال تاغ و قره داغ بر شمرد و گفت: اجرای این دو طرح توسط بخش خصوصی در حال اجراست.
مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل همچنین از اجرای طرح نهالکاری حاشیه جاده احداثی آران و بیدگل - گرمسار خبر داد و گفت: این طرح توسط شهرداری آران و بیدگل در حال اجراست و تاکنون 11 هزار نهال کاشته و در 10 نوبت آبیاری شده اند که این طرح پیشرفتی 50 درصدی داشته است.
وی با بیان اینکه برای نهالکاری هر هکتار از اراضی بیابانی هزینه ای بالغ بر 45 میلیون ریال نیاز است، خاطر نشان کرد: نهال های تاغ کشت شده در عرصه های بیابانی به مدت دو سال آبیاری و مراقبت می شود و بعد از دو سال به صورت طبیعی به رشد خود ادامه می دهد.
گل آرایی، وسعت اراضی بیابانی شهرستان آران و بیدگل را 384 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: حاصل عملیات بیابانزدایی و نهالکاری از سال 49 تاکنون، ایجاد 120هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی در این شهرستان است.
آران و بیدگل با وسعت 605 هزار هکتار، دارای 103هزار هکتار کانون بحران و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای کشور است.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
7472/7408
طرح نهالکاری 100 هکتاری شمال سفیدشهر آران و بیدگل 90درصد پیشرفت دارد