دولت سرمایه گذاری خارجی را تضمین می کند

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
دولت سرمایه گذاری خارجی را تضمین می کند

تهران - ایرنا- معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه دولت از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند، گفت: ایران حمایت از سرمایه گذاری خارجی را تضمین و هرگونه تهدید احتمالی را برای سرمایه گذاران خارجی کنترل می کند.

تهران - ایرنا- معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه دولت از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند، گفت: ایران حمایت از سرمایه گذاری خارجی را تضمین و هرگونه تهدید احتمالی را برای سرمایه گذاران خارجی کنترل می کند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، «حسین قضاوی» در دومین روز نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه افزود: سیاستگذاران و دولتمردان تلاش می کنند اقدامات آنها به رشد اقتصادی، کاهش نرخ تورم، ثبات نرخ ارز و همچنین افزایش اشتغال منجر شود.
وی ادامه داد: تحریم های غرب و فشارهای بین المللی بر روی عملکرد اقتصادی کشور تاثیرات منفی بسیاری داشت و ایران را از مسیر توسعه دور نگاه داشت؛ در پس این تحریم ها تعاملات بین المللی ایران و سایر کشورها با اختلال روبرو شد و فرآیند رشد اقتصادی با چالش های متعدد روبرو شد.
معاون بانکی وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که در چند سال گذشته نتوانستیم شاهد توسعه بخش های مختلف اقتصاد از جمله مسکن، صنعت و سایر حوزه های اقتصادی باشیم، افزود: اقتصاد ایران پیش از دولت جدید با میانگین رشد اقتصادی منفی 1.1 روبه رو شد و این شرایط حاصل تحریم های غرب علیه ایران بود.
وی ادامه داد: اما پس از تلاش دولت و معادلات فضای پسابرجام و نیز افزایش تعاملات بین المللی، اقتصاد ایران به سمت آرامش و ثبات حرکت کرد و در حال توسعه آرام است.
قضاوی با اشاره به گزارش بانک جهانی از پیش بینی رشد پنج درصدی اقتصاد ایران در شرایط پیش رو، رشد اقتصادی، کاهش نرخ تورم، ثبات نرخ ارز و افزایش اشتغال را از مهمترین برنامه های اقتصادی دولت اعلام کرد.
وی ادامه داد: در دهه 1380 شمسی، ایران نفت ١٢٠ دلاری را تجربه کرد اما رشد اقتصادی در پایین ترین سطح خود رسید اما هم اکنون با وجود قیمت ٣٧ دلاری نفت شاهد رشد اقتصادی هستیم و این به دلیل ایجاد ثبات قیمت ها و مهار نرخ تورم است.
این مقام ارشد بانکی کشور با بیان اینکه نرخ تورم در سال 1392 به 45 درصد رسیده بود، افزود: دولت جدید با اتخاذ سیاست های پولی و مالی تورم را مهار کرد و برای نخستین بار پس از 35 سال نرخ تورم تک رقمی شد و به عدد 9.7 رسید.
قضاوی افزود: با در نظر گرفتن شاخص های مختلف می توانیم شاهد کاهش بیشتر نرخ تورم در آینده باشیم.
وی گفت: دولت توانسته است افزایش نرخ تورم و تکانه های ناشی از آن را کنترل کند و بر این اساس رییس جمهوری اعلام کرد دولت در حال ایجاد ثبات اقتصادی است.
این مقام مسوول اضافه کرد: ثبات قیمت ها و مهار تورم مهمترین خواسته جامعه، بازرگانان و فعالان اقتصادی کشور است و دولت برای پاسخ به این نیاز تمام تلاش خود را انجام خواهد داد.
معاون بانکی وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی دیگر از محورهای مهم اقتصادی را نرخ بهره دانست و افزود: یکی از مهمترین موضوعات اقتصادی کشور کاهش نرخ بهره است.
وی ادامه داد: دولت مصمم است با تدوین بسته جامع اقتصادی و تصویب و اجرای رویه های قانونی نرخ بهره را کاهش دهد، بر این اساس بانک مرکزی نظارت بیشتری به عملکرد نهادهای مالی خواهد داشت.
قضاوی گفت: با اجرای مقررات جدید می توانیم شاهد کاهش نرخ بهره باشیم البته در حال حاضر نرخ بهره از24 درصد به 18 درصد رسیده است و باز هم کاهش خواهد داشت.
قضاوی افزود: این احتمال وجود دارد که در سال جاری ارز تک نرخی شود و دولت برای تحقق این امر تلاش خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ایران قوانین ضد پولشویی و همچنین همه قوانین ضد تروریسم در بحث های نقل و انتقال مالی را رعایت و اجرا کرده است، اضافه کرد: ایران حمایت از سرمایه گذاری خارجی را تضمین میکند.
قضاوی تاکید کرد، سرمایه گذاران خارجی می توانند فرصت های اقتصادی کم نظیری در ایران شناسایی کنند و دولت از سرمایه گذاری خارجی حمایت خواهد کرد.
دولت سرمایه گذاری خارجی را تضمین می کند