توفان و گرد و غبار سیستان 4592 نفر را راهی مراکز درمانی کرد

شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
توفان و گرد و غبار سیستان 4592 نفر را راهی مراکز درمانی کرد

زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: چهار هزار و 592 نفر در سیستان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک حاکم بر منطقه راهی مراکز درمانی شدند.

زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: چهار هزار و 592 نفر در سیستان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک حاکم بر منطقه راهی مراکز درمانی شدند. غلامعلی رفعت روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این افراد به دلیل بیمارهای تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان گرد و خاک از 23 تیر جاری تا صبح امروز به بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کردند.
وی ادامه داد: چهار هزار و 473 نفر از مراجعه کنندگان سرپایی درمان و 119 نفر نیز در این مدت بستری شدند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: متاسفانه با توجه به خشک شدن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده توفان گرد و خاک همواره مردم منطقه به دلیل مشکلات مختلف که عمده ترین آنها بیماری های تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها مراجعه می کنند.
رفعت افزود: با وجود تداوم توفان گرد و خاک در سیستان تمامی مراکز بهداشتی و درمانی منطقه در حال آماده باش کامل هستند تا به بیماران نیازمند خدمات مطلوب ارائه دهند.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه روز گذشته به هشت برابر حد مجاز و 2 و نیم برابر حد بحرانی رساند.
علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت به هزار و 139میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد.
وی ادامه داد: مردم سیستان روز پنجشنبه نیز با توجه به بروز توفان گرد و خاک در منطقه شرایط بسیار بحرانی را تجربه کردند به طوری که میزان ذرات معلق در هوای منطقه به 16 هزار و 566 میکروگرم بر متر مکعب برابر با 108 برابر حد مجاز و بیش از 39 برابر حد بحرانی رسید.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: هم اینک وزش باد شدید همراه با گرد و خاک با شدت کمتر با سرعت 70 کیلومتر برساعت در سیستان در حال وزیدن است اما روزهای یکشنبه و دوشنبه بر شدت آن افزوده می شود.
وی تصریح کرد: هوای سیستان روز چهارشنبه جاری به شرایط عادی آب و هوایی بر می گردد.
بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7316 /8005 /6081
توفان و گرد و غبار سیستان 4592 نفر را راهی مراکز درمانی کرد