سینماگران به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک کنند

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
سینماگران به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک کنند

تهران - ایرنا- مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفت : محافل ادبی و سینماگران باید با ایجاد زیر ساخت های ادبی به تولید فیلم های کوتاه با محوریت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک کنند.

تهران - ایرنا- مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفت : محافل ادبی و سینماگران باید با ایجاد زیر ساخت های ادبی به تولید فیلم های کوتاه با محوریت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک کنند. به گزارش روز خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا ، مجید غلامی جلیسه روز یکشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه با انجمن سینمای جوانان ، افزود: سعی می کنیم با استفاده از ظرفیت هایی که در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و حوزه نشر وجود دارد، پیوندی بین کتاب و سینما ایجاد کنیم که بخشی از آن استفاده از داستان های کوتاه تولید شده در کشور است.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب تصریح کرد: موسسه خانه کتاب از سال 93 تاکنون همکاریهای مختلفی را با انجمن سینمای جوانان دارد.
وی اظهار کرد:ایجاد بخش مجزا با عنوان کتاب و سینما در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در سال گذشته از جمله همکارهای این انجمن بوده که باعث شد هشت فیلم کوتاه و انیمیشن با محوریت کتاب تولید شود.
جلیسه با بیان اینکه نقش سینماگران در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه اثرپذیری بیشتری دارد، ادامه داد: باید سرمایه گذاریهای بیشتری در حوزه فیلم کوتاه و همکاری با انجمن سینمای جوان برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه انجام شود.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری با انجمن سینمای جوانان در سرای اهل قلم ، اظهار امیداوری کرد که این اقدام به عنوان الگویی مناسب برای سایر نهادهای مرتبط در حوزه فرهنگ باشد.
جلیسه ،انتخاب روز 19 آبان به عنوان کتاب و سینما در سی وسومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران و تدارک برنامه هایی ویژه در این روز،برگزاری بزرگداشت چهره های سینمایی که نقشی فعال در حوزه سینمای اقتباسی دارند،برپایی نمایشگاه کتاب با عنوان کتاب و سینما همزمان با افتتاح جشنواره سی وسوم فیلم کوتاه را از مفاد تفاهم نامه عنوان کرد.
وی با بیان اینکه حمایت از تولید فیلم هایی با موضوع کتاب و کتابخوانی، چهره های ادبی و کتابفروشی ها و اختصاص جایزه بزرگ کتاب در جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز در این تفاهم نامه اشاره شده است ، ادامه داد: به مناسبت برگزاری سی وسومین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران، 330 میلیون ریال برای برگزیدگان این بخش درنظر گرفته شده که از این مبلغ 150 میلیون ریال آن به جایزه بزرگ کتاب این جشنواره اختصاص خواهد داشت.
فرید فرخنده کیش، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان نیز گفت :سینما در گنجینه ادبی ایرانی اسلامی ثمردهی بیشتری داشته و باید جوانان را ترغیب کنیم تا در تهیه فیلمنامه به ادبیات غنی کشورمان رجوع کنند.
وی اعلام آمادگی کرد تا با تهیه گنجینه ای از این نوع ادبیات و ایجاد دسترسی جوانان سینماگر به آن، بسترهای لازم برای این امر را فراهم شود.
فرخنده کیش افزود:انتخاب روزی به عنوان روز کتاب و سینما، حمایت از فیلم هایی با محوریت کتاب و اختصاص جایزه ای خاص و مستقل برای این بخش نشانگر توجه خاص مدیران موسسه خانه کتاب و انجمن سینمای جوانان به موضوع کتاب و کتابخوانی و همچنین سینمای اقتباسی است .
به گفته وی ،نشست های تخصصی با محوریت کتاب در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز که با حضور داستان نویسان و سینماگران برگزار خواهد شد، اقدامی دیگر در جهت ترویج کتابخوانی است.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان افزود:با توجه به اینکه انتشار زیاد مجموعه داستان های کوتاه در کشور، امکان استفاده سینماگران جوان ما از این مجموعه فراهم نیست که امیدواریم با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانی برای تکثیر فرهنگی این آثار و ایجاد دسترسی برای سینماگران،ایجاد شود.
فراهنگ **9022 1568
سینماگران به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک کنند