منکر تجویزهای غیر منطقی در مراکز درمانی نیستیم

یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵
منکر تجویزهای غیر منطقی در مراکز درمانی نیستیم

شیراز - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه منکر تجویزهای غیر منطقی در مراکز درمانی نیستیم گفت : قسمت عمده ای از این تجویزها در مراکز بیمارستانی غیر دانشگاهی و خصوصی صورت می گیرد.

شیراز - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه منکر تجویزهای غیر منطقی در مراکز درمانی نیستیم گفت : قسمت عمده ای از این تجویزها در مراکز بیمارستانی غیر دانشگاهی و خصوصی صورت می گیرد. دکتر محمد هادی ایمانیه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز وظیفه نظارت، پایش و کنترل همه این موارد را دارد و آن را به خوبی انجام می دهد و جلو تجویزهای بی رویه و غیر منطقی را می گیرد.
وی ادامه داد : وظیفه دانشگاه علوم پزشکی است که خوب آموزش بدهد، به اخلاق حرفه ای و حفظ و ارتقای آن کمک کند و جلو کسب درآمد خلاف منطق و مغایر با اخلاق پزشکی را بگیرد، اگر عده ای که شمار آنها قطعا اندک است علی رغم آنکه می دانند کارشان خلاف است، خلاف را تکرار کردند به آنها تذکر بدهد و جلوی بروز خلاف در حوزه سلامت را بگیرد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه این اقلیت در هر صنفی ممکن است باشند در مسایل بهداشت و سلامت و جامعه پزشکی هم هستند گفت : آنها ممکن است ، غیر منطقی دارو تجویز کنند ، غیر منطقی تصویر برداری انجام دهند ، غیر منطقی کلونوسکوپی و ایندوسکوپی انجام دهند یا حتی عمل جراحی غیر منطقی انجام دهند ، وجود این موارد را انکار نمی کنیم اما بشدت با آنها برخورد می کنیم .
ایمانیه گفت : ما هم دردانشگاه علوم پزشکی شیراز بشدت با این موارد غیر منطقی برخورد کرده ایم و سعی در جلوگیری از بروز و تکرار آن داریم .
وی با بیان اینکه این موارد توسط افرادی که مسوول نظارت بر موضوع و کارشناس هستند قابل تشخیص است گفت : یک پزشک متخصص گوارش می داند که از هر صد کودک بیمار حداکثر دو نفر نیاز به ایندوسکوپی دارد ، اگر یک پزشک 20 درصد این بیماران را ایندوسکوپی کرد باید در صحت کارش شک کرد، یا از بین 500 بیمار قلبی حداکثر سی نفر آنژیو می خواهد ولی اگر 20 درصد این بیماران آنژیو شدند می توان تشخیص داد که کار غیر منطقی صورت گرفته است .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : تجویز های غیر منطقی در همه مراکز بیمارستانی ممکن است بروز کند اما دامنه آن در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی کمتر است ، برای اینکه کنترل ها و نظارت ها اصولی انجام شود و کار به درستی انجام گیرد ستاد اقتصاد مقاومتی در حوزه مصرف و تجویز منطقی دردانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده و فعالیت های خوبی نیز داشته است .
وی ادامه داد : با نظارت این ستاد دیگر نباید شاهد اعمال جراحی غیر ضروری آب مراورید چشم،آنژیو، ایندوسکوپی و کلونوسکوپی های غیر منطقی و غیر ضروری باشیم
ایمانیه ادامه داد:البته مردم ممکن است همه تجویزهای غیر منطقی را به حساب حوزه سلامت دانشگاهی و دولتی بگذارند اما همه حوزه سلامت در اختیار دولت و مراکز دانشگاهی نیست، چه بسا بسیاری از این موارد در بیمارستان ها و مراکز خصوصی انجام گیرد که البته دانشگاه وظیفه نظارت و کنترل همه موارد خصوصی، دولتی و دانشگاهی را دارد .
6113 /1876
منکر تجویزهای غیر منطقی در مراکز درمانی نیستیم