مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:کرامت انسانی یک اصل راهبردی است

جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:کرامت انسانی یک اصل راهبردی است

زنجان - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت گفت: از نگاه اسلام کرامت انسانی گویای پیام جهان شمول اسلامی و یک اصل راهبردی و سیاست کلان است.

زنجان - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت گفت: از نگاه اسلام کرامت انسانی گویای پیام جهان شمول اسلامی و یک اصل راهبردی و سیاست کلان است. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید محمدرضا حسینی شامگاه پنجشنبه در مراسم اختتامیه نخستین همایش علمی پژوهشی کرامت انسانی از منظر رضوی در زنجان افزود: فلسفه و دلیل این کرامت، اشرف مخلوق بودن انسان است و در واقع خود انسان بودن باعث وجود این کرامت می شود.
وی اظهار کرد: باید کرامت در انسان ها را به عنوان یک حق شناخته و حق آن را به خوبی ادا کرد، چرا که این شاخصه نشات گرفته از کلام خدا و سیره عملی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت گفت: کرامت هم در ذات انسان وجود دارد و هم اکتسابی است، بنابراین ما برای ایجاد این نوع از کرامت در وجود انسان های خود باخته که به ذات خود باور ندارند، پیشنهاد می کنیم جهت درک بهتر این موضوع با خدای خود بیشتر ارتباط داشته باشند.
وی به انتخاب این موضوع مهم برای یک همایش علمی و پژوهشی اشاره و تاکید کرد: انتخاب بحث کرامت در وجود انسان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که یکی از زیرساخت های مهم اخلاق اسلامی در مکتب الهی به شمار می آید، در معنای آن نیز می توان به ارجمندی، بزرگی ورزیدن و بخشندگی اشاره کرد.
حجت الاسلام حسینی افزود: نزدیک به پنج هزار آیه از قرآن کریم به اخلاق پرداخته و فقط یک هزار آیه از آن به احکام الهی اشاره دارد و این موضوع اهمیت اخلاق در انسان که به نوعی منجر به کرامت انسانی می شود را می رساند، به طور مثال اگر خدا می فرماید دروغ نگویید، تهمت نزنید یا غیبت نکنید به خاطر حفظ شانیت انسان ها بوده است.
گفتنی است در ابتدای این مراسم پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد.
در پیام علی جنتی آمده است:
مگر می شود در خاک پاک ایران زیست و به قبله خراسان رخ ننمود؟مگر می شود ایرانی بود و شیفته حریم امنِ علی بن موسی الرضا نشد؟ مگر می شود عاشقِ پیغمبر (ص) بود و به فرزندش در خاکِ خراسان عشق نورزید؟ مگر می شود هنگامِ تنگنا توسل جُست و ثامن الحجج را واسطه قرار نداد؟
مگر می شود دل به حریمِ حضرتش سپرد و از معارف و فرهنگش تأثیر نگرفت؟
ما میزبانِ میهمانی عزیزیم؛ میهمانی از تبار اهل بیتِ پیغمبر(علیهم السلام) که فرمود: «قُل لا أَسئَلُکُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّه فِی القُربی»
دوستی اهل بیت (علیهم السلام) برای ما ایرانیان وظیفه بزرگ دینی و میهمان نوازی، آیینِ دیرینه ایرانی است. عشق و ارادتِ ایرانی به امامِ ثامنِ ضامن، عشق و ارادتی پایان نیافتنی است که نمونه آن در جشنواره امام رضا (علیه السلام) مشهود است.
در سیزده دوره گذشته هر سال بر جمع عاشقانِ آن امام و گستره جغرافیاییِ جشنواره افزوده شده و به بیشتر شهرها و برخی روستاهای کشور رسیده است، به ویژه امسال که به یمنِ نیتِ پاک شما و تبرّک عنوانِ دوره چهاردهم، این گستره وصف ناشدنی تر و مسئولیت دست اندرکارانِ برگزاری جشنواره در جای جای کشور سنگین تر و مهم تر شده است.
این روزها آیین های مربوط به برنامه های موضوعی جشنواره امام رضا (ع) در سراسر کشور در حال برگزاری است و همه خادمان فرهنگ رضوی تا رسیدن روز موعود و تولد آن حضرت لحظه شماری می کنند.
شما دست اندر کارِ برگزاری جشنواره اید و چه شایسته اید که در شهر و دیارِ خویش به افتخارِ خادمی حضرت ثامن الحجج نائل شده اید و در دایره بزرگِ خادمان فرهنگ رضوی قرار گرفته اید. در این سال ها به همت و ارادت شما فرهنگ رضوی نشر و نمو یافته و معارف اهل بیت (ع) در خانه دل ها بارور شده است، به همه شما عزیزان تبریک می گویم و برایتان در این مسیر نورانی عزت و سربلندی آرزومندم.
در پایان این مراسم نیز با حضور مسئولان کشوری و استانی از 10 اثر برتر این همایش تجلیل به عمل آمده و از 2 کتاب عقل سلیم و آموزگار ماندگار رونمایی شد.
3216//1042/6085
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:کرامت انسانی یک اصل راهبردی است