ساخت نسل جدید آبساز توسط محققان جهاد دانشگاهی هرمزگان

سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
ساخت نسل جدید آبساز توسط محققان جهاد دانشگاهی هرمزگان

بندرعباس – ایرنا - رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان گفت: نسل جدید دستگاه های آبساز به زودی توسط محققان این مرکز علمی ساخته و رونمایی می شود.

بندرعباس – ایرنا - رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان گفت: نسل جدید دستگاه های آبساز به زودی توسط محققان این مرکز علمی ساخته و رونمایی می شود. به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان ، سهیل دادخواه در ششمین نشست شورای اداری هرمزگان افزود : دستگاه های آبساز برای زمان های سخت و بحرانی بوده و بیشتر به منظور پدافند غیر عامل استفاده می شوند .
وی ادامه داد: در حوزه تولید آب از منابع نامتعارف به دو روش سیار و ثابت انجام می شود که می توان در روش سیار به پژوهش بر روی دستگاه آب ساز خانگی ، صنعتی ، نیمه صنعتی و آب شیرین کن اشاره کرد.
رئیس جهاد دانشگاه هرمزگان اضافه کرد:در روش ثابت نیز می توان از تحقیق در زمینه حرکت در جهت بومی سازی فناوری ساخت آب شیرین کن ها نام برد.
دادخواه با اشاره به مصوبه ماموریت های جهاد دانشگاهی در اجرای نقشه جامع علمی کشور ، گفت: مدیریت انتقال و توسعه فناوری در طرح های توسعه ای و یا عمرانی منتخب با اولویت استفاده از ظرفیت شرکت های صنعتی بزرگ ، شرکت های دانش بنیان ، دانشگاه ها و موسسه های پژوهشی با تصویب ، حمایت و پشتیبانی مراجع ذیربط از جمله این ماموریت ها است.
رییس جهاد دانشگاهی هرمزگان اضافه کرد: ایجاد نهاد پژوهش وفناوری ملی برای اجرای طرح های کلان ملی پژوهشی و دستیابی به فناوری های اولویت دار در حوزه های منتخب به پیشنهاد جهاد دانشگاهی و تصویب مراجع ذیربط با استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و شرکت های دانش بنیان از دیگر مصوبه ماموریت جهاد دانشگاهی است.
وی به مشارکت در توسعه آموزش های تخصصی نوین و مهارت های پیشرفته در سطح ملی و بین المللی با تاکید بر نیازهای کشور و جهان اسلام در حوزه های منتخب اشاره کرد.
دادخواه افزود: سازمان دهی نظام هدایت شغلی و توانمند سازی دانش آموختگان در حوزه های منتخب با حمایت ، پشتیبانی و هماهنگی مراجع ذیربط ، ارتقاء فرهنگ کارآفرینی و روحیه خودباوری و ترویج الگوهای موفق علم و فناوری با تاکید بر جامعه دانشگاهی کشور و همچنین مشارکت در تعمیق و گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی در دانشگاه ها و نهادینه سازی گفتمان علم در راستای شکل گیری تمدن نوین اسلامی را می توان به عنوان دیگر ماموریت های جهاد دانشگاهی یاد کرد.
وی با اشاره به چشم انداز جهاد دانشگاهی هرمزگان گفت : تبدیل شدن به دستگاه برتر درارائه خدمات و انجام فعالیت های علمی ، پژوهشی ، فرهنگی و آموزشی دریا محور در استان یکی از اهداف و چشم اندازهای این دانشگاه است.
وی همچنین به برنامه های عملیاتی سه ساله در زمینه آب و انرژی این دانشگاه اشاره کرد و افزود: راه اندازی گروه پژوهشی توسعه فناوری آب شیرینکن ها، برگزاری زنجیره همایش های دریا ، توسعه و منابع آب در سطح ملی و بین المللی ، راه اندازی و تجهیز کارگاه تخصصی ساخت آب ساز ، ایجاد دانش فنی ساخت دستگاه های آب ساز مقیاس کوچک ، ثبت اختراع دانش فنی دستگاه آبساز مقیاس کوچک، بازاریابی ، پروژه یابی ، نیاز سنجی و معرفی دستاوردهای مرتبط با دستگاه آبساز و ایجاد دانش فنی ساخت دستگاه های آبساز در مقیاس صنعتی از جمله برنامه های سه ساله در زمینه آب و انرژی جهاد دانشگاهی هرمزگان هستند.
رئیس جهاددانشگاهی هرمزگان با اشاره به برنامه های عملیاتی سه ساله در زمینه مدیریت ، عنوان کرد: راه اندازی گروه پژوهشی مدیریت و توسعه و برگزاری همایش علمی و تخصصی مدیریت توسعه از جمله این برنامه ها است.
وی همچنین به برنامه های عملیاتی در زمینه خدمات پزشکی اشاره داشت و گفت: راه اندازی مرکز خدمات درمان ناباروری ، راه اندازی مرکز تخصصی سرطان از جمله برنامه ها در زمینه خدمات پزشکی در این واحد دانشگاهی هستند.
دادخواه موافقت قطعی مرکز خدمات تخصصی مدیریت و توسعه پایدار منابع آب و انرژی را از جمله وضعیت موجود ساختاری دانست.
وی ابراز داشت : گروه پژوهشی اکتشاف و استخراج ذخایر تجدید ناپذیر معدنی ، مدیریت راهبردی و توسعه فناوری های آب شیرینکن ها از دیگر وضعیت موجود ساختاری این واحد دانشگاهی محسوب می شوند.
رئیس جهاددانشگاهی هرمزگان با اشاره به کشاورزی با آب دریا، گفت: کشت گیاهان شور پسند، سالیکورنیا و گلخانه های آب شور از طرح های کشاورزی با آب شور است که در این دانشگاه پیگیری می شود.
3219/6048
ساخت نسل جدید آبساز توسط محققان جهاد دانشگاهی هرمزگان