ساخت و تکمیل یکی از درهای حرمین عسکریین در کیش

سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
ساخت و تکمیل یکی از درهای حرمین عسکریین در کیش

کیش – ایرنا- رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات جزیره کیش گفت: یکی از هشت در حرمین عسکریین (ع) و حرم سید محمد عموی بزرگوار امام زمان (عج ) در جزیره کیش ساخته می شود.

کیش – ایرنا- رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات جزیره کیش گفت: یکی از هشت در حرمین عسکریین (ع) و حرم سید محمد عموی بزرگوار امام زمان (عج ) در جزیره کیش ساخته می شود. عبدالرضا مرادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با یاد آوری اینکه جزیره کیش تکمیل یک باب از درهای حرمین عسکریین (ع) را برعهده گرفته، افزود: حدود 20 درصد از کارهای اولیه در شهر مقدس قم انجام شده است و باقی کارها توسط هنرمندان و با هزینه مردم ساخته خواهد شد.
وی تصریح کرد : با اعلام آمادگی مردم جزیره کیش برای مشارکت در مرمت و بازسازی حرم ائمه اطهار (ع) ، ستاد بازسازی عتبات مرکز با ساخت یک باب از درهای حرمین عسکریین در این جزیره موافقت کرده است .
وی اظهار داشت : این در؛ ساعت 18 بعد از ظهر امروز از بندرگاه وارد جزیره خواهد شد و پس از استقبال مردم و مسئولان به سمت مصلای بزرگ کیش منتقل می شود و مراسم ویژه ای هم در نظر گرفته شده است .
مرادی گفت: این در تا روز جمعه پس از ادای فریضه نماز جمعه در مصلای کیش خواهد ماند و پس از آن برای ساخت و تکمیل به کارگاهی که در محل پایگاه بسیج سپاه کیش تجهیز شده است منتقل می شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کیش افزود: ساخت هشت در مربوط به حرمین عسکریین (ع) و حرم سید محمد عموی بزرگوار امام زمان (عج) به استان هرمزگان سپرده شده که با توجه به درخواست های مردمی تنها یکی از درهای حرمین عسکریین برای ساخت و تکمیل به جزیره کیش منتقل می شود.
وی گفت: از هشت در که قرار است در استان هرمزگان ساخته شود چهار در ، در حرم امامین عسکریین (ع) در سامرا و چهار در دیگر در حرم امام زاده محمد عموی گرامی حضرت ولی عصر (عج) در شهر بلد عراق قرار خواهد گرفت .
مرادی هزینه ساخت این در را پنج هزار میلیون ریال اعلام کرد و گفت : هزینه ساخت این در، از سوی دوستداران اهل بیت (ع) پرداخت می شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کیش قلم زنی ،معرق کاری و منبت کاری را از جمله کارهای هنری دانست که چند گروه مختلف بر روی این در انجام خواهند داد.
وی تاریخ تکمیل این در را پایان سال 95 اعلام کرد و به ایرنا گفت : این در 2 لنگه با طول 2 متر و 60 سانتی متر و عرض یک ونیم متر با وزن 260 کیلو گرم است.
مرادی در پاسخ به این سوال که پیش از این اعلام شده بود که دو در ، در جزیره کیش ساخته شود اظهار داشت : با توجه به استقبال مردم و شهرستانهای اطراف در استان هرمزگان ، تنها ساخت یک در به جزیره کیش واگذار شده است .
کارگاه ساخت درب حرمین عسکریین خرداد ماه امسال در محل قرارگاه سپاه کیش افتتاح شد .
امام هادی (ع) متولد 212 قمری در اطراف مدینه به مدت 34 سال امامت کرد و سرانجام به دست معتز خلیفه عباسی مسموم شد و به شهادت رسید و در سامرا به خاک سپرده شد.
پس از او فرزندش امام حسن عسکری(ع) نیز در جوار امام هادی (ع) دفن شد تا این مجموعه به عتبه عسکریین نام گذاری شود.
حرمین عسکریین در سال های 2006 و 2007 دو بار مورد حمله تروریستی قرار گرفت که نخستین بار در اسفند 84 گنبد مطهر و در خرداد ماه سال 86 دو مناره قدیمی حرم بطور کامل تخریب شد.
1630**1641 /1484
ساخت و تکمیل یکی از درهای حرمین عسکریین در کیش