محوریت و تمرکز بر اخلاق، موجب حل بسیاری از مسائل جامعه می شود

سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
محوریت و تمرکز بر اخلاق، موجب حل بسیاری از مسائل جامعه می شود

رشت- ایرنا- رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اهمیت رعایت اخلاق در همه امور گفت: اگر محوریت و تمرکز در جامعه بر اخلاق باشد ، پیرامون این اخلاق، مسائل دیگر نیز رفع می شود.

رشت- ایرنا- رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اهمیت رعایت اخلاق در همه امور گفت: اگر محوریت و تمرکز در جامعه بر اخلاق باشد ، پیرامون این اخلاق، مسائل دیگر نیز رفع می شود. به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد سیاوش پور سه شنبه شب در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان افزود: محور اصلی نظام جمهوری اسلامی که امام راحل آن را پایه گذاری کرد ،بحث اخلاق بود؛ اما امروز متاسفانه با وجود همه شاخصه ها و یژگی های تاثیرگذار جهانی آن در اخلاق مانده ایم.
وی مباحث اخلاقی را از دغدغه های مقام معظم رهبری دانست و گفت: مقام معظم رهبری که همه کاستی ها و موفقیت ها را می بینند ، برمباحث اخلاقی در جامعه تاکید دارند.
وی تصریح کرد: متاسفانه امروز اخلاق درجامعه ما قابل قبول نیست و نسبت به گذشته تنزل کرده است.
سیاوش پور تصریح کرد: کسی که قلم بدست می گیرد بایستی تقوا، صداقت، عفاف و انصاف نسبت به دیگران جزو طبیعت ثانویه اش شود.
رئیس کل دادگستری گیلان با تاکید بر ضرورت افزایش آستانه تحمل مدیران گفت: هم نقد و هم برداشت باید منصفانه باشد .
وی با بیان اینکه نقد شما خبرنگاران برای اصلاح است، گفت: تجربه کار شما این موضوع را نشان داده است ، بنابراین نقد شما از روی غرض ورزی نیست و اگر نقد نباشد، کار پیش نمی رود.
وی با تاکید براینکه در هرحرفه ای بایستی اخلاق را رعایت کرد ، گفت: نقد را می توان به انواع مختلف بیان کرد و انسان منصف کاری انجام می دهد که هم تاثیرگذار باشد و هم طرف مقابل را آزار ندهد.
سیاوش پور مجموعه رسانه استان را معتدل دانست و افزود: رسانه های گیلان یک مجموعه باصداقتی است و این مطالب از زبان یک قاضی گفته می شود و این باور ماست؛ چراکه قاضی نیاز به تملق ندارد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه ما کمترین پرونده شکایت از رسانه ها را در سطح کشور داریم و این نشاندهنده وضعیت خوبیست.
رئیس کل دادگستری گیلان به پرونده های وارده استان اشاره کرد و ادامه داد: امروز پرونده های وارده به دستگاه قضایی استان بیشتر نزاع های فردی، ضرب و جرح ،تهدید، اهانت و افترا علیه اشخاص است.
وی گفت: خوشبختانه جرایم خشن همچون قتل عمد، تجاوز به عنف در استان بالا نیست.
وی با بیان اینکه جرایمی همچون ایراد ضرب و جرح و... جزو ردیف های اول و دوم فراوانی جرم در گیلان است، گفت: بسیاری از پرونده های ما آنیست یعنی طرفین همدیگر را نمی شناسند و در یک اتفاق جرم بوجود آمده است.
سیاوش پور با طرح این پرسش که آیا خبرهای نگران کننده ، چالشی و سیاسی می تواند امنیت جامعه را تامین کند، گفت: باید نسخه آرامش بخش در جامعه پیچید و خبرنگاران می توانند در این عرصه نقش موثری داشته باشند.
وی همچنین در ادامه بر ضرورت ارتقای آگاهی جامعه از قوانین تاکید و بیان کرد: بسیاری از خسارت هایی که به مردم و دستگاه قضایی وارد می شود به عدم آگهی مردم در مسائل مختلف بر می گردد .
وی گفت: مسائل جامعه فقط انتخابات و مباحث سیاسی و فضای مجازی نیست و اگر رسانه بتواند آسیب ها و تهدیدهایی که در جامعه خسارت وارد می کند و نسل ها را هدف قرار داده است، شناسایی کند کار بسیار بزگی انجام می شود.
سیاوش پور خاطرنشان کرد: رسانه ها حلقه مفقوده متولیان امور فرهنگی هستند.
رئیس کل دادگستری گیلان همچنین از آمادگی راه اندازی شورای حل اختلاف ویژه رسانه ها خبر داد.
7296/6070
محوریت و تمرکز بر اخلاق، موجب حل بسیاری از مسائل جامعه می شود