عطر خوش سامرا در کیش پیچید

سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
عطر خوش سامرا در کیش پیچید

کیش – ایرنا – امشب عطر نجف و بوی خوش سامرا از کیش شنیده شد، عطر خوشی که مردم این دیار مدت ها در آرزوی استشمام آن بودند، مردمی که سالها عشق زیارت حرم های مطهر را دردل می پروراندند امشب با ورود یکی از هشت در حرمین عسکریین(ع) لحظاتی دلهای خود را روانه دیار سامرا ، نجف و کربلا کرده و از مولایشان برآورده شدن حاجات را طلب کردند.

کیش – ایرنا – امشب عطر نجف و بوی خوش سامرا از کیش شنیده شد، عطر خوشی که مردم این دیار مدت ها در آرزوی استشمام آن بودند، مردمی که سالها عشق زیارت حرم های مطهر را دردل می پروراندند امشب با ورود یکی از هشت در حرمین عسکریین(ع) لحظاتی دلهای خود را روانه دیار سامرا ، نجف و کربلا کرده و از مولایشان برآورده شدن حاجات را طلب کردند. به گزارش ایرنا، جزیره کیش امشب «سه شنبه شب » حال و هوایی دیگر داشت، عاشقان اهل بیت(ع) در جزیره کیش چند روزی بود که خود را برای رسیدن میهمانی عزیز آماده کرده بودند، میهمانی که بوی خوش مولا را برایشان تداعی می کرد، این میهمان یکی از درهای حرمین عسکریین (ع) بود که سه شنبه شب برای ساخت و تکمیل نهایی از بندرگاه کیش وارد جزیره شد و با استقبال مردم مومن و ولایتمدار کیش تا مصلای بزرگ بدرقه شد.
ساکنان و گردشگران جزیره کیش همچون دیگر مناسبت های مذهبی خاص، ساعتی پیش از آمدن این «در» با شوری وصف ناپذیر در بندرگاه کیش حضور یافتند و با احترام و علاقه ای خاص این میهمان عزیز را در فضایی آکنده از معنویت که با صدای خوش مداح اهل بیت (ع) عجین شده بود تا مصلای کیش بدرقه و با تبرک آن، دلهای خود را روانه کربلا ،نجف ،کاظمین و سامرا کردند.
دوستداران اهل بیت (ع) خالصانه و با پای ارادت و عشق و دیدگانی گریان و دلهایی پر از حاجت آمده بودند تا با تبرک این در به صاحبان حرم بگویند که تا چه اندازه دلتنگ ظهور منجی هستند، دلتنگ کسی که با آمدنش بوی خوش عدالت را در جهان بگستراند و ریشه بی عدالتی را بخشکاند .
مردم مومن و ولایتمدار جزیره کیش چند ماهی فرصت دارند تا با اهدا نذورات خود از ثواب معنوی و پاداش الهی تکمیل یکی از هشت در حرمین عسکریین (ع) امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) بهره مند شوند .
این در به طول 2 متر و 60 سانتی متر و عرض یک و نیم متر است که 260 کیلوگرم وزن دارد، حدود 20 درصد از کارهای اولیه آن در شهر مقدس قم انجام شده است و باقی کارها توسط هنرمندان و با هزینه مردم در جزیره کیش ساخته خواهد شد.
قراراست این در تا روز جمعه پس از ادای فریضه نماز جمعه در مصلای بزرگ کیش بماند و مراحل تکمیلی آن در کارگاه ساخت درب حرمین عسکریین (ع) که خرداد ماه امسال در محل قرار گاه سپاه کیش افتتاح شد انجام گیرد .
رئیس عتبات عالیات کیش پس از استقرار در، در مصلای کیش گفت: ساخت هشت در مربوط به حرمین عسکریین (ع) به استان هرمزگان سپرده شده که با توجه به درخواست های دیگر مردم استان ها تنها یکی از درهای حرمین عسکریین برای ساخت و تکمیل به جزیره کیش منتقل شده است .
عبدالرضا مردای اظهار کرد: ساخت این در، در جزیره کیش به یقین خیر و برکت را برای مردم مومن و متدین کیش به همراه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: از این تعداد، چهار در، در حرم امامین عسکریین (ع) در سامرا و چهار در دیگر در حرم امام زاده محمد عموی گرامی حضرت ولی عصر (عج) در شهر بلد عراق قرار خواهد گرفت.
وی هزینه ساخت این در را پنج هزار میلیون ریال اعلام کرد و گفت: تامین هزینه با دوستداران اهل بیت (ع) بوده و نهاد دولتی در پرداخت آن مشارکت ندارد اما می توانند در بعد فرهنگی کمک و یاری کنند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کیش تصریح کرد: این در از درهای اصلی حرمین است و یک و نیم کیلو طلا برای تکمیل آن پیش بینی شده است و مردم می توانند نذورات خود به صورت نقدی و غیر نقدی پرداخت کنند.
به گزارش ایرنا، وی تاریخ تکمیل این در را پایان سال 95 اعلام کرد و گفت: در صورتی که کمک های مردمی به موقع واریز شود تیم های تخصصی هنری برای تکمیل در، فعالیت خود را شروع خواهند کرد.
مرادی با بیان اینکه باید تمامی هشت در همزمان تکمیل شوند افزود: در صورتی که شهری موفق به تکمیل نشوند شهرهای دیگر به کمک خواهند آمد. تلاش داریم کار طلا کاری را هم در جزیره انجام دهیم که در نهایت تمامی درها به سامرا منتقل خواهند شد .
امام جمعه کیش نیز در حاشیه این مراسم گفت: مردم ایران اسلامی چندین بار درهای حرمین عسکریین و عتبات را بازسازی کرده اند، یکی از توفیق هایی که پس از نهضت عراق نصیب مردم ایران شد تا در مشارکت و ساخت عتبات حضوری فعال داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی اظهار کرد: ساکنان جزیره کیش نیز همگام با دیگر شهرهای ایران اسلامی در این امر خداپسندانه بارها شرکت کرده اند، با ورود این در، مردم مومن به صورتی متمرکزدر تکمیل آن مشارکت خواهند کرد.
وی این اقدام را در ایجاد فضای معنوی بیشتر اثر گذار خواند و به ایرنا گفت: این در، آینده ای نزدیک به حرمین عسکریین (ع) متصل خواهد شد و بودن آن برای کسانی که نمی توانند به عتبات سفر کنند حس معنوی خاصی به همراه دارد.
امام هادی (ع) پس از 34 سال امامت سرانجام به دست معتز،خلیفه عباسی مسموم شد و به شهادت رسید و در سامرا به خاک سپرده شد.
فرزندش امام حسن عسکری(ع) نیز در جوار امام هادی (ع) دفن شده است تا این مجموعه به عتبه عسکریین نام گذاری شود.
حرمین عسکریین در سال های 2006 و 2007 دوبار مورد حمله تروریستی قرار گرفت که نخستین بار در اسفند 84 گنبد مطهر و در خرداد ماه سال 86 دو مناره قدیمی حرم بطور کامل تخریب شد.
1630**1641
عطر خوش سامرا در کیش پیچید