کاهش 50 درصدی ابتلا به سالک در آران و بیدگل

چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵
کاهش 50 درصدی ابتلا به سالک در آران و بیدگل

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل گفت: تعداد مبتلایان به بیماری سالک در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش داشته است.

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل گفت: تعداد مبتلایان به بیماری سالک در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش داشته است. اعظم باقری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سالک بیماری بومی این شهرستان بوده و از این رو شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل مبارزه با این بیماری را در اولویت قرار داده است.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تا کنون دو مرحله مبارزه علیه این بیماری صورت گرفته و مرحله سوم آن در مرداد ماه انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه مبارزه از طریق مخزن و لانه کوبی انجام می شود تصریح کرد: خوشبختانه با اجرای کامل مرحله ها مبارزه با سالک، ابتلا به این بیماری 50 درصد در شهرستان کاهش داشته است.
وی با تاکید بر اینکه فصل گزش پشه خاکی بیشتر در شش ماهه نخست سال است افزود: استفاده از پشه بند در هنگام خواب و نصب توری روی در و پنجره ها برای جلوگیری از ابتلا به سالک توصیه می شود.
رئیس مرکز بهداشت آران و بیدگل بیان کرد: سالک بیماری مشترک انسان و دام است که با گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود و در این بیماری جوندگان مانند موش های صحرایی، مخزن بیماری هستند و زمانی که پشه های خاکی از مخزن های آلوده به انگل سالک خونخواری می کنند، آلوده به انگل می شوند.
باقری ادامه داد: اگر این پشه آلوده انسان را بگزد باعث انتقال بیماری به انسان می شود و با توجه به گونه انگل و ناقل، از چند هفته تا چند ماه پس از گزش، زخمی در پوست ایجاد می شود که پس از آن تبدیل به یک ضایعه پوستی (اسکار) می شود و اثر آن برای همیشه باقی می ماند.
وی با بیان اینکه هر زخمی که بر روی پوست ایجاد شود و به مدت دو هفته باقی مانده و بهبود نیابد، مشکوک به سالک است، افزود: برای بررسی، بایستی به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود و به یاد داشته باشیم که مراجعه سریع تر، درمان موثرتر را در پی خواهد داشت ، همچنین لازم است از خود درمانی در این زمینه پرهیز کنیم.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
7408/7472
کاهش 50 درصدی ابتلا به سالک در آران و بیدگل