نبود تشکل صنفی چالش مهم عکاسان خبری در خراسان رضوی

پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵
نبود تشکل صنفی چالش مهم عکاسان خبری در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- در عصر ارتباطات عکاسان خبری که به شکارچیان ثبت وقایع معروف شده اند، در کنار خبرنگاران نقش مهمی در تکمیل و غنا بخشیدن به اخبار و اطلاع رسانی از رویدادها دارند.

مشهد- ایرنا- در عصر ارتباطات عکاسان خبری که به شکارچیان ثبت وقایع معروف شده اند، در کنار خبرنگاران نقش مهمی در تکمیل و غنا بخشیدن به اخبار و اطلاع رسانی از رویدادها دارند. به گفته کارشناسان، فتوژورنالیسم یا عکاسی خبری یکی از بهترین ابزارهای ارتباط جمعی است، چرا که تصویر را هر کسی می تواند درک کند، حالات چهره، احساسات، حرکات بدن، ژست ها، کادربندی و حتی نور و سایه همگی می توانند همانند کلمات، داستانی را نقل کنند.
عکاسان خبری در استان خراسان رضوی که دومین قطب رسانه ای کشور به شمار می رود، به دلیل نداشتن تشکل صنفی مستقل با مشکلات و مسائل مختلف روبرو هستند.
مدرس رشته عکاسی در دانشکده ها و موسسات آموزش عالی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: عکاسی به شاخه های متعدد نظیر عکاسی طبیعت، حیات وحش، گیاهان، مزرعه، خیابانی، صحنه ای و مستند اجتماعی تقسیم می شود.
مرتضی لطفی افزود: افرادی که به عکاسی مستند اجتماعی علاقه دارند، به فتوژورنالیسم یا عکاسی خبری روی می آورند.
وی اظهار کرد: فتوژورنالیسم یا عکاسی خبری به معنای نقل داستان از طریق عکس می باشد و داستان های نقل شده توسط عکاسی خبری از قوانین خبرنگاری پیروی می کنند.
وی با بیان اینکه یک عکاس خبری باید درک درستی از وقایع، اتفاقات و اخبار روز داشته باشد، گفت: بدین جهت در تدریس رشته عکاسی علاوه بر آموزش تکنیک های عکاسی مبانی خبر و خبرنگاری نیز به آنان آموزش داده می شود.
این مدرس رشته عکاسی افزود: هر عکس که در روزنامه با موضوعات مختلف نظیر سیاسی، ورزشی، اجتماعی ، فرهنگی و حتی 'پرتره' چاپ شود، یک عکس خبری به شمار می رود.
لطفی حساسیت و تیزبینی، سرعت عمل، داشتن مهارت هایی که به عکاس اجازه می دهد بهترین موقعیت و بهترین زاویه دید را در لحظه رویداد و خبر انتخاب کنند را از ویژگیهای یک عکاس خبری عنوان کرد.
* نبود تشکیلات صنفی و سواد آکادمیک مهم ترین مشکل
محسن بخشنده که 12 سال است در حرفه عکاسی مشغول به کار است گلایه های بسیار از چالشهای این حرفه دارد و می گوید: مشکلات عکاسان خبری به دو بخش شامل نداشتن تشکیلات صنفی و نبود سواد آکادمیک این حرفه تقسیم می شود.
عکاس ایرنا در مشهد افزود: عکاسان خبری در مشهد و خراسان رضوی انجمن مستقل برای حمایت و رسیدگی به مشکلاتشان ندارند و این یکی از مهم ترین چالشهای عکاسان خبری محسوب می شود.
وی بیان کرد: اکنون از بین 30 تا 40 عکاس خبری که در مشهد فعالیت دارند، چند نفر بیشتر بیمه نیستند که این تعداد هم اغلب توسط رسانه هایی که در آنها مشغول به کار می باشنند، بیمه شده اند.
بخشنده با بیان اینکه بسیاری از شاغلان در عکاسی خبری، سواد آکادمیک این حوزه را ندارند، افزود: دو دانشکده در مشهد رشته عکاسی خبری را تدریس می کنند، اما خروجی آنها تربیت عکاسانی حرفه ای و قوی نیست، به طوریکه می توان گفت بسیاری از عکاسان خبری مدرک دارند اما سواد عکاسی ندارند.
وی با اشاره به عدم بهره گیری از کارگاههای آموزشی به دلیل نداشتن تشکیلات صنفی مستقل اظهار کرد: آخرین کارگاه آموزشی برگزار شده در این ارتباط مربوط به چهار سال پیش است و از آن زمان تاکنون هیچ کارگاهی برگزار نشده است.
وی ادامه داد: نداشتن تشکیلات صنفی از سویی و آشنا نبودن عکاسان با حقوق اولیه خود باعث شده است که هر کس به خود اجازه دهد که با عکاسان خبری برخوردهای غیر اخلاقی داشته یا دوربین آنها را ضبط کند.
وی خاطر نشان کرد: در اغلب مراسم مانند راهپیمایی ها و مناسبت ها حتی یک سکو برای ایستادن و عکاسی به عکاسان نمی دهند و ما مجبور هستیم از دیوار بالا رفته یا داخل خانه ها و بالکن ها برویم تا بتوانیم عکس بگیریم.
* فقدان پوشش بیمه ای چالش مهم حوزه عکاسی خبری
یکی از عکاسان خبری جوان در مشهد و شاغل در روزنامه همشهری گفت: نبود امنیت شغلی و پوشش بیمه ای یکی از مشکلات عکاسان خبری است.
سجاد حسین پور که 25 سال سن و سه سال سابقه عکاسی خبری در شهرهای تهران و مشهد را دارد، افزود: من بیمه نیستم و حقوق ثابت هم ندارم و به صورت حق التصویر کار می کنم و فقط عشق و علاقه باعث شده است که در این حرفه بمانم.
وی اظهار کرد: من برای خرید دوربین و تجهیزات مربوطه 150 میلیون ریال هزینه کرده ام ، در حالی که اگر این هزینه را یک خودرو پراید گرفته و با آن کار می کردم، درآمدم بیشتر بود.
وی افزود: دید اجتماعی از عکاسی خبری مناسب نیست و جامعه به عکاس خبری به عنوان یک شغل و حرفه نمی نگرد، به طوریکه خیلی ها فکر می کنند که یک عکاس خبری از سر بیکاری و علاقه دوربین بر سرشانه اش گذاشته است.
وی با اشاره به ویژگیهای عکاسان خبری گفت: فتوژورنالیست ها شکارچی لحظه هستند و با عکاسان دیگر فرق دارند و زمان، لحظه و موقعیت از اهمیت بسزایی در این حرفه برخوردار است.
*سلیقه ها در سرویس های عکس روزنامه ها رخنه دارند
فرامرز عامل بردبار که دارای 24 سال سابقه عکاسی خبری است به ایرنا گفت: از سال 1373 تاکنون در حرفه عکاسی خبری در روزنامه قدس مشهد فعالیت دارم.
وی که مدرس رشته عکاسی در موسسات آموزشی عالی مشهد است، بیان کرد: به نظر اینجانب عکاسان خبری استرس ها، چالشها و مشکلات این حرفه را پذیرفته اند و پستی و بلندی ها را پشت سرگذاشته اند و به نوعی فولاد آبدیده شده اند.
وی ادامه داد: کتک خوردن ها و بی حرمتی ها برای پوشش عکاسی یک مراسم خبری با شرایط فعلی تقریبا پذیرفته شده است و شاید عکاسان سایر نقاط دنیا نیز مشابه آن را به دلیل ماهیت این حرفه تجربه کرده باشند.
وی افزود: چیزی که برای یک عکاس حرفه ای و مسئولیت پذیر عذاب دهنده است، سلایق مدیران، مسئولان و نگرش غیر تخصصی و غیر حرفه ای به حوزه عکس در یک رسانه است.
عامل بردبار گفت: مشکل اینجا است که افراد غیر متخصص این موضوع را درک نمی کنند که یک عکاس خبری دلسوز می تواند بازو و افتخار روزنامه و رسانه باشد و نگرش های سلیقه ای جایگاه عکس خبری در روزنامه را تضعیف می کند.
وی با بیان اینکه 'زمان'، شاخص تمایز عکاسی خبری با سایر شاخه های عکاسی است، افزود: بزرگترین خدمت دوربین دیجیتال به مردم و عکاسان خبری، نقش سرعت و گرفتن عکس در حداقل زمان ممکن بود اما در کنار این مزایا هر کسی توانست دوربین دیجیتال را دستش بگیرد و فکر کند عکاس است و در حرفه عکاسی نظر بدهد و وارد این شغل شود.
این عکاس خبری پیشکسوت در مشهد ادامه داد: این موضوع باعث شده است روزنامه ها به چند خبرنگار دوربین دیجیتال بدهند تا در مراسم خبری عکس بگیرند و خود را بی نیاز از استخدام و بکارگیری عکاسان خبری می کنند و بدین طریق عکاسان خبری غیر حرفه ای وارد این حرفه می شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه هر چقدر حکومت ها خبرساز باشند، عکاسی خبری بهتر رشد می کند، افزود: اوج عکاسی خبری را رویدادها تعیین می کنند به طوریکه دوران انقلاب، دفاع مقدس و زمان انتخابات، عکاسان خبری خبر ساز می شوند.
* برخوردهای نامناسب با عکاسان خبری
میثم دهقانی عکاس روزنامه خراسان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از سال 1385 در حرفه عکاسی خبری وارد شدم و ابتدا در تهران کار کردم و پس از آن به مشهد آمدم و اکنون عکاس روزنامه خراسان می باشم.
وی نبود تشکل صنفی را یکی از مهم ترین مشکلات عکاسان خبری در مشهد عنوان کرد و افزود: عکاسان خبری اتحادیه، صنف و تشکل خاصی برای پیگیری مطالبات خود ندارند و این موضوع به روند کار حرفه ای آنان ضربه می زند.
وی ادامه داد: بر اساس قانون مطبوعات، عکاس خبری فقط در جاهایی که تصویر برداری ممنوع است، نمی تواند عکاسی کند و در سایر بخش ها و محیط ها عکاسی برای او مشکلی ندارد، درحالی که اکنون حقوق عکاسان خبری از این بابت رعایت نمی شود.
دهقانی گفت: هم اکنون برخوردهای نامناسبی با عکاسان خبری و دوربین آنها صورت می گیرد و این قشر هیچ مرجعی برای دفاع از حق و حقوق خود ندارند.
* زنان عکاس اجازه عکاسی از حرم مطهر رضوی را ندارند
ملیحه غفوریان نیز که در سرویس عکس خبرگزاری برنا مشغول به کار است، گفت: در مقایسه با عکاسان خبری مرد دارای محدودیت های مختلف هستم و نمی توانم از همه جا از جمله حرم مطهر رضوی عکاسی کنم.
وی که حدود چهار سال سابقه عکاسی خبری دارد، خاطر نشان کرد: از سالهای گذشته عکاسان خبری زن اجازه عکاسی از حرم مطهر رضوی را ندارند و برخی نبود بازرس زن در آستان قدس رضوی را علت این موضوع می دانند.
وی گفت: طی این مدت برای اثبات خود سختی های بسیار کشیدیم، چرا که تقریبا تنها عکاس خبری زن هستم که همپای عکاسان مرد در حرفه عکاسی خبری دوام آورده ام.
* انجمن عکاسان خبری در تهران دایر است
مهدی قربانی که حدود 10 سال عکاس خبری است به خبرنگار ایرنا گفت: از سال 85 تاکنون عکاسی خبری را از مشهد شروع کردم و از سه سال گذشته به تهران رفته ام.
وی که اکنون در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز تهران مشغول کار است، افزود: انجمن عکاسان خبری در تهران هم اکنون دایر است و حدود 400 عضو دارد.
وی بیان کرد: در تهران با توجه به رویدادهای بیشتر و محور خبر رسانی بودن، عکاسی خبری نمود بیشتری می یابد و جای کار بیشتری دارد.
به گفته وی، در شهرستان ها با توجه به بکر بودن فضاها، برای کارهای مستند جای کار بیشتری وجود دارد.
* عکاسی خبری نیازمند انجمن مستقل از رشته عکاسی است
رئیس انجمن عکاسی خراسان رضوی نیز گفت: انجمن عکاسی در این استان از سال 1370 با هدف ترویج و حمایت حرفه ای و صنفی از حرفه عکاسی تشکیل شده است و هم اکنون حدود 500 عضو دارد که عکاسان خبری نیز از اعضای این انجمن به شمار می روند.
مرتضی لطفی با بیان اینکه حوزه عکاسی شاخه های متعدد دارد، افزود: عکاسی خبری بخشی از عکاسی مستند اجتماعی است و عکاسی خبری کارکرد حرفه ای دارد و شغل محسوب می شود.
وی بیان کرد: به همین دلیل باید انجمن مستقلی از رشته عکاسی برای رسیدگی به مشکلات و چالشهای عکاسان خبری تشکیل شود.
وی ادامه داد: برآوردها نشان می دهد که اکنون بین 10 تا 15 عکاس خبری فعال در رسانه های خراسان رضوی شاغل هستند و حدود دو تا سه برابر این تعداد دانش آموخته عکاسی خبری در مشهد داریم.
وی با بیان اینکه جنسیت در حرفه عکاسی خبری تاثیر خود را گذاشته است، اظهار کرد: مردان به دلیل اینکه محدودیتی برای حضور در مراسم یا بالا رفتن از ارتقاع و دیوار ندارند، می توانند عکس های بهتری بگیرند.
*عکاسان خبری عضو خانه مطبوعات هستند
مدیر عامل خانه مطبوعات خراسان رضوی تعداد اعضای خانه مطبوعات در این استان را بیش از 250 نفر عنوان کرد و گفت: هم اکنون عکاسان، خبرنگاران و گرافیست ها امکان عضویت در خانه مطبوعات را دارند.
مجتبی نوریان بدون اشاره به تعداد عکاسان خبری عضو افزود: خبرنگاران، عکاسان خبری و گرافیست ها به ترتیب بیشترین تعداد اعضای خانه مطبوعات را تشکیل می دهند.
وی بیان کرد: یکی از شرایط عضو ثابت در خانه مطبوعات داشتن یک سال سابقه بیمه است اما اعضای افتخاری بدون سابقه بیمه می توانند عضو شوند لذا عکاسان خبری که بیشتر آنان بیمه نیستند می توانند عضو افتخاری گردند.
به گفته وی، اعضای افتخاری با اعضای رسمی تفاوتی ندارند، جز اینکه اعضای افتخاری نمی توانند در مجمع عمومی و در انتخاب هیات مدیره شرکت کنند.
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون مقدمات راه اندازی انجمن عکاسان زیر نظر خانه مطبوعات فراهم شده است اما عکاسان استان استقبال نکردند.
* عکاسان خبری هم می توانند زیر پوشش بیمه قرار گیرند
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: هم اکنون تشکل مستقلی برای عکاسان خبری نداریم و عکاسان خبری زیر پوشش خانه مطبوعات عضو گیری می شوند.
یوسف امینی افزود: آمار دقیق از عکاسان خبری در دست نیست و با توجه به اینکه چندین روزنامه کثیر الانتشار در خراسان رضوی داریم، تعداد آنها حدود 40 نفر تخمین زده می شود.
وی با بیان اینکه عکاسی خبری شاخه ای از خبر را شامل می شود، بیان کرد: عکاسان خبری می توانند زیر نظر خانه مطبوعات خراسان رضوی، انجمن عکاسان خبری را تشکیل دهند و فعالیت های صنفی و حقوقی خود را پیگیری کنند.
به گفته وی، عکاسان خبری باید برای تشکیل انجمن مستقل زیر نظر خانه مطبوعات پیگیر باشند و این اداره نیز از آن استقبال می کند.
امینی با اشاره به اینکه عکاسان خبری هم می توانند مانند خبرنگاران زیر پوشش بیمه قرار گیرند، اظهار کرد: اگر عکاسان خبری مستندات و مدارک خود را در سایت 'سمان' قرار دهند، می توانند همانند خبرنگاران فرایند بیمه خود را دنبال کنند.
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: هم اکنون به طور رسمی 550 خبرنگار از خراسان رضوی در سایت جامع رسانه ها زیر مجموعه معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نام کرده اند که 300 نفر آنان زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند.
3027 / 6053
نبود تشکل صنفی چالش مهم عکاسان خبری در خراسان رضوی
jkkjkjkjkj