یادمان 'دارساوین' بانه به یادمان های دفاع مقدس کردستان اضافه می شود

جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵
یادمان 'دارساوین' بانه به یادمان های دفاع مقدس کردستان اضافه می شود

سنندج- ایرنا- مسئول ستاد راهیان نور شهید صیاد شیرازی کشور اعلام کرد: مجوز یادمان 'دارساوین' از یادمان های دفاع مقدس کردستان از ستاد کل نیروهای مسلح گرفته شده است.

سنندج- ایرنا- مسئول ستاد راهیان نور شهید صیاد شیرازی کشور اعلام کرد: مجوز یادمان 'دارساوین' از یادمان های دفاع مقدس کردستان از ستاد کل نیروهای مسلح گرفته شده است. به گزارش خبرنگار ایرنا سید محمد هاشمی شامگاه پنجشنبه در جلسه ستاد راهیان نور ارتش جمهوری اسلامی ایران که در فرمانداری بانه برگزار شد، افزود: مجوز جانمایی یادمان 'دارساوین' از ستاد کل نیروهای مسلح گرفته شده و سپاه مقدمات کار را شروع کرده است و کاروان های راهیان نور قم در آنجا مسقر می شوند.
وی ادامه داد: شهدای بانه نمادهای این شهر هستند و باید این نمادها در شهر نمود بیشتر داشته باشد و اهمیت دفاع مقدس برای نسل جوان بیان شود.
وی با اشاره به اینکه حضور گسترده راهیان نور استان قم یکی از اتفاقات خوبی است که امسال در بحث راهیان نور پیش آمده است، اظهار کرد: امسال برای اولین بار استان قم به صورت یک کار متمرکز تمام اردوها را در تابستان تعطیل کرده و فقط در شمال غرب اردوی راهیان نور انتخاب شده است.
هاشمی افزود: برای این کار دو سفر با مسئولین سپاه برای شناسایی به بانه آمدیم که در این سفرها تصویب شد بین پنج تا هشت هزار نفر زائر به صورت تک جنسیتی در قالب حلقه های صالحین از یادمان های بانه دیدن کنند که تاکنون حدود هزار و 500 نفر در مدرسه سلیمان خاطر اسکان داده شدند و امروز کاروان به سمت یادمان سیرانبند حرکت کرد.
وی با بیان اینکه دارساوین محل شهادت مهدی و مجید زین الدین فرمانده لشکر قمی ها است که در سال 63 شهید شدند افزود: در طراحی یادمان اتفاقات دیگر نیز طراحی می شود و بسیاری دیگر از شهدای قم در این یادمان شهید شدند و به این موضوع توجه زیادی شده است.
هاشمی اظهار کرد: یادمان دارساوین به عنوان یک یادمان دفاع مقدس مصور و به یادمان های داخل استان اضافه شد.
وی گفت: با توجه به اهمیت یادمان های بانه در کشور سالانه زائران زیادی این یادمان ها را زیارت می کنند.
وی افزود: تامین امکانات اولیه مانند آب، روشنایی، بهسازی معابر عمومی و سرویس های بهداشتی برای رفاه حال زائران یادمان های بانه باید تامین شود که زائرین با رضایت بیشتر و خیالی آسوده از این یادمان ها دیدن کنند.
در ادامه این جلسه رییس اداره عقیدتی سیاسی فرمانداری بانه گفت: در 15 خرداد سال 63 رژیم بعثی عراق با بمباران شهر بانه 602 نفر که برای گرامی داشت 15 خرداد تجمع کرده بودند، شهید شدند.
محمد امین زاده با بیان اینکه در سال جاری به مناسبت های مختلف یادواره شهدا در محل پارک 15 خرداد برگزار می شود، افزود: شهرداری این پارک را بهسازی و محوطه سازی کرده است.
وی به محل پادگان ارتش جمهوری اسلامی ایران در بانه اشاره کرد و گفت: این پادگان هشت ماه در محاصره بود و درگیرهای شدیدی در آن زمان محل پادگان صورت گرفته است.
امین زاده افزود: پادگان بانه یکی از معدود مکان هایی در استان کردستان بوده است که توانسته در مقابل گروه های مختلف مقاومت کند.
این مسئول خاطر نشان کرد: شهرستان بانه یکی از مناطقی بوده که در دوران جنگ انواع بمب ها و راکت های رژیم بعثی در این شهر آزمایش شده است.
وی گفت: بمب های خوشه ای و ناپالم از جمله بمب های خطرناکی بود که در بانه توسط رژیم بعثی آزمایش شد و جانبازان و زخمی های این بمب ها شاهد بزرگ این ظلم تاریخی هستند.
رییس اداره عقیدتی سیاسی فرمانداری بانه خاطر نشان کرد: حوادث و اتفاقات دوران جنگ در بانه بیشتر از دیگر جاهای کشور است و آسیب های جنگ در بانه بیشتر از خرمشهر و ابادان بود.
وی اظهار کرد: آسیب دیدگی و ویرانی خرمشهر بیشتر از بانه بوده اما اگر به نسبت مساحت و جمعیت در نظر بگیریم بانه آسیب ها و ویرانی های بیشتری را از جنگ تحمیلی دیده است.
وی تاکید کرد: با توجه به آسیب ها و ویرانی هایی که شهر بانه در جنگ تحمیلی دیده می طلبد توجه بیشتر به آبادانی و رونق این شهر شود.
وی افزود: کاروان راهیان نور در چند سال اخیر در بانه افزایش داشته و حضور آنها را در یادمان های شهر مشاهده می کنیم.
بانه در 242 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7469/6108
یادمان 'دارساوین' بانه به یادمان های دفاع مقدس کردستان اضافه می شود