معاون دانشگاه آزاد: فارسی یک زبان کلاسیک است

شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵
معاون دانشگاه آزاد: فارسی یک زبان کلاسیک است

تهران- ایرنا- معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد گفت:زبان فارسی یک زبان کلاسیک است و گنجایش بسیار وسیعی دارد. در کمتر زبانی می‌ توان مضامین شعری و الفاظ عاشقانه و عارفانه نظیر زبان فارسی پیدا کرد.

تهران- ایرنا- معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد گفت:زبان فارسی یک زبان کلاسیک است و گنجایش بسیار وسیعی دارد. در کمتر زبانی می توان مضامین شعری و الفاظ عاشقانه و عارفانه نظیر زبان فارسی پیدا کرد. به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، طاها هاشمی در مراسم آغاز دوره دانش افزایی برترین های المپیاد زبان فارسی دانشگاه های ترکیه اظهار داشت: وقتی به سمت زبان فارسی روی می آوری به خاطر غنایی که در این زبان وجود دارد، باید احساس غرور کرد ایهامات و استعاراتی که در زبان فارسی است در کمتر زبانی دیده می شود.
وی ادامه داد: آهنگ زبان فارسی نیز گوش نواز است و حتی اگر کسی با این زبان آشنا نباشد، از گوش دادن به آن لذت می برد. البته در زبان هایی مثل اسپانیولی و زبان فرانسه هم اینگونه صناعات شعری و ادبی می شود مشاهده کرد ولی با این وسعت و ظرافت در هیچ زبانی سراغ نداریم.
وی با تاکید اینکه زبان فارسی می توانست مانند بسیاری از زبان ها تحت تاثیر کلمات انگلیسی قرار گیرد، اما این اتفاق نیفتاد و این زبان در طول تاریخ کمترین تغییر را نسبت به سایر زبان ها داشته است گفت: اگر با فرهنگ، هنر و تمدن ایران آشنا شوید، با توجه به اینکه زبان فارسی را برای فراگیری انتخاب کرده اید ایران را به عنوان وطن دوم خود محسوب می کنید.
وی افزود:زبان فارسی هم زبان تمدن بوده، هم زبان علم، هم زبان دین، با توجه به مختصاتی که هرکدام از این سه مقوله دارند. بعضی از زبان ها ظرفیت های محدودتری دارند، اما بعضی از زبان ها به دلیل گنجایشی که دارند می توانند هر سه حوزه را تحت پوشش قرار دهند. زبان فارسی از دوره ایران باستان یعنی از زمانی که خط اختراع شد و ارتباط کلامی بین انسان ها گسترش پیدا کرد، با همین شکل رواج پیدا کرد.
هاشمی گفت: آن زمان ایران به نام پرشیا یا پرسیا شناخته می شد که محور جغرافیایی بسیار بزرگی بود. علت اینکه امروز زبان فارسی هم در ایران، هم تاجیکستان، هم در افغانستان به عنوان زبان اول و هم در بعضی از کشورهای دیگر منطقه به صورت زبان دوم بین مردم رواج دارد، به خاطر همین پهنای جغرافیایی است و در گذشته همه کسانی که در این پهنه زندگی می کردند، به زبان فارسی سخن می گفتند.
وی ادامه داد: از طریق ایران و زبان فارسی بود که اسلام به بسیاری از کشورهایی که امروز در آنها می توانیم مسلمان پیدا کنیم نظیر چین، شبه قاره هند، آسیای میانه و سایر نقاط منتقل شد. حتی اگر به ژاپن هم سفر کنیم اثری از زبان فارسی در آن می بینیم، به ویژه اگر کسی را پیدا کنید که مسلمان باشد رابط بین دین و آن فرد مسلمان، زبان فارسی است.
هاشمی گفت: این امر نشان می دهد زبان فارسی این گنجایش را داشته که در زمانی که نه ماهواره و نه اینترنت وجود داشت، به سرعت شعر سعدی از شیراز به چین برسد و مردم با آن آشنا شوند. شاید جالب باشد بدانید که بیش از 900 سال در شبه قاره هند زبان فارسی ، زبان اول بود و بسیاری از آثار و نسخه های خطی در هند به زبان فارسی است.
وی افزود: زبان فارسی می توانست مانند بسیاری از زبان ها تحت تاثیر کلمات انگلیسی قرار گیرد، اما این اتفاق نیفتاد و حتی بسیاری از مفاهیم انگلیسی را امروز به فارسی تبدیل کردیم. اکنون 120میلیون نفر در دنیا به زبان فارسی صحبت می کنند و فکر می کنیم با اقدامات خوبی که در چند سال اخیر انجام شده این زبان بیشتر وسعت پیدا کند.
هاشمی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی 34 سال قبل در اوایل پیروزی انقلاب با عنوان یک دانشگاه غیردولتی و مردمی تاسیس شد و اکنون به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان 400 شعبه در ایران دارد. هیچ دانشگاهی در دنیا نیست که یک میلیون و 700 هزار نفر در کلاس های آن حاضر شوند و بیش از 5 میلیون و 500 هزار نفر فارغ التحصیل داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد وی بیان داشت: در زبان فارسی و اسلام جنگ، خشونت و آدم کشی جایگاهی ندارد و افرادی که با نام اسلام دست به خشونت و جنگ می زنند هیچ نشانی از اسلام ندارند. باید تلاش کنیم مفاهیم زیبایی که نوع دوستی و برادری را تبلیغ می کند ترویج دهیم و این کار با زبان شیرین فارسی بهتر و بیشتر نفوذ کرده و تاثیر خواهد داشت.
فراهنگ**9338**1823
معاون دانشگاه آزاد: فارسی یک زبان کلاسیک است