تغییر الگوی کشت در شهرستان آران و بیدگل ضروری است

شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵
تغییر الگوی کشت در شهرستان آران و بیدگل ضروری است

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - معاون فرماندار آران و بیدگل گفت: با توجه به بحرانی بودن وضعیت آب در این شهرستان تغییر الگوی کشت ضروری به نظر می رسد.

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - معاون فرماندار آران و بیدگل گفت: با توجه به بحرانی بودن وضعیت آب در این شهرستان تغییر الگوی کشت ضروری به نظر می رسد. به گزارش ایرنا، علی محمد یوسفیان روز شنبه در کارگروه جهاد کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل افزود: متاسفانه بیشتر نقاط کشور به خصوص شهرهای کویری مانند آران و بیدگل با مشکل کم آبی روبرو بوده و به مرز بحران رسیده اند.
وی گفت: در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، جهاد کشاورزی این شهرستان باید در زمینه تغییر الگوی کشت برنامه ریزی کرده و کشت محصولاتی کم آب را جایگزین کند.
وی تغییر الگوی آبیاری را هم ضروری دانست و ادامه داد: باید با برنامه ریزی صحیح شکل آبیاری را از سنتی و غرقابی به سوی آبیاری نوین تغییر دهیم و بحث کمبود آب را همراه با حفظ اشتغال موجود در بخش کشاورزی مدیریت کنیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل نیز در این جلسه با اشاره به تولید روزانه 80 تن شیر در این شهرستان اظهار داشت: متاسفانه دامداران برای فروش شیر مشکل دارند و کارخانه های تولید محصولات لبنی از خرید محصول آن ها طفره می روند.
حسین فتاحی به وضعیت نابسامان تولید گوشت سفید در کشور و شهرستان آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: به دنبال صدور بی رویه پروانه تولید گوشت سفید در سطح استان با افزایش تولید و به دنبال آن کاهش قیمت گوشت سفید مواجه هستیم.
وی با اشاره به خشکسالی اخیر، گرانی علوفه و افزایش هزینه های تولید گوشت قرمز افزود: متاسفانه بسیاری از دامداران شهرستان ضررهای زیادی دادند و در نتیجه رغبت آن ها برای تولید به شدت کاهش یافته است.
رئیس اداره دامپزشکی آران و بیدگل نیز با اشاره به این که این اداره در تامین سلامت دام و طیور نظارت دقیق بر چرخه تولیدات دامی ومقابله با بیماری ها نقش مهمی دارد افزود: این اداره در این راستا اقدامات اساسی انجام داده و همواره در خط مقدم قرار داشته است.
احسان دشتبانی با اشاره به کشتارهای غیر مجاز در شهرستان و اقدامات موثری که در این رابطه انجام شده است خاطرنشان کرد: مردم شهرستان به دلیل شیوع بیماری های مشترک بین دام و انسان از مصرف گوشت های بدون برچسب کشتارگاه ها خودداری کنند.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
7408/7472
تغییر الگوی کشت در شهرستان آران و بیدگل ضروری است