تصفیه ‌خانه فاضلاب قم نامزد دریافت جایزه جهانی انرژی شد

شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵
تصفیه ‌خانه فاضلاب قم نامزد دریافت جایزه جهانی انرژی شد

قم - ایرنا- قائم‌ مقام شرکت آب و فاضلاب قم گفت: تصفیه‌ خانه فاضلاب شماره سه این استان نامزد دریافت جایزه بنیاد جهانی انرژی شد.

قم - ایرنا- قائم مقام شرکت آب و فاضلاب قم گفت: تصفیه خانه فاضلاب شماره سه این استان نامزد دریافت جایزه بنیاد جهانی انرژی شد. به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، ارزیابان انجمن مدیریت انرژی از تصفیه خانه فاضلاب شماره 3 قم بازدید کردند و در جلسه ای 6 ساعته مسائل فناوری، زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی این طرح را مورد بررسی قرار دادند.
ماکسیم گرتر نماینده بنیاد جهانی انرژی پس از این بازدید و بررسی مسائل مختلف، تصفیه خانه فاضلاب قم را در زمینه های مورد بررسی بسیار عالی توصیف کرد و اظهار داشت: در 100 طرحی که در جهان ارزیابی کردم تصفیه خانه فاضلاب قم از معدود طرح هایی است که بالاترین امتیاز را در بخش های مختلف به خود اختصاص داده است.
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب قم هم در حاشیه این بازدید در سخنانی اظهار داشت: هر ساله بنیاد جهانی انرژی با همکاری جامعه مدیریت سبز اروپا، اقدام به شناسایی، معرفی و قدردانی از پروژه های مختلف در سطح جهان می کند.
وی با بیان اینکه این پروژه ها در چهار زمینه محیط زیست، اقتصادی، اجتماعی و فناوری مورد ارزیابی قرار می گیرند گفت: شرکت آب و فاضلاب قم امسال پروژه تصفیه خانه فاضلاب شماره 3 قم را نامزد دریافت جایزه بنیاد جهانی انرژی کرده است.
محمود سربندی فراهانی با بیان اینکه ارزیابان انجمن مدیریت انرژی نیز در همین راستا به قم سفر کرده اند، خاطرنشان کرد: در بازدید و جلساتی که با حضورتیم ارزیاب، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان و کارشناسان برگزار شد توضیحات کلی طرح شامل هدف از اجرا، چگونگی تامین اعتبار و نحوه اجرای طرح، ارائه و به پرسش های مختلف تیم ارزیاب با ارائه مستندات لازم پاسخ داده شد.
وی با اشاره به اینکه ارزیابان انجمن مدیریت انرژی تصفیه خانه فاضلاب قم را در تمام زمینه ها عالی توصیف کردند، ابراز داشت: بر اساس گزارش اولیه تیم ارزیابی، تصفیه خانه شماره سه فاضلاب قم از میان طرح های حوزه فاضلاب در سال های اخیر، برترین پروژه از بعد کیفیت، طراحی، اجرا و تاثیرگذاری معرفی شده است.
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان قم ابراز داشت: با توجه به نظر مساعدتیم ارزیاب، طرح تصفیه خانه فاضلاب قم موفق به کسب جایزه جهانی انرژی شود.
یادآور می شود جایزه جهانی انرژی هر ساله توسط بنیاد جهانی انرژی با هدف به رسمیت شناختن طرح هایی که «استفاده دقیق و مقرون به صرفه از منابع و به کارگیری منابع انرژی جایگزین دارند» اعطا می شود.
تصفیه خانه فاضلاب قم یک از پیشرفته ترین تصفیه خانه فاضلاب کشور است که یکی از ویژگی های این تصفیه خانه تولید برق از لجن فاضلاب است که می تواند 70 درصد برق موردنیاز تصفیه خانه را تامین کند همچنین با افزایش ظرفیت آن، آمادگی لازم برای تامین آب شهرهای قم، قنوات، کهک و سلفچگان از پروژه بزرگ انتقال آب از سرشاخه های دز به وجود می آید ضمن اینکه با بهره برداری از این مرکز، برای نخستین بار در کشور تمام شهرهای استان قم زیرپوشش تله متری و تله کنترل قرار می گیرند و استان قم از معدود استان های کشور با برخورداری از پیشرفته ترین مرکز و تجهیزات کنترل کیفی آب مطابق با استانداردهای بین المللی خواهد بود.
8138/ 6133/
تصفیه ‌خانه فاضلاب قم نامزد دریافت جایزه جهانی انرژی شد