بخش های مختلف شهرستان آران و بیدگل را می توان در سطح ملی مطرح کرد

یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
بخش های مختلف شهرستان آران و بیدگل را می توان در سطح ملی مطرح کرد

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بخش های مختلف شهرستان آران و بیدگل را در سطح ملی می توان مطرح کرد و نتیجه های خوبی را شاهد بود.

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بخش های مختلف شهرستان آران و بیدگل را در سطح ملی می توان مطرح کرد و نتیجه های خوبی را شاهد بود. فریدون الهیاری عصر یکشنبه در حاشیه بازدید از بافت های تاریخی آران و بیدگل در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در شهر آران وبیدگل و روستاهای اطراف آن بافت های تاریخی ارزشمند فراوانی وجود دارد که باید آن ها را یکی از ظرفیت های توسعه نه مانعی برای آن بدانیم.
وی با اظهار تاسف از ساخت و سازهای جدید که بدون برنامه ریزی بوده و ناهمخوانی در آن ها فریاد می زند افزود: با هزینه کردن در این ساخت و سازها یک ظرفیت عظیم فرهنگی را نابود می کنیم.
وی با اشاره به این که در شهرستان آران و بیدگل باید میراث فرهنگی حفظ و ساخت و سازها مدیریت شود افزود: نباید در بافت های تاریخی هر کاری را انجام دهیم.
به گزارش ایرنا، الهیاری در ادامه اقدام شهرداری آران و بیدگل در تخریب چندین خانه تاریخی به بهانه احداث خیابان را خلاف قانون دانست.
وی افزود: شهرداری آران و بیدگل باید پیش از هر اقدامی نقشه و طرح مصوب احداث خیابان را به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تحویل می داد تا در کمیته فنی آن اداره کل بررسی شود.
وی تصریح کرد: بنای ما بر تعامل و همکاری با کلیه نهادهای اجرایی است و این تخریب ها بدون هماهنگی با میراث فرهنگی خلاف و جرم است.
شهرداری آران و بیدگل از سال گذشته شروع به احداث خیابانی در بافت تاریخی این شهر کرد که چندین خانه تاریخی ثبت آثار ملی نیز به طور شبانه تخریب شده است.
این اقدام در چند ماه گذشته واکنش های زیادی در فضای مجازی و در بین دوست داران میراث فرهنگی به وجود آورده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه با تاکید بر این که در حفظ میراث فرهنگی باید تدبیر و در هر اقدامی در حوزه های تاریخی همفکری شود تصریح کرد: می توانیم برای احداث یک خیابان جدید در کنار هم قرار بگیریم و همفکری کنیم تا بتوانیم میراث خود را حفظ کنیم.
وی با اشاره به این که غیر از میراث فرهنگی چیزی نداریم که به آن افتخار کنیم افزود: این آثار ملی و بی همتاست که می توان آن را در سطح ملی و جهانی مطرح کرد و گرنه در سطح جهانی خیلی موردهای بهتر از ما دارند.
الهیاری بیان کرد: باید از آثار ملی حفاظت کنیم و فرصت ها را از بین نبریم و پذیرفتنی نیست برای پیشبرد هدف های خود احساسات مردم را تحریک کنیم.
وی با اشاره به این که تعداد قابل توجهی هنرمند صنایع دستی در شهرستان آران و بیدگل داریم گفت: این شهرستان علاوه بر میراث فرهنگی،میراث ناملموس با ارزش، دارای جاذبه های طبیعی زیادی است که یک ظرفیت بالقوه است و می توان گردشگران زیادی را جذب کرد.
به گزارش ایرنا، وی در ادامه با انتقاد از کسانی که ورود گردشگران با فرهنگ های مختلف را نوعی آسیب برای جوامع محلی می دانند تصریح کرد: همین گردشگران با فرهنگ های مختلف زمانی که به جوامع ما می آیند تحت تاثیر آیین ها و روح فرهنگی ما قرار می گیرند و ما باید از این فرصت فرهنگی نهایت استفاده را ببریم.
الهیاری به تبلیغات منفی و ایران هراسی که دشمنان علیه ما به راه انداختند اشاره کرد و گفت: برای خنثی کردن این تبلیغات نیاز به ورود گردشگران خارجی داریم تا با ورود به کشور و دیدن فرهنگ، تمدن و مهمان وازی ما به دروغ بودن این تبلیغات پی ببرند و ما از این فرصت برای انتقال پیام فرهنگی و انقلاب خود استفاده کنیم.
وی افزود: حوزه گردشگری می تواند بهترین پیشبرد را در هدف های اقتصاد مقاومتی ایجاد کند و می توانیم با رونق در زمینه گردشگری به هدف های خود در اقتصاد مقاومتی برسیم.
وی با اشاره به این که گردشگران خارجی خانه های سنتی و بومی محلی و تجربه آداب و سنت روستاییان را بر هتل های لوکس چهار ستاره ترجیح می دهند افزود: می توانیم با استفاده از این فرصت، گردشگری را تا دورترین روستاهای خود گسترش دهیم و باعث پیشرفت و توسعه آن ها شویم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: آران و بیدگل ظرفیت بسیار عظیمی دارد و با توسعه گردشگری می تواند در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی نقش مهمی ایفا کند.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
7408/7472
بخش های مختلف شهرستان آران و بیدگل را می توان در سطح ملی مطرح کرد