واگذاری کارهای فرهنگی به مردم نقش مهمی در توسعه فرهنگی دارد

دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵
واگذاری کارهای فرهنگی به مردم نقش مهمی در توسعه فرهنگی دارد

سنندج- ایرنا- مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: توسعه فرهنگی بر اساس بافت و ظرفیت فرهنگی و از مسیر برنامه ریزی منطقه ای و واگذاری کارهای فرهنگی به مردم مسیر خواهد شد.

سنندج- ایرنا- مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: توسعه فرهنگی بر اساس بافت و ظرفیت فرهنگی و از مسیر برنامه ریزی منطقه ای و واگذاری کارهای فرهنگی به مردم مسیر خواهد شد. به گزارش ایرنا جمال ارشدی شامگاه یکشنبه در نشست مسئولان کمیسیون فرهنگی شوراهای اسلامی شهرهای استان کردستان در سالن جلسات شورای شهر سقز افزود: در راستای توسعه فرهنگی، هویت بخشی به مسایل فرهنگی توسط متخصصان این عرصه ضروری است.
وی اضافه کرد: توسعه اجتماعی نیز نیازمند به همکاری بیشتر مردم و سازمان های مردم نهاد و نهادینه شدن مقوله نقدپذیری در جامعه است.
او یاد آورشد: تهیه سند توسعه فرهنگی با همکاری دانشگاه کردستان و تهیه بسته فرهنگی در سطح استان با همکاری جهاد دانشگاهی، حرکت های مناسب در راستای برنامه ریزی و تقویت شاخصه های فرهنگی در شهرهای استان هستند.
ارشدی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به فعالیت های فرهنگی شورای اسلامی سقز بیان کرد: این شورا، الگوی موفق در زمینه فرهنگی در منطقه است.
وی در ادامه به برخی آسیب های اجتماعی در سطح استان از جمله خودکشی، طلاق و اعتیاد اشاره و اظهار کرد: توسعه کلینیک های اجتماعی و تاسیس انجمن های مربوطه برای جلوگیری از این آسیب ها بسیار ضروری است.
در ادامه این نشست، رئیس شوراهای استان کردستان، مهمترین مطالبه شوراها را احیا و ارتقای جایگاه این نهاد مردمی دانست و گفت: تحقق این مساله، مستلزم تعامل و هماهنگی و همکاری تمامی دستکاه های اجرایی است
زهرا اوجیان گفت: شورا نقطه ارتباط و اتصال مردم و مسئولان هستند که ارتقای این جایگاه نیازمند توجه و تعامل بیشتر مدیران شهرستانی، استانی و کشوری است.
وی اضافه کرد:در راستای تقویت نهاد شورا برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر ، برای اولین بار، تفاهم نامه های همکاری استانی بین ادارات مختلف با شورا در سطح کشور منعقد خواهد شد.
رئیس شورای شهر سقز هم با اشاره به کمبود بودجه و اعتبار و درآمدهای پایدار در شهرداری ها، خواستار حمایت و توجه بیشتری از سوی دولت به نهاد شورا و شهرداری شد.
باقی رحمان پور به تشریح بخشی از اقدامات شورای اسلامی سقز پرداخت و عنوان کرد: برگزاری همایش موسیقی غرب کشور ، حمایت از ورزشکاران، کمک به انجمن ها، موسسات و کمپ ها، حمایت از جشنواره های تئاتر، کمک به فقرا و نیازمندان، حمایت از برگزاری سمینار ها و همایش ها و خرید 20 هزار جلد کتاب های کُردی از جمله اقدامات فرهنگی هنری این نهاد بوده است.
محمد کیانی مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر سقز نیز اظهار داشت: پاسخگویی، تکریم ارباب رجوع، خدمتگذاری، جذب سرمایه گذاری، حمایت از فعالیت های فرهنگی و هنری همواره در دستور کار شورای شهر سقز بوده است.
معاون سیاسی انتظامی فرماندار سقز نیز گفت: یکی از اولویت های فرهنگی دولت تدبیر و امید، بستر سازی برای ایجاد نشاط اجتماعی است.
کامیل کریمیان تصریح کرد: حمایت از انجمن و سمن ها یکی از راهکار های مقابله با آسیب های فرهنگی اجتماعی است که زمینه همکاری و حمایت از این نهادهای مردمی در دولت تدبیر و امید فراهم است.
توجه بیشتر صدا و سیما به مباحث فرهنگی و آموزش های شهروندی، تشکیل دبیرخانه فرهنگی شوراها در سطح استان، همکاری بیشتر مسئولان با نهاد شورا در راستای رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی، تشکیل خانه هنرمندان و نویسندگان و خبرنگاران در شهرستان ها و تداوم نشست های هم اندیشی از مواردی بود که مسئولان کمیسیون های فرهنگی شوراهای اسلامی شهرهای استان کردستان بر آنها تاکید کردند.
در پایان اعضای شرکت کننده در این نشست از تعدادی طرح های عمرانی و زیرساختی شهر سقز بازدید کردند.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.
7249/1904
واگذاری کارهای فرهنگی به مردم نقش مهمی در توسعه فرهنگی دارد