سابقه تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی در میراث فرهنگی کشور بی بدیل است

دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵
سابقه تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی در میراث فرهنگی کشور بی بدیل است

مشهد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سابقه تاریخی و فرهنگی استان خراسان رضوی در میراث فرهنگی کشور بی بدیل و جایگاه خاصی به این استان داده است.

مشهد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سابقه تاریخی و فرهنگی استان خراسان رضوی در میراث فرهنگی کشور بی بدیل و جایگاه خاصی به این استان داده است. به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دکتر محمد حسن طالبیان در سفر به استان خراسان ضوی افزود: خراسان سرزمین بسیار بزرگ و تاریخی است که از اهمیت بسیار در حوزه تاریخ و میراث فرهنگی برخوردار است و نقش بی بدیلی در میراث فرهنگی دارد.
وی اظهار کرد: برای داشتن اقتصاد پویا و بومی باید به سایر ظرفیت های کشور روی آورد که استفاده از ظرفیت های تاریخی و گردشگری می تواند بار مهمی از اقتصاد مقاومتی را به دوش بکشد.
وی همچنین در بازدید از روستای تاریخی کنگ گفت: این روستا یکی از مظاهر زیبای طبیعت و یک مقصد مهم گردشگری در استان خراسان رضوی است که بافت تاریخی و طبیعت زیبای آن باید حفظ شود.
وی افزود: روستاها به عنوان تفرجگاه و ریه های هر منطقه از اهمیت خاصی برخوردارند و دراین میان روستای تاریخی کنگ از اهمیت بسیار برخوردار است و زیبایی خیره کننده ای دارد که در کنار بافت تاریخی به عنوان یک مقصد مهم گردشگری در استان مطرح است.
طالبیان همچنین در ادامه سفر خود از محوطه تاریخی سنگ بست فریمان بازدید کرد و گفت: این مجموعه بزرگ تاریخی به یک سایت مهم گردشگری تاریخی تبدیل خواهد شد.
وی فریمان را از نظر داشته های فرهنگی تاریخی و مواهبت طبیعی گردشگری مهم ارزیابی کرد و افزود: این شهرستان با آب و هوای مطبوع و کم نظیر در جوار مشهد مقدس باید به یک مقصد مهم گردشگری تبدیل شود.
طالبیان در باره محوطه تاریخی سنگ بست اظهار کرد: برای این سایت باستانی برنامه های بسیار پیش بینی شده و با اقدامات خوبی که طی یکی دو سال گذشته در این محوطه انجام شده هم اکنون این اثر تاریخی به زیرساختهای گردشگری تجهیز شده و تلاش می کنیم داشته های فرهنگی – تاریخی محوطه را نیز در آینده از دل خاک بیرون بیاوریم.
وی گفت: با توجه به اینکه ابنیه موجود در این محوطه نیز از نظر سبک معماری، مهندسی و قدمت در کشور سرآمد است، کل محوطه 14 هکتاری سنگ بست و رباط تاریخی مجاور آن (رباط سنگ بست) می تواند به عنوان گزینه مهم برای ثبت در فهرست آثار جهانی مطرح شود.
معاون میراث فرهنگی کشور همچنین در ادامه سفر خود به خراسان رضوی از تعدادی آثار و بناهای تاریخی و محوطه های باستانی استان در مشهد، فریمان و بینالود بازدید کرد.
همچنین با حضور طالبیان، مرمت تزئینات مقبره ارسلان جاذب نیز آغاز شد و از اولین تصاویر این اثر تاریخی که در 100 سال پیش گرفته شده و هم اکنون به صورت تابلو درآمده است رونمایی شد.
7496 / 6053
سابقه تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی در میراث فرهنگی کشور بی بدیل است