رنج و درد، ره آور غبار به سرزمین آلام!

پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵
رنج و درد، ره آور غبار به سرزمین آلام!

ایلام- ایرنا - آلامتو می نامندش یعنی سرزمین آلام و دردها، اما طبیعت بکر و زیبایش، بلوط های سبز و پهن برگش، کوه های بر افراشته و استوارش و شوخ و مستی مراتع اش آن را به عروس زاگرس شهره کرد بود که این روزها با تحفه نامبارک گرد و غبار ماتم نشین بخت بلند و سیاه اش کرده است.

ایلام- ایرنا - آلامتو می نامندش یعنی سرزمین آلام و دردها، اما طبیعت بکر و زیبایش، بلوط های سبز و پهن برگش، کوه های بر افراشته و استوارش و شوخ و مستی مراتع اش آن را به عروس زاگرس شهره کرد بود که این روزها با تحفه نامبارک گرد و غبار ماتم نشین بخت بلند و سیاه اش کرده است. به گزارش ایرنا، روزهای روز است که یکی در میان این میهمان ناخوانده و این ذره های ناپیدا و معلق در هوای شهر و دیارمان حالمان را بد کرده است.
وقتی غبار می آید، انگار همه ماتم های دنیا بر سرت آوار می شود و دلت غمگین و افسرده می شود، شادی و طراوت حتی از باغ و بوستان و وجود تک تک آدم های شهر ربوده می شود.
گرد و غبار که همه فضای شهر را پر می کند تازه از افسردگی و پکری آدم هایی که با ماسک هایی سفید نیمی از صورت خود را پوشانده اند و کم فروغی چشمانشان پیداست می توانی دریابی که این خاک لعنتی شادی و خنده را از چهره ها ربوده است.
همه فضای شهر و آبی آسمان را که غبار می گیرد، دلت می گیرد، روحت افسرده می شود و سرفه های لعنتی آغاز می شوند، نفس کم می آوری و ذره ذره غبار تا تک تک سلولهایت نفوذ می کند و انگار چیزی دارد تو را خفه می کند.
نفس هایت که بشماره می افتد، چشم هایت می سوزد و متورم و اشکبار، سرخ می شود، پوست تنت گر می گیرد و زبر و خشن ترک بر می دارد، قلبت می گیرد و برای هر تپش خود را به در و دیوار سینه ات می کوبد، انگار، نفست بند آمده است.
این روزها که غبار می آید تازه در می یابی که هر نفسی که فرو می رود ممد حیات نیست و چون بر می آید مفرح ذات نیست چون این نفس هایی که فرو می روند به جای اکسیژن گرد و غبار را وارد ریه ات می کنند و چون بر می آیند به جای شادی جسمت خس خس سینه را به دنبال دارد!
چند هفته ای است که شدت ریز گردها در هوای شهر روزهای متوالی کم و زیاد می شود و الام و دردهای مردم بیشتر، عزیزانت یک به یک هر کدام با حالتی نگران کننده جلوی چشمانت در تقلای زندگی اند.
به مادر و پدر و بزرگترها که کمی از سنشان گذشته نگاه می کنی در تقلای بیشتر زندگی اند، نفس به نفس کم می آورند و بیشتر آنها روانه بیمارستان می شوند تا از غبار هوا در امان یابند و چند ساعتی در زیر کپسول اکسیژن حیات خود را تداوم بخشند.
بچه های کوچک محصور در خانه و خسته از در و دیوار همچون پرندگان قفسی خود را به در و دیوار می کوبند و مدام حالشان بد می شود و بیماریهای تنفسی و پوستی و گوارشی امانشان را می برد.
چشم هایت متورم و سرخ تنها نگاهشان می کنی و کاری از دستت بر نمی آید، وقتی برای تقلای زندگی راهی بیمارستان ها و مراکز درمانی می شوی تازه در میابی که این گرد و غبار لعنتی نای همه را برده است و حتی با وجود گذشت پاسی از شب این مراکز با بیشترین آمار مراجعه کنندگان مواجه اند.
دل درد، حالت تهوع، سر گیجه، سوزش چشم، تنگی نفس، اسهال و خشگی پوست ناشی از گرد و غبار بیشترین علت مراجعه به مراکز درمانی ایلام در روزهای آلوده و غبار آلود است.
یکی از شهروندان ایلامی بیمار در مرکز درمانی امام خمینی (ره) شهر ایلام گفت: هر وقت هوا آلوده می شود مبتلا به سردرد شدید می شوم که با چند قرص مسکن خود را آرام می کنم اما این بار علاوه بر سر درد حالت تهوع و دل درد نیز ادامه داشت و مجبور شدم به بیمارستان مراجعه کنم.
زهرا کرم پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دیروز همسرم و امشب خودم به همین مشکل مواجه بودیم و به ناچار برای معالجه به اورژانس آمده ام.
وی افزود: سابقه بیماری خاصی ندارم اما هر بار که هوا آلوده می شود من دچار سر درد و تنگی نفس می شوم.
یکی از مسئولان مرکز اورژانس ایلام در خصوص تعداد مراجعین می گوید: معمولا در روزهایی که هوای شهر آلوده می شود تعداد مراجعین به این مرکز بیسار زیاد می شود.
محمد - ک اظهار کرد: با وجود اینکه اکنون ساعت دو نصف شب است اما باز این مرکز درمانی با ازدحام افراد بیمار مواجعه است که بیشتر آنها از سردرد و حالت تهوع و تنگی نفس شکایت دارند.
وی افزود: بدون شک یکی از عوامل اصلی این بیماریها گرد و غبار و هوای آلوده است زیرا به واسطه آن همه وسایل خانه نیز آلوده می شوند و ممکن است با استفاده از وسایلی که نشسته باشند افراد دچار دل درد و حالت تهوع شوند.
وی توضیح داد: مسئولان باید فکر چاره اساسی برای این مردم که روز به روز گرد و غبار سلامت آنان را تهدید می کند و جانشان را به خطر انداخته بکنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز در خصوص عوارض جدی گرد و غبار گفت: چهار بیماری اصلی شامل سوزش چشم، بیماریهای قلبی و عروقی، ریوی و پوستی بیشترین آمار مراجعین افراد در روزهای اخیر و به دنبال آلودگی هوا بوده اند.
دکتر علی دل پیشه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این در حالی است که ممکن است سردرد، حالت تهوع، بیماریهای گوارشی و غیره با واسطه غیر مستقیم منشا در آلودگی هوا داشته باشد و افراد را دچار مشکل کند.
وی تاکید کرد: بدون شک گرد و غبار سلامت افراد جامعه در استان را به شدت تهدید می کند و باید برای پیشگیری از آن راه چاره ای یافته شود.
وی گفت: ما تنها تاکید می کنیم که در روزهایی که میزان ذرات معلق در هوا بیش از حد مجاز است افراد کهن سال و کودکان از حضور در فضاهای باز خودداری کنند اما این روزها به دلیل هوای گرم بسیاری از مردم از کولرهای آبی استفاده می کنند که حجم زیادی از گرد و غبار را وارد فضای منزل می کند.
دکتر دل پیشه اظهار کرد: بدون شک ته نشین شدن گرد و غبار بر روی وسایل منزل، خوردنی ها و آب آشامیدنی نیز می تواند یکی از عوامل شیوع بیماریها و علت شکایت بیماران باشد و برای آنان مشکلاتی ایجاد کند.
وی افزود: در روزهای آلوده بر اساس آمار میزان مراجعه بیماران به مراکز درمانی دو تا چند برابر افزایش می یابد که این امر بیانگر به خطر افتادن سلامت افراد در روزهای آلوده است.
وی از افراد خواست که از فعالیت های ورزشی، حضور در فضاهای باز، توجه به تغذیه خود و شستن وسایلی که در معرض هوای آلوده هستند و ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات بیشتر دقت کنند تا کمتر با مشکل مواجه شوند.
به گزارش ایرنا،از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 35 روز هوای استان ایلام آلوده و در شرایط هشدار و اضطرار بوده و حتی ریز گردها موجب تعطیلی در استان و تاخیر در شروع فعالیت های اداری نیز شده است.
پدیده گرد و غبار بیش از یک دهه است که به واسطه عوامل خارجی از کشورهای عراق، سوریع و عربستان و بیابانهای داخلی موجب بروز مشکلاتی نظیر به خطر افتادن سلامتی افراد، خشکیدگی درختان و خسارت های زیادی به کشاورزی و ... در استان ایلام و سایر استانهای مرزی کشور شده است.
استان ایلام دارای 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.
گزارش: ناهید ابراهیمی
7177/6034
رنج و درد، ره آور غبار به سرزمین آلام!