بازتاب گسترده موفقیت دفاعی ایران در رسانه های جهان/ تولید سامانه موشکی در زمان تحریم

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
بازتاب گسترده موفقیت دفاعی ایران در رسانه های جهان/ تولید سامانه موشکی در زمان تحریم

تهران - ایرنا - رونمایی از سامانه پدافند هوایی بردبلند باور-373 و موتور توربوجت ملی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت و این رسانه ها بر موفقیت ایران در توسعه این سامانه در زمان تحریم و هماوردی با نمونه های خارجی تاکید کردند.

تهران - ایرنا - رونمایی از سامانه پدافند هوایی بردبلند باور-373 و موتور توربوجت ملی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت و این رسانه ها بر موفقیت ایران در توسعه این سامانه در زمان تحریم و هماوردی با نمونه های خارجی تاکید کردند. به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: ایران روز یکشنبه تصاویری از اولین سامانه دفاع موشکی دور برد ساخت داخل را منتشر کرد؛ این پروژه زمانی آغاز شد که ایران تحت تحریم های بین المللی بود.
به گفته حسین دهقان وزیر دفاع ایران ، این سامانه برای رهگیری موشک های کروز ، پهپاد و هواپیماهای جنگی طراحی شده است.
خبرگزاری فرانسه نوشت: این پروژه به عنوان جایگزینی برای سامانه اس-300 روسیه که تحویل آن در سال 2010 به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای به تعلیق در آمده بود ، آغاز شد .
دهقان گفت: ما قصد ساخت نسخه روسی اس-300 را نداشتیم بلکه می خواستیم یک سامانه ایرانی بسازیم و آن را ساختیم.
به گزارش این خبرگزاری، وزیر دفاع ایران پیش از این نیز در مراسم نماز جمعه گفته بود: قدرت موشکی ما در چنان سطحی است که قادر هستیم تمام هدف ها را در هر برد عملیاتی نابود کنیم.
خبرگزاری فرانسه نوشت: حسن روحانی نیز روز یکشنبه اعلام کرد بودجه نظامی ایران در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر شده است.
وی گفت: اگر ما قادریم پشت میز مذاکره با قدرت های جهان گفت و گو کنیم این به دلیل قدرت ملی و وحدت ملی ما است.
روحانی روز یکشنبه همچنین از اولین موتور توربو جت ساخت ایران که قادر است در ارتفاع 50 هزار پا پرواز کند رونمایی کرد. او گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از هشت کشور جهان است که فناوری ساخت این موتورها را دارد.
دهقان همچنین گفت ایران اکنون در نظر دارد موشک های کروز دریابرد با سرعت صوت بسازد.
بسیاری از رسانه ها و مطبوعات جهان این گزارش خبری خبرگزاری فرانسه را بازنشر کرده اند.
** راشا تودی: سامانه باور-373 منحصرا توسط متخصصان ایرانی ساخته شد
به گزارش ایرنا، شبکه خبری روسی راشا تودی نیز گزارش داد: نسخه نهایی اولین سامانه موشکی دفاع هوایی دوربرد و ساخت داخل ایران به همراه سایر فناوری های پیشرفته در یک نمایشگاه دفاعی رونمایی شد. سامانه دفاع هوایی «باور - 373» برای ردگیری و هدف گرفتن هدف هایی مانند پهپاد و موشک و همچنین جنگنده ها در ارتفاع های مختلف طراحی شده است.
راشا تودی افزود: باور-373 اولین سامانه دفاع هوایی ایران محسوب می شود که منحصرا توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی ساخته شده است. این پروژه در سال 2010 و زمانی آغاز شد که قرارداد ایران با روسیه درباره تحویل سامانه دفاعی اس-300 به دلیل تحریم های هسته ای به تعلیق در آمد.
مسکو سال گذشته اندک زمانی پیش از توافق هسته ای با ایران ، تحویل اس-300 به ایران را مجاز دانست.
حسین دهقان وزیر دفاع ایران گفته است که ایران قصد ساخت نسخه ایرانی سامانه اس-300 را نداشته بلکه خواستار ساخت یک سامانه ایرانی بوده است.
**دویچه وله :
پایگاه خبری دویچه وله (صدای آلمان) در این زمینه گزارش داد: رسانه های ایران از رونمایی سامانه موشکی دفاعی 'باور 373' که کارکردی شبیه موشک های روسی اس-300 دارد و اولین موتور جت ساخت ایران خبر دادند.
بر اساس این گزارش ، وزیر دفاع ایران گفته این کشور قصد نداشته اس-300 ایرانی بسازد بلکه می خواست یک سیستم ایرانی سازد و حالا آن را ساخته است.
به نوشته این سایت خبری آلمانی ، حسین دهقان درباره توان موشکی ایران گفت: 'قدرت موشکی ما در حدی است که قادر خواهیم بود تمام هدف هایمان را در تمام سطوح عملیاتی مورد حمله قرار دهیم.'
در سامانه باور 373 از موشک های صیاد 3 استفاده می شود؛ همراه با این سامانه موشکی، از خودروی مخصوص حمل آن نیز رونمایی شد که 'ذوالجناح' نام دارد. این خودروی چند منظوره با وزن 21 تن، قابلیت عبور از رودخانه تا عمق یک و نیم متر، حمل حداکثر بار 30 تن و حمل محموله با طول 10 و نیم متر را دارد .
به گزارش دویچه وله ، حسن روحانی در مراسم رونمایی از این سامانه موشکی اعلام کرد که بودجه نظامی ایران نسبت به سال قبل بیش از دوبرابر افزایش یافته است.
رئیس جمهوری ایران همچنین از اولین موتور جت ساخت ایران پرده برداری کرد. این موتور جت قابلیت پرواز در ارتفاع 50 هزارپایی را دارد. به گفته روحانی، ایران 'یکی از هشت کشور جهان است که تکنولوژی ساخت این جت ها را در اختیار دارد.'
** رسانه های صهیونیست: نمونه ایرانی اس-300 ساخته شد
بسیاری از رسانه های رژیم صهیونیستی از جمله روزنامه جروزالم پست که همواره از پیشرفت های نظامی ایران نگران هستند، نیز گزارش دادند که تهران روز یکشنبه در مراسمی با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور، «پاسخ ایرانی به سامانه پیشرفته دفاع هوایی اس-300 روسیه» را رونمایی کرد.
به گزارش ایرنا ، روز یکشنبه همزمان با روز صنعت دفاعی، در مراسمی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، از نخستین موتور توربوجت ملی هواپیما با نام اوج و سامانه پدافند هوایی برد بلند باور 373 رونمایی شد.
سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران در تشریح این دستاورد درخشان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع گفت: موتور توربوجت ملی «اوج» که در اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا و با دستان با کفایت دانشمندان، طراحان و متخصصان صنعت دفاعی ساخته شده، یکی از پیچیده ترین محصولات هوایی است که بدون هیچگونه مشارکت خارجی چه در حوزه دانشی و چه در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری طراحی و در سال اقدام و عمل اولین نمونه ساخته شده آن به منصه ظهور رسید.
سردار دهقان افزود: با نهایی شدن ساخت این محصول علاوه بر قطع رشته های وابستگی به اینگونه موتورهای هوایی، جمهوری اسلامی ایران در زمره 8 کشور صاحب دانش طراحی و فناوری ساخت این دسته از موتورها قرار گرفت.
بازتاب گسترده موفقیت دفاعی ایران در رسانه های جهان/ تولید سامانه موشکی در زمان تحریم