آبشار الاشور مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
آبشار الاشور مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

تهران - ایرنا - آبشار الاشور روستای نجارده مربوط به دوره کرتاسه تا کوارترنری و سه اثر دریاچه چورت، درخت چنار کهنسال روستای کینج با قدمت 700 تا 750 سال و درخت کهنسال آزاد حسینیه روستای اسبوکلا با قدمت 400 تا 450 سال در استان مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید.

تهران - ایرنا - آبشار الاشور روستای نجارده مربوط به دوره کرتاسه تا کوارترنری و سه اثر دریاچه چورت، درخت چنار کهنسال روستای کینج با قدمت 700 تا 750 سال و درخت کهنسال آزاد حسینیه روستای اسبوکلا با قدمت 400 تا 450 سال در استان مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید. به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت: آبشار آلاشور روستای نجارده واقع در هفت کیلومتری شرق نوشهر ازجمله آثار طبیعی بکر استان مازندران است. این آبشار با 32 متر ارتفاع در حوزه جنگل های هیرکانی واقع شده و به دلیل قرارگیری در شیب تند شیوا دره که به دره مور معروف است تنها با تجهیزات کوهنوردی قابل دسترسی است.
علی قمی اویلی، با اشاره به اینکه این آبشار و منطقه قرارگیری آن با گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری در حوزه استحفاظی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران است افزود: به همین دلیل و نبود دسترسی آسان این حوزه از آلودگی های زیست محیطی مصون مانده و از این رو یکپارچگی آن حفظ شده است.
این مسئول، دریاچه چورت واقع در شرق استان مازندران و جنوب شهر ساری را از دیگر آثار با ارزش طبیعی استان خواند و گفت: این دریاچه با 2.5 هکتار وسعت که نام خود را از روستای چورت واقع در نزدیکی این دریاچه گرفته است در سال 1300 خورشیدی بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد بوجود آمده است.
به گفته وی اطراف این دریاچه نیز که در شکاف دره ای با شیب زیاد شکل گرفته است دارای پوشش جنگلی بکر از درختان راش، افرا، ممرز، ملچ و پرنده گان گوناگون است.
فراهنگ**3079**1027
آبشار الاشور مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید
jkkjkjkjkj