بازتاب رونمایی ازنخستین سامانه پدافندهوایی بردبلند در رسانه های آسیا/هماوردی با مشابه خارجی

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
بازتاب رونمایی ازنخستین سامانه پدافندهوایی بردبلند در رسانه های آسیا/هماوردی با مشابه خارجی

دهلی نو،کوالالامپور،اسلام آباد-رونمایی ازسامانه پدافند هوایی برد بلند 'باور-373' و موتور توربو جت ملی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های آسیا داشت و این رسانه ها برموفقیت ایران درتوسعه این سامانه درزمان تحریم و هماوردی با نمونه های خارجی تاکید کردند.

دهلی نو،کوالالامپور،اسلام آباد-رونمایی ازسامانه پدافند هوایی برد بلند 'باور-373' و موتور توربو جت ملی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های آسیا داشت و این رسانه ها برموفقیت ایران درتوسعه این سامانه درزمان تحریم و هماوردی با نمونه های خارجی تاکید کردند. به گزارش ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان و معتبر هندو با اشاره به انتشار تصاویر سامانه پدافند هوایی برد بلند باور 373 نوشت: این طرح در زمانی آغاز شد که این کشور با تحریم های بین المللی مواجه بوده است.
به نوشته این روزنامه، این موشک طوری طراحی شده که موشک های کروز، پهپاد، هواپیماهای جنگی و موشک های بالستیک را می تواند هدف قرار دهد.
درادامه این مطلب بااشاره به عملکرد این سپردفاعی که مشابه اس300 است،اضافه شده:ایران زمانی برای ساخت این سپر دفاعی مصمم شد که درسال 2010 موشک های اس 300 به دلیل تحریم ها از سوی روسیه به ایران تحویل داده نشد.
دربخش دیگری ازاین مطلب آمده است:سیستم دفاع موشکی ایران دارای نخستین پرتاب کننده عمومی است که باموشک های صیاد 3 که برای اولین بار در سپتامبر 2014 آزمایش شده، تجهیز شده است.
روزنامه هندو درادامه با اشاره به رونمایی از نخستین موتور جت ساخت ایران از سوی رئیس جمهوری نوشت این موتور جت می تواند تا ارتفاع 50 هزار پایی پرواز کند.
درادامه این مطلب به نقل از رئیس جمهوری نوشته شده است:' جمهوری اسلامی ایران یکی از هشت کشور در جهان است که به تکنولوژی این موتور دست یافته است .'
به نوشته این روزنامه، حسین دهقان وزیر دفاع ایران نیز دراین مراسم گفت که ایران به دنبال تولید موشک های کروز دریایی با سرعت مافوق صوت است.
دیروز همزمان با روز صنعت دفاعی، در مراسمی با حضور «حسن روحانی» رییس جمهوری، از نخستین موتور توربوجت ملی هواپیما با نام اوج و سامانه پدافند هوایی برد بلند باور 373 رونمایی شد.
* رونمایی از سامانه پدافند هوایی بردبلند 'باور-373' و موتور توربوجت ملی ایران بازتاب گسترده ای نیز در رسانه های جنوب شرق آسیا داشت و این رسانه ها بر موفقیت ایران در توسعه این سامانه در زمان تحریم و هماوردی با نمونه های خارجی تاکید کردند.
'کمپاس'اندونزی نوشت:پدافند هوایی 'باور – 373'، ایران را تجهیز به سیستم برای مقابله با حملات احتمالی کرد.
تارنمای 'جاکارتا گریتر' نیز نوشت: حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز یکشنبه براساس گزارش رسانه ها یک سیستم دفاع موشکی با نام 'باور-373' که دارای ویژگی های شبیه به 'اس- 300' روسیه است، راه اندازی کرد.
رسانه های منطقه جنوب شرق آسیا راه اندازی این سامانه پدافند هوایی برد بلند را به نقل از خبرگزاری های غربی منعکس کردند.
این تارنما با انتشار تصاویر مختلف از این سامانه پدافند هوایی، نوشت: این سامانه دفاع هوایی سیار توسط دانشمندان وزارت دفاع ایران و کارشناسان دفاع هوایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و دیگر مراکز تحقیقاتی ساخته شده است.
تارنمای'راپلر' فیلیپین نیزاین دستارد بزرگ دفاعی ایران را منعکس کرد و نوشت: این سیستم برای رهگیری موشک های کروز، هواپیماهای بدون سرنشین، هواپیماهای جنگی و موشک های بالستیک طراحی شده است.
تارنمای 'ویتنام اکسپرس' نوشت: باور 373 براساس سیستم 'اس 300' روسیه طراحی شده وبااین سامانه همسان است، سامانه ای که ایران سال 2010 از روسیه خرید اما انتقال آن به دلیل تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران به تعویق افتاد.
'استریت تایمز' سنگاپور نیز درمطلبی با عنوان 'رونمایی از سیستم دفاع موشکی ایران' به نقل از خبرگزاری فرانسه این دستاورد دفاعی کشور را بازتاب داد.
* رسانه های انگلیسی زبان پاکستان نیز به نقل از خبرگزاری فرانسه، رونمایی از سامانه دفاع موشکی جدید ساخت ایران به نام باور 373 را بازتاب دادند.
روزنامه داون نوشت:خبرگزاری ایرنا تصاویری از نخستین سامانه دفاع موشکی دوربرد ساخت ایران را به نمایش گذاشت.
درخبرروزنامه داون به نقل از حسین دهقان وزیردفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح ایران آمده است:این سامانه برای هدف قراردادن موشک های کروز، پهپادها، هواپیماهای جنگی و موشک های بالستیک طراحی شده است.
دراین خبرهمچنین به نقل از سردار دهقان در مصاحبه اخیر وی با ایرنا آمده است: ما قصد نداشتیم نسخه ایرانی سامانه اس-300 را تولید کنیم . می خواستیم یک سامانه ایرانی بسازم و البته ساختیم.
دراین خبرهمچنین به نقل از سخنان اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلویزیونی وی آمده است که رئیس جمهوری ایران گفته است بودجه بخش نظامی ایران نسبت به سال گذشته بیش از دوبرابر افزایش یافته است. 'اگر ما قادریم با قدرت های بزرگ بر سرمیز مذاکره چانه زنی کنیم، این بدلیل قدرت ملی و اتحاد ملی ما است.'
داون نوشت: در سال 2015، مدت کوتاهی پیش از امضای برجام، مسکو منع فروش سامانه اس-300 به ایران را لغو کرد که این اقدام روسیه با انتقاد واشنگتن و تل آویو مواجه شد. ارتش ایران چند ماه پیش تایید کرد که مجهز به سامانه اس-300 شده است.
روزنامه انگلیسی زبان 'نیشنگ پاکستان و بخش انگلیسی سایت شبکه خبری 'دنیا' نیز مطالب مشابهی را به نقل از خبرگزاری فرانسه بازتاب دادند.
*آساق*1611*267*1600*1172*1590
بازتاب رونمایی ازنخستین سامانه پدافندهوایی بردبلند در رسانه های آسیا/هماوردی با مشابه خارجی