Home

بعیدی نژاد:حل یکی از مشکلات اجرای برجام؛ استفاده از یورو در معاملات ایران و کره

جمعه ۰۵ شهریور ۱۳۹۵
بعیدی نژاد:حل یکی از مشکلات اجرای برجام؛ استفاده از یورو در معاملات ایران و کره

تهران- ایرنا- مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه تبدیل ارز کره جنوبی به یورو در معاملات تجاری با ایران را حل یکی از مشکلات اجرای برجام دانست و نوشت: با این کار، شرایط لازم فراهم می شود که مشکل تبدیل برخی دیگر از ارزهای محلی و محدود خاص به یورو نیز بطور کامل برطرف شود.

تهران- ایرنا- مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه تبدیل ارز کره جنوبی به یورو در معاملات تجاری با ایران را حل یکی از مشکلات اجرای برجام دانست و نوشت: با این کار، شرایط لازم فراهم می شود که مشکل تبدیل برخی دیگر از ارزهای محلی و محدود خاص به یورو نیز بطور کامل برطرف شود. به گزارش ایرنا، متن کامل یادداشت حمید بعیدی نژاد مدیر کل که صبح جمعه در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است، به این شرح است:
«وزیر اقتصاد کره جنوبی رسما اعلام کرد که مبادلات با ایران از 29 ماه اوت( روز دوشنبه هشتم شهریورماه) با یورو انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: این تصمیم گرفته شده است که براساس آن مبادلات تجاری دو کشور با یورو و در غیاب دلار انجام خواهد شد.
به گفته وی این اقدام، بسیاری از موانعی را که اکنون سر راه سرمایه گذاری تجارت با ایران وجود دارد را هموار خواهد کرد و در این باره سه بانک «کپ هانا»، «شین هان» و «ووری» به عنوان بانک های حامی انتخاب شده اند.
در توضیح این مطلب عرض می شود که این اقدام که پیرو مذاکرات فشرده در قالب اجرای برجام انجام می گیرد یکی از موانع انجام معاملات با کره جنوبی را از میان بر می دارد.
واحد پول کره جنوبی یا وون به دلیل اینکه از ارزهایی است که فقط در کره جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد بر اساس تصمیم این کشور طی دهه ها مبادلات اقتصادی با دیگر کشورهای جهان ابتدا می باید به دلار و سپس در صورت لزوم به ارز ثالثی مانند یورو تبدیل شود.
اما در خصوص مراودات با ایران با توجه به محدودیت امکان تبدیل واحد پول کره جنوبی به دلار آمریکا و همچنین تصمیم بانک مرکزی کشورمان برای عدم استفاده از دلار، عملا امکان تبدیل وون کره به یورو در تبادلات تجاری ایران با کره جنوبی وجود نداشت و این به یک محدودیت در تبادلات تجاری دو طرف تبدیل شده بود.
با مذاکرات فشرده ای که در چارچوب برجام با فشار ایران طی ماه های گذشته میان آمریکا و کره جنوبی صورت گرفت، کره جنوبی توانست با موافقت آمریکا برای اولین بار راهی فنی برای تبدیل وون کره جنوبی به یورو بدون وساطت مستقیم دلار پیداکند.
با این اقدام که به حذف یکی از مشکلات اجرای برجام در تبدیل یک ارز خاص به یورو می انجامد، شرایط لازم فراهم می شود که مشکل تبدیل برخی دیگر از ارزهای محلی و محدود خاص به یورو نیز بطور کامل برطرف شود که این امر می تواند در سهولت تبادلات تجاری میان بازرگانان و شرکت های تجاری ایرانی با این کشورها نقش مهمی داشته باشد.»
سیام**1429
بعیدی نژاد:حل یکی از مشکلات اجرای برجام؛ استفاده از یورو در معاملات ایران و کره