رئیس سازمان جهاد کشاورزی: مدیریت منابع آب و افزایش بهره وری اساس توسعه کشاورزی قم است

یکشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۵
رئیس سازمان جهاد کشاورزی: مدیریت منابع آب و افزایش بهره وری اساس توسعه کشاورزی قم است

قم – ایرنا –رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: کشاورزی استان قم با مدیریت منابع آبی موجود و سیاست افزایش بهره وری در مسیر توسعه حرکت می کند.

قم – ایرنا –رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: کشاورزی استان قم با مدیریت منابع آبی موجود و سیاست افزایش بهره وری در مسیر توسعه حرکت می کند. به گزارش ایرنا، محمد رضا طلایی روز یکشنبه در آیین بهره برداری همزمان از 48 طرح بخش کشاورزی استان قم به مناسبت هفته دولت در مزرعه قارچ تک چین در روستای سفت بخش خلجستان قم، افزود: با وجود اینکه استان قم 46 صدم زمین های کشاورزی کشور را برعهده دارد اما با تلاش کشاورزان دلسوز خود توانسته است 67 صدوم تولید محصول های کشاورزی را به خود اختصاص دهد.
وی با اشاره به اینکه استان قم در انتهای سه دشت قرار گرفته است و با مشکل کم آبی مواجه است، بیان کرد: آب مورد نیاز بیشتر زمین های کشاورزی استان قم با استفاده از حفر چاه های عمیق تامین می شود.
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بحث مدیریت آب در سطح کشور به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت ادامه داد: کمبود منابع آبی در قم باعث شد مجموعه مدیریت استان در چارچوب سیاست های کشوری، طرح آبیاری نوین مزارع کشاورزی را در اولویت برنامه های عمرانی قرار دهند.
طلایی با بیان راهکارهایی که برای عبور از بحران کم آبی در سازمان جهاد کشاورزی قم مورد توجه قرار گرفت، گفت: با توجه به اهمیت بحث آموزش کشاورزان در اجرا و بهره برداری از طرح های نوین آبیاری، 28 هزار نفر روز آموزش در استان برای افزایش آگاهی کشاورزان و بهره برداران برگزار شد.
وی افزود: در آینده تمام مزارع استان که امکان بهره برداری از سامانه های آبیاری نوین را دارند از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده خواهند کرد.
وی با اشاره به اینکه محصول تولیدی بخشی از زمین های کشاورزی استان قم به دلیل مصرف زیاد آب تغییر یافت، ادامه داد: کشت گیاهان دارویی و توسعه باغ های پسته که به منابع آبی کمی احتیاج دارند در اولویت برنامه های بخش کشاورزی قم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم در راستای مدیریت منابع آب، در استان قم شش هزار و 170 هکتار باغ پسته به جای زمین های کشت یونجه به بهره برداری رسید.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی استان قم، افزود: در آینده نزدیک خدمات و حمایت های سازمان جهاد کشاورزی تنها به طرح هایی ارائه می شود که از سیستم های آبیاری نوین استفاده می کنند.
طلایی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون اهمیت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان قم، گفت: مهمترین عامل مهاجرت روستاییان به شهرها بحث اشتغال است که می توان با ایجاد صنایع تولیدی در کنار روستاها با آن مقابله کرد.
وی ادامه داد: در برنامه ریزی ها به دنبال این هستیم که در کنار هر روستا صنایع تبدیلی داشته باشیم و به همین منظور پروانه بهره برداری از صنایع تولیدی و تبدیلی را صادر کردیم که تا پایان سال فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات بانکی برای رونق تولید در بخش کشاورزی، افزود: با سرمایه گذاری های انجام شده پنج ناحیه صنعتی وابسته به بخش کشاورزی در شهرک های صنعتی استان قم به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید 272 طرح با سرمایه یکهزار 930 میلیارد ریال در بخش کشاورزی قم به بهره برداری رسید، گفت: بیشتر این طرح ها بر اساس سرمایه گذاری های بخش خصوصی و اعتبارات بانکی مشغول فعالیت شده اند.
48 طرح بخش کشاورزی قم با حضور مسئولان استان در حوزه آب و خاک، تولیدات گیاهی، تولیدات دامی، صنایع، شیلات و اراضی با اعتباری بالغ بر 531 میلیارد و 456 میلیون ریال و اشتغال زایی برای 482 تن در هفته دولت به بهره برداری رسید.
واحد پرورش قارچ کشت و صنعت تک چین در زمینی به مساحت چهار هکتار با قابلیت تولید 360 تن قارچ در سال و اعتباری بالغ بر 20 میلیارد و 350 میلیون ریال و ایجاد اشتغال برای 40 تن به صورت مستقیم در روستای سفت بخش خلجستان قم به بهره برداری رسید.
8 شهریورماه،سالروزشهادت محمدعلی رجایی وحجت الاسلام والمسلمین محمد جواد باهنر رئیس جمهوری ونخست وزیر وقت ایران درسال 1360 به عنوان روزمبارزه باتروریسم ودوم تاهشتم شهریورماه به نام هفته دولت نامگذاری شده است.
/7405/ 6133/
رئیس سازمان جهاد کشاورزی: مدیریت منابع آب و افزایش بهره وری اساس توسعه کشاورزی قم است