عملیات مبارزه با موش صحرایی در تاغزارهای آران و بیدگل آغاز شد

پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵
عملیات مبارزه با موش صحرایی در تاغزارهای آران و بیدگل آغاز شد

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از آغاز عملیات مبارزه با موش صحرایی در 110هکتار از تاغزارهای این شهرستان خبر داد.

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از آغاز عملیات مبارزه با موش صحرایی در 110هکتار از تاغزارهای این شهرستان خبر داد. رضا شفیعی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این طرح با هدف حفاظت از تاغزارهای شهرستان و جلوگیری از بروز بیماری سالک در محدوده تاغزارهای شمال و جنوب روستای ریجن ابوزیدآباد آغاز شده است.
وی افزود: اجرای این طرح در ابتدا در منطقه های بحرانی شهرستان که توسط اداره منابع طبیعی و همکاری شبکه بهداشت و درمان شناسایی شده آغاز شده است.
وی گفت: عملیات مبارزه با موش صحرایی در دو مرحله انجام می شود که در مرحله اول به روش مکانیکی عملیات لانه کوبی و در مرحله دوم، لانه های فعال شناسایی و با استفاده از سم مورد تایید وزارت بهداشت که به صورت طعمه مسموم شده است، داخل هر لانه انداخته می شود که موش ها با تغذیه از آن از بین می روند.
موش عامل بیماری سالک است و این بیماری مشترک انسان و دام است که با گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود و در این بیماری جوندگان مانند موش های صحرایی، مخزن بیماری هستند و زمانی که پشه های خاکی از مخزن های آلوده به انگل سالک خونخواری می کنند، آلوده به انگل می شوند.
اگر این پشه آلوده انسان را بگزد باعث انتقال بیماری به انسان می شود و با توجه به گونه انگل و ناقل، از چند هفته تا چند ماه پس از گزش، زخمی در پوست ایجاد می شود که پس از آن تبدیل به یک ضایعه پوستی (اسکار) می شود و اثر آن برای همیشه باقی می ماند.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
شهرستان آران و بیدگل دارای 120 هزار هکتار جنگل های دست کاشت تاغ دارد.
7408/7472
عملیات مبارزه با موش صحرایی در تاغزارهای آران و بیدگل آغاز شد