همکاری رسانه ها در کنترل و کاهش بیماری سالک ضروری است

سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵
همکاری رسانه ها در کنترل و کاهش بیماری سالک ضروری است

یزد - ایرنا - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: همکاری رسانه های گروهی در اطلاع رسانی برای کنترل و کاهش بیماری سالک در استان ضروری است .

یزد - ایرنا - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: همکاری رسانه های گروهی در اطلاع رسانی برای کنترل و کاهش بیماری سالک در استان ضروری است . به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری یزد ، مجید جوادیان زاده در ستاد استانی کنترل و کاهش بیماری سالک افزود: هم آوایی رسانه ای برای تغییر رویکرد سنتی نسبت به بیماری سالک و تقویت بنیه آموزشی پیشگیری از این بیماری در استان باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: فلسفه کارگروه کنترل و کاهش بیماری سالک نشان دهنده این است که کنترل این بیماری نیازمند هم افزایی و همکاری می باشد که اراده خوبی برای پیشگیری این بیماری در بعضی شهرستان ها را شاهد هستیم.
این مسئول اظهار داشت: وجود موضوعاتی چون مهاجرپذیری، بافت تاریخی وسیع و چاه های کشاورزی مواردی هستند که زمینه شیوع بیماری سالک در استان را ایجاد می کنند که این مناطق نیازمند ساماندهی ویژه می باشند.
جوادیان زاده افزود: آب انبارها و سایر فضاهایی که می تواند به محل تجمیع زباله و نخاله های ساختمانی تبدیل شود باید پاکسازی و مراقبت شود تا زمینه انتقال بیماری سالک کنترل گردد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در پایان سخنان خود با تاکید بر اهمیت آموزش پیشگیری و شرایط درمان بیماری سالک گفت: در موضوعات آموزشی نیاز به نگاه نو و تقویت فرهنگ سلامت در جامعه وجود دارد که با همراهی رسانه ها دستگاه های اجرایی و مردم می توان به این موضوع دست یافت.
همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی یزد(ره) گفت: بیماری سالک یک بیماری بومی در یزد است و وجود جوندگان و فرد مبتلا به بیماری از عوامل مهمی هستند که بیشترین میزان انتقال این بیماری را ایجاد می کنند.
محمدحسین لطفی ادامه داد: باید با توسعه آموزش های عمومی و همگرایی بین بخشی از شیوع بیماری سالک در استان جلوگیری کنیم و طول دوره این بیماری را کاهش دهیم.
این مسئول اظهار داشت: با مداخله کشاورزان و اینکه همکاری آن ها می تواند اثرات خوبی در حفظ سلامت شخصی و اجتماعی داشته باشد زمینه تلاش برای از بین بردن عوامل ایجاد بیماری سالک تقویت می شود.
لطفی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: مهم ترین اقدام برای مهار بیماری سالک در روستاها کنترل جوندگان و برای مناطق شهری مدیریت درمان افراد مبتلا به بیماری است که باید به صورت جدی دنبال شود تا شاهد کاهش آمار این بیماری در استان باشیم.
جلسه ستاد استانی کنترل و کاهش بیماری سالک با حضور مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، فرمانداران، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و مدیران و اعضای این ستاد در سالن شهید موحدین استانداری برگزار شد.
در این جلسه گزارشی از وضعیت بیماری سالک در کشور و استان، فعالیت های انجام شده برای کنترل سالک شهری و روستایی مطرح شد و پس از هم اندیشی در این زمنیه ها گزارش فعالیت های دستگاه های مرتبط در شهرستان ها ارائه گردید و مورد آسیب شناسی قرار گرفت.
7536/ 6197
همکاری رسانه ها در کنترل و کاهش بیماری سالک ضروری است