استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد خطر ابتلا به عفونت ها را به همراه دارد

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد خطر ابتلا به عفونت ها را به همراه دارد

زنجان - ایرنا - کارشناس مرکز اطلاع رسانی غذا، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد احتمال انتقال آلودگی و ایجاد انواع عفونت توسط باکتری های مختلف را به همراه دارد.

زنجان - ایرنا - کارشناس مرکز اطلاع رسانی غذا، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد احتمال انتقال آلودگی و ایجاد انواع عفونت توسط باکتری های مختلف را به همراه دارد. فرناز جزء دائمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروزه با استفاده گسترده از اقلام آرایشی به خصوص استاندارد نبودن آنها امکان انتقال عوامل بیماری زا و ابتلا به انواع عفونت ها توسط این لوازم دور از انتظار نیست و این یکی از مسایل بهداشتی مورد توجه جامعه است.
وی اظهار کرد: تماس مستقیم با وسایل آرایشی غیر استاندارد و آلوده به باکتری ممکن است معضلات جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.
جزء دائمی افزود: این مساله به ویژه در مورد لوازم آرایشی که در اطراف چشم استفاده می شود اهمیت مضاعفی دارد چراکه موجب عفونت های باکتریایی چشم می شود.
وی بیان کرد: بر اساس برخی گزارش ها، گاهی لوازم آرایشی در زمان تولید و بسته بندی به انواع آلودگی دچار می شوند و سپس به دست مصرف کننده می رسند.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی غذا، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: باتوجه به استفاده مکرر از لوازم آرایشی باید تمهیداتی در جهت جلوگیری از رشد باکتری های آلوده کننده در حین مصرف این لوازم بکار رود.
وی بیان کرد: برای این منظور از مواد نگهدارنده برای جلوگیری از رشد عوامل آلوده کننده در این لوازم استفاده می شود که به طور معمول این مواد شامل پارابن، ایمادازولیدنیل یا اوره است.
جزء دائمی افزود: اگر مواد نگهدارنده نامناسب باشند، ترکیبات آلی و غیر آلی در لوازم آرایشی داخل چشم می توانند به عنوان یک ماده غذایی برای رشد بعضی از باکتری ها شرایط مناسبی را فراهم کند.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی غذا، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: در صورت بی توجهی مصرف کننده نسبت به نگهداری این لوازم، ممکن است در اثر ورود باکتری، آلودگی در آنها ایجاد شود.
وی یادآوری کرد: بر این اساس لازم است در هر محصول، نوع و چگونگی آلودگی های شایع و راهکار مناسب برای حذف آلودگی و حفظ سلامت آن برای مصرف کننده تبیین شود.
جزء دائمی به مصرف کنندگان لوازم آرایشی توصیه کرد، درب لوزام آرایشی به طور کامل بسته باشد و دور از آفتاب و گرما نگهداری شود چرا که نور موجب تجزیه مواد نگهدارنده موجود و کاهش اثر آنها می شود.
6085/7320
استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد خطر ابتلا به عفونت ها را به همراه دارد