نظم، شالوده توسعه پایدار، گردشگری عرصه آزمون مدیریتی ** داود مهرابی

شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵
نظم، شالوده توسعه پایدار، گردشگری عرصه آزمون مدیریتی  ** داود مهرابی

تهران - ایرنا - صنعت گردشگری بدون تجربه مستقیم و فقط با داشتن زمینه توسعه این صنعت و علم نظری، راه بجایی نخواهد برد و به احتمال زیاد سبب تخریب ظرفیت های موجود نیز می شود.

تهران - ایرنا - صنعت گردشگری بدون تجربه مستقیم و فقط با داشتن زمینه توسعه این صنعت و علم نظری، راه بجایی نخواهد برد و به احتمال زیاد سبب تخریب ظرفیت های موجود نیز می شود. مسافران خارجی که قصد سفر به ایران را دارند ممکن است از مبدا تا مقصد اولیه خود در ایران (فرودگاه امام خمینی ره) با مشکل چندانی مواجه نشوند، اما برای مسافرانی که قصد دارند از پروازهای داخلی استفاده کنند، شرایط بسیار متفاوت تر است.
تاخیر در پروازهای داخلی، آشنا نبودن بیشتر کارمندان به زبان های خارجی از جمله عربی و انگلیسی و زمان بندی نامناسب فرایند پرواز از لحظه تحویل وسایل سفر تا پرواز هواپیما از جمله مشکلاتی هستند که رسیدگی به آنها می تواند نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری داشته باشند.
هریک از گردشگرانی که به ایران سفر می کنند پس از سفر به مثابه رسانه ای موثر هستند که قدرت آنها اگر از برخی رسانه های جمعی بیشتر نباشد به یقین کمتر هم نخواهد بود.
با توجه به این تاثیرگذاری نیاز است حتی کوچکترین فرودگاه ها و مکان های دیدنی کشور با فراهم کردن تسهیلات و خدمات قابل قبول به مسافران خارجی دستکم در مبادی ورودی و خروجی و همچنین اماکن گردشگری سبب انتقال تجربیات مثبتی توسط این افراد به کشورشان شوند.
تاخیر در برنامه زمانی پروازها و دلایل واقعی یا غیرواقعی که توسط کارکنان پروازهای مختلف ارائه می شود، شاید برای مسافران داخلی به توجیهی که جز پذیرش آن چاره ای نیست تبدیل شده، اما این توجیه برای مسافرانی که از کشورهایی آمده اند که تاخیر در پرواز را نیازمند دلیل قانع کننده و حتی جبران خسارت می دانند، قابل قبول نیست.
برای مثال هیات و یا تیم تجاری که برای شناخت فرصت ها و ظرفیت های تجاری قصد دارد از کارخانه ای در شیراز دیدن کند، در صورتی که فاصله زمانی یک ساعت و 10 دقیقه ای تهران -شیراز را با یک تا دو ساعت تاخیر مواجه شود، ممکن است با تعمیم آن به سایر امور به تصویر ذهنی نامناسبی از همه بخش ها بیانجامد.
نبود نظم در کارها که در جامعه ما امری تکرارپذیر است، آفت توسعه همه جانبه محسوب می شود و تا زمانی که حل این مساله در دستور کار قرار نگیرد، دستیابی به توسعه پایدار بسیار مشکل و با فرض دستیابی نیز تضمینی بر ماندگاری آن نیست.
صنعت گردشگری که با وجود طبیعت خدادادی و بناهای ماندگار تاریخی فراوان در مقایسه با صنایع دیگر امکان سوددهی سریع تر و مطمئن تری دارد و فرصت های شغلی زیادی ایجاد می کند، ساده ترین و در عین حال مهمترین صنعتی است که توان مدیریتی دست اندرکاران را در نظم بخشیدن به امور مربوط به آن مورد سنجش قرار می دهد.
** کارشناس شرق آسیا
آساق**241**1611**1027
نظم، شالوده توسعه پایدار، گردشگری عرصه آزمون مدیریتی ** داود مهرابی
jkkjkjkjkj