بلاروس خواستار پایان غیبت 8 ساله سفیر آمریکا شد

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵
بلاروس خواستار پایان غیبت 8 ساله سفیر آمریکا شد

مسکو - الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس ضمن تاکید بر اهمیت مشارکت راهبردی این کشور با روسیه همزمان با توسعه مناسبات بین مینسک و غرب، خواستار پایان غیبت هشت ساله سفیر آمریکا در بلاروس شد.

مسکو - الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس ضمن تاکید بر اهمیت مشارکت راهبردی این کشور با روسیه همزمان با توسعه مناسبات بین مینسک و غرب، خواستار پایان غیبت هشت ساله سفیر آمریکا در بلاروس شد. به گزارش ایرنا، لوکاشنکو روز یکشنبه در حاشیه شرکت در انتخابات پارلمانی بلاروس، تاکید کرد: مینسک در پیگیری توسعه روابط با غرب سعی می کند، مناسبات با روسیه آسیبی نبیند.
شبکه تلویزیونی روسی «لایف نیوز» با اشاره به اظهارات لوکاشنکو، گزارش داد که رئیس جمهوری بلاروس امیدوار است همکاری های پرثمر مینسک و مسکو ادامه بیابد.
لوکاشنکو گفت: بلاروس همواره خواهان روابط دوستانه با کشورهای همسایه است و از بروز هر گونه موارد ناخوشایند و مشکلات با همسایگان می پرهیزد.
وی ادامه داد: این ادعا که بلاروس در مذاکرات با غرب، بهبودی روابط را به زیان همسایه شرقی خود (روسیه) می خواهد، بی اساس است.
رئیس جمهوری بلاروس گفت که این کشور پلی بین شرق و غرب می باشد و با توجه به اینکه بین قدرت های بزرگی از جمله روسیه، اتحادیه اروپا و چین قرار گرفته است، این نقش را ادامه خواهد داد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه سفارت آمریکا در بلاروس بیش از هشت سال است بدون سفیر اداره می شود، خواستار اقدام واشنگتن در این زمینه شد.
لوکاشنکو گفت: هشت سال نبود سفیر در یک مرکز نمایندگی مانند سفارت آمریکا در بلاروس امری عادی نیست و مینسک برای بازگشت به وضعیت قبل و پذیرش سفیر جدید آمادگی دارد.
وی همچنین پیش بینی کرد که پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال جاری ممکن است شرایط برای اعزام سفیر جدید این کشور به بلاروس فراهم شود.
سفیر آمریکا در بلاروس سال 2008 و در پی بروز سردی روابط بین این کشور و غرب، مینسک را ترک کرد و تاکنون سفارتخانه های دو کشور با پنج کارمند اداره می شود.
براساس برنامه اعلام شده نتایج انتخابات پارلمانی بلاروس که امروز برگزار شد به تدریج پس از شمارش آرا اعلام می شود.
بلاروس خواستار پایان غیبت 8 ساله سفیر آمریکا شد
jkkjkjkjkj