«دنگ شو» یی ها از گذشته، حال و آینده ی خود گفتند

چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
«دنگ شو» یی ها از گذشته، حال و آینده ی خود گفتند

تهران- ایرنا- اعضای گروه «دنگ شو» درباره ی جدایی خوانندگان پیشین این گروه، کارهای آینده و حال و هوای امروز این گروه توضیح دادند.

تهران- ایرنا- اعضای گروه «دنگ شو» درباره ی جدایی خوانندگان پیشین این گروه، کارهای آینده و حال و هوای امروز این گروه توضیح دادند. به گزارش روز چهارشنبه ی خبرنگار موسیقی ایرنا، نشست خبری گروه موسیقی تلفیقی «دنگ شو»، ظهر امروز با حضور اعضای این گروه، رضا شایا (تنظیم کننده و نوازنده ی پیانو)، طه پارسا (ترانه سرا)، صبا صمیمی (نوازنده ی سازهای کوبه یی)، میلاد باقری (خواننده)، خشایار روانگرد (نوازنده ی درامز) و علی میرمحمدی (مدیر برنامه) در تالار وحدت برگزار شد.
در آغاز این نشست که با بیش از نیم ساعت تأخیر آغاز شد، علی میر محمدی، مدیر برنامه ی گروه «دنگ شو»، ضمن عذرخواهی از تأخیر پیش آمده، گفت: گروه «دنگ شو» فصل تازه یی از فعالیت های خود را آغاز کرده است.
وی ادامه داد: ما به دنبال حفظ مخاطبان پیشین گروهمان هستیم، اما به افزایش مخاطب نیز فکر می کنیم و برای این منظور از فضاهای رسانه یی که در شأن گروه «دنگ شو» است استفاده می کنیم.
** «دنگ شو» نخستین خواننده ی از همه جهت مورد علاقه اش را یافته است
طه پارسا، ترانه سرای گروه «دنگ شو»، با اشاره به اینکه چندی است میلاد باقری برای خوانندگی این گروه انتخاب شده، گفت: خوشحالم که «دنگ شو» به نخستین خواننده ی مورد علاقه ی خود از جهت های گوناگون رسیده است.
وی افزود: به دلیل فضای خواننده سالاری که در جامعه ی ما وجود دارد، همه دوست دارند آهنگ ها را به خواننده ها نسبت دهند، درحالی که این آثار حاصل کار شاعر و آهنگساز است. درست است که خواننده با صدای خود به کار هویت می دهد، اما باید پذیرفت که ترانه برای ترانه سرا است و آهنگ از آنِ آهنگساز است.
پارسا گفت: هنوز هم بسیاری هستند که با وجود اینکه حتی نام گروه «دنگ شو» را نشنیده اند، بسیاری از قطعه های ما، ازجمله «شمعدونی» را حفظ هستند؛ و یکی از مشکل های ما این است که ما گاهی نمی توانیم حتی در تیتراژ سریالی که آهنگ آن را ساخته ایم، اسم گروهمان را درج کنیم.
** زند وکیلی با «دنگ شو» معروف شد اما در زمان ممنوع الکاری گروه، از ما جدا شد
ترانه سرای گروه «دنگ شو' با اشاره به دلیل و سبب جدایی خواننده های پیشین گروه «دنگ شو» از جمله علی زند وکیلی، سپنتا مجتهدزاده و امید نعمتی گفت: علی زند وکیلی با آهنگ سریال «پژمان» و آلبوم «دلتنگ شو» که از ساخته های «دنگ شو» بود، معروف شد، اما زمانی که ما ممنوع الکار شدیم و نمی توانستیم پول وی را بپردازیم، او از گروه جدا شد. او بر اساس اقتصاد عمل می کند و این، چیز بدی هم نیست.
پارسا ادامه داد: سپنتا مجتهدزاده نیز پس از کنسرت اول ما گفت که باید تار و کمانچه را سازهای اصلی گروه قرار دهیم و اگر زیرصدای وی صدای تار نباشد، نمی خواند. افرون بر این، وی در ریتم هم مشکل دارد و چون ما نتوانستیم نه در بحث تار و کمانچه و نه در بحث ریتم با هم به توافق برسیم، از ما جدا شد.
ترانه سرای گروه «دنگ شو» افزود: امید نعمتی نیز به این دلیل از ما جدا شد که صدایش در اوج، زشت می شود. سعید آتانی نیز در یک اجرا ما را سورپرایز کرد؛ بدین ترتیب که در حالی که همه ی ما لباس مشکی پوشیده بودیم، استرچ سفید پوشیده بود. افزون بر این، اجرایش هم راضی کننده نبود؛ از این رو، از هم جدا شدیم.
** موسیقی خود را فدای پاپیولار شدن نمی کنیم
رضا شایا، تنظیم کننده و پیانو نواز گروه «دنگ شو» نیز در این نشست حاضر بود و گفت: ما از آغاز کارمان هیچ گاه در پی تبلیغ گسترده نبوده ایم و فعالیت موسیقایی ما برای خودمان است. ما می توانیم با تغییر مسیر به سوی پاپیولار شدن پیش برویم اما دوست نداریم موسیقیمان را فدای این قضیه کنیم.
وی در بحث جدایی خواننده ها از گروه «دنگ شو» گفت: البته هیچ یک از خواننده های پیشین گروه «دنگ شو»، جدا نشده اند؛ زیرا «دنگ شو» خانه یی است که خواننده ها زمانی بدان وارد می شوند و بعد می روند، اما درِ این خانه هیچ گاه به روی آنان بسته نخواهد بود. در «دنگ شو» خواننده، مهمان نیست؛ بلکه عضوی از گروه است و باید با اعضای گروه تعامل داشته باشد.
شایا ادامه داد: مشکل ما این است که زمانی که یک خواننده از گروه «دنگ شو» جدا می شود، خود را در تقابل با «دنگ شو» می بیند و همین قضیه موجب پدید آمدن حاشیه می شود.
** سه آلبوم تازه با فضاهایی تازه در راه است
تنظیم کننده ی گروه «دنگ شو» درباره ی برنامه های آتی این گروه گفت: سه آلبوم را در دست کار داریم که حدود 80 درصد از کارهای آن ها انجام شده است. این آلبوم ها در سه فضای متفاوت است و در آن ها داریم احساسات خود را تجربه می کنیم. یکی از این آلبوم ها پس از ماه های محرم و صفر به بازار می آید و دیگری که اثر بسیار متفاوتی است پس از نوروز سال آینده منتشر خواهد شد.
وی همچنین گفت: «دنگ شو» راهی را آغاز کرد و آن، استفاده از صدا و صداسازی ایرانی بود. اما استفاده از این امکان در حال حاضر آن قدر در موسیقی هایی که این روزها می شنویم، پرتکرار شده که به شکل ناخوشایندی درآمده است. از این رو، ما تصمیم گرفته ایم که در کارهای آینده ی «دنگ شو» کم تر از این ویژگی استفاده کنیم.
** به ما کم لطفی شده
میلاد باقری، خواننده ی گروه «دنگ شو» با اشاره به اینکه گروه «دنگ شو» به دنبال کیفیت است، گفت: در موسیقی امروز ایران، همه بیش تر به دنبال کمیت هستند، تا کیفیت؛ اما ما به دنبال این هستیم که در فضایی که بسیاری از مردم همه چیز را به صورت فشرده و mp3 گوش می کنند، قطعه هایی با کیفیت تولید کنیم که گاه مدت آن به 10 دقیقه می رسد و طبیعی است که این دست آهنگ ها برای مخاطبی که می خواهد آهنگ های گوناگون را پی در پی در پخش خودرو خود بگذارد و رد کند، مورد توجه واقع نشود.
وی همچنین گفت: یک سال است که به «دنگ شو» پیوسته ام و در این زمان، این را حس کرده ام که ما در این گروه دچار کم لطفی و بی توجهی رسانه ها شده ایم و این، یکی از مشکل های ما است.
باقری در توضیح این مطلب گفت: برخی خبرگزاری ها با وجود اینکه عکس های با کیفیتی از ما در اختیار دارند، نامربوط ترین و بی کیفیت ترین عکس ها را برای خبرهای ما کار می کنند. البته من یغما گلرویی نیستم که همه من را بشناسند؛ زمانی که داشتم در غرفه ی یکی از خبرگزاری ها در نمایشگاه مصاحبه می کردم، با ورود وی من را از جای خود بلند کردند تا او بنشیند؛ این ها توهین است.
** «دنگ شو» آهسته و پیوسته حرکت کرده است
صبا صمیمی، نوازنده ی سازهای کوبه یی گروه «دنگ شو»، گفت: هنر و موسیقی یک جریان پیوسته است و همین آهستگی و پیوستگی است که می تواند موجب موفقیت شود. ما از گروه هایی هستیم که این آهستگی و پیوستگی را تا امروز ادامه داده ایم.
وی درباره ی جدایی امید نعمتی (از خواننده های پیشین گروه «دنگ شو») از این گروه گفت: امید نعمتی قبل از پیوستن به «دنگ شو» خواننده نبود، و «دنگ شو» او را معرفی کرد؛ اما وی هیچ گاه در مصاحبه های خود نامی از «دنگ شو» نمی آورد. بسیاری از خوانندگانی که با «دنگ شو» کار کرده اند، این گونه اند و در مصاحبه هایشان نمی گویند که با «دنگ شو» معرفی شده اند.
گروه «دنگ شو» 29 شهریور ماه ساعت 22:30 در مرکز همایش های برج میلاد کنسرت خود را برگزار می کند.
فراهنگ**3067**1823
«دنگ شو» یی ها از گذشته، حال و آینده ی خود گفتند