رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی: استکبار و تکفیر به هم گره خورده اند

پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی: استکبار و تکفیر به هم گره خورده اند

مشهد - ایرنا - رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: زمانی تکفیر تنها بود اما امروز استکبار و تکفیر به نحوی جدایی ناپذیر به هم گره خورده اند.

مشهد - ایرنا - رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: زمانی تکفیر تنها بود اما امروز استکبار و تکفیر به نحوی جدایی ناپذیر به هم گره خورده اند. به گزارش ایرنا حجت الاسلام احمد مبلغی، روز پنجشنبه در همایش جریان های تکفیری، علل گرایش و راهکارهای مقابله، در تربت جام، اظهار کرد: استکبار با تمام توان تلاش دارد از ابزار تکفیر برای پیشبرد مقاصدش استفاده کند که می طلبد امت اسلامی آگاهی کاملی نسبت به خطرات تکفیری ها پیدا کند.
رئیس مرکز پژوهشهای اسلامی مجلس شورای اسلامی افزود: ناامنی زیرساخت هرگونه عقب ماندگی، اضطراب روحی، دین ستیزی و دنیاگریزی است و متاسفانه امروز تکفیری ها این ناامنی را در کشورهای اسلامی ایجاد کرده اند.
مبلغی با تاکید بر ضرورت کار فرهنگی در این خصوص خاطرنشان کرد: در دنیا رسانه ها و آگاهی بخشی های رسانه ای و رسانه های در خدمت امت، در اساسی ترین لایه های فرهنگ نفوذ پیدا می کنند اما متاسفانه جهان اسلام در این زمینه دچار کم کاری است.
وی از تکفیری ها به عنوان جریانی شوم، خطرناک و امت برانداز برای جامعه اسلامی یاد کرد و افزود: تکفیری ها به مثابه خط قرمزی برای ما هستند و باید این مهم را در بین امت اسلامی اعم از شیعه و سنی مذهب، مراکز آموزشی و رسانه ها رواج دهیم زیرا این خطری برای تمامی مذاهب اسلامی است.
این عضو مجلس خبرگان رهبری، فعالیت های مقابله با جریان تکفیری را در محورهای معرفتی، فکری و توسعه آگاهی دانست و اظهار کرد: معیار مسلمانی اقرار به شهادتین است و توسعه، تعمیق شناخت، پذیرش اسلام و مسلمان بودن بر اساس روایات بسیاری در کتاب های فقهی و غیرفقهی در بین تمام عالمان اسلام نشر یافته است.
مبلغی اضافه کرد: امروز نسل جوانان شیعه و سنی نیازمند آگاهی بخشی بیشتری هستند و باید معیار مسلمانی بیش از آنچه که در کتاب ها و یا بر زبان ها وجود دارد، در بین آنان ترویج یابد.
وی با توجه دادن به بیانات رهبری که بر کلمه 'امت' تمرکز جدی دارند، گفت: منطق اسلام و قرآن در ارتباط با امت، منطق واضحی است منتها متاسفانه نه کتاب ها و نه منبرها به این کلمه نمی پردازند.
وی یادآور شد: موارد اشتراک شیعه و سنی خیلی بیشتر از موارد اختلافی است پس باید به دنبال مسابقه و رقابت در اجرای اشتراکات در میان تشیع و تسنن باشیم.
همایش جریان های تکفیری، علل گرایش و راهکارهای مقابله، پنجشنبه با حضور 300 نفر از علمای شیعه و سنی، اندیشمندان و فرهیختگان خراسان رضوی از شهرستان های تربت جام، تایباد، باخرز، خواف و مشهد در دانشگاه آزاد اسلامی تربت جام برگزار شد.
شهرستان 300 هزار نفری تربت جام با ترکیب جمعیتی شیعه و سنی در 167 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
7519/5132
خبرنگار: نرگس اسلامی نژاد/ دبیر: علی اصغر ایزدی
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی: استکبار و تکفیر به هم گره خورده اند