شاهد حضور ایران در عالی ترین سطح همکاری های توسعه انرژی هسته ای در پسابرجام هستیم

جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵
شاهد حضور ایران در عالی ترین سطح همکاری های توسعه انرژی هسته ای در پسابرجام هستیم

لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جدید ایران در انگلیس با اشاره به حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در نشست سالانه انجمن جهانی هسته ای در لندن، گفت: خوشحالیم که در دوره پسا برجام شاهد حضور ایران در عالی ترین سطح همکاری های فنی و علمی توسعه انرژی هسته ای هستیم.

لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جدید ایران در انگلیس با اشاره به حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در نشست سالانه انجمن جهانی هسته ای در لندن، گفت: خوشحالیم که در دوره پسا برجام شاهد حضور ایران در عالی ترین سطح همکاری های فنی و علمی توسعه انرژی هسته ای هستیم. به گزارش ایرنا، حمید بعیدی نژاد عضو گروه مذاکره کننده هسته ای در مطلبی در صفحه تلگرام خود تحت عنوان ' ایران در میان بزرگترین قدرتهای انرژی هسته ای جهان' نوشت: امروز یک تحول مهم در خصوص ارتقاء بحث صنعت هسته ای ایران در دوره پسا برجام اتفاق افتاد. ایران که برای سال های سال نمی توانست در جمع بین المللی شرکت ها و کمپانی های عمده جهانی در توسعه انرژی هسته ای حضور یابد، امروز در بالاترین سطح در جلسه بین المللی انجمن جهانی هسته ای که در لندن برگزار می شود، شرکت کرد.
وی افزود: در این انجمن همه بزرگان توسعه جنبه های مختلف انرژی هسته ای از 35 کشور جهان جمع هستند، جمعی که کشورهای آنها جمعاً بیش از 80 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند.
بعیدی نژاد اضافه کرد: کمپانی ها و شرکت های غول هسته ای مانند 'روس اتم' از روسیه، 'یورنکو' از اروپا، آژانس های انرژی اتمی از چین، آمریکا، ژاپن، انگلستان، فرانسه، قزاقستان و البته حالا ایران در انجمنی گردآمده اند تا در خصوص جنبه های مختلف به کارگیری از انرژی هسته ای از استخراج سنگ معدن اورانیوم گرفته تا غنی سازی اورانیوم، و تولید مواد غنی شده و تولید سوخت هسته ای تا انبار کردن و انهدام سوخت مصرف شده باهم به تبادل نظر و همکاری بپردازند. این انجمن با تشکیل گروه های کاری همه ساله کمک زیادی به استفاده بهتر و موثر تر از انرژی هسته ای می کند.
وی گفت: شرکت ایران در این اجلاس به خوبی می رساند که پیشرفت دانشمندان هسته ای کشورمان که پیچیده ترین قله های دانش هسته ای را فتح کرده اند، حالا در دوره پسا برجام بیش از پیش مورد تقدیر کشورهای بزرگ جهان قرار می گیرد و این انجمن به همین دلیل از آقای دکتر صالحی به عنوان ریاست سازمانی که در تمامی عرصه های هسته ای از استخراج معدن اورانیوم تا تولید سوخت هسته ای تا انبار و سوخت مصرف شده برنامه های مدونی دارد، برای شرکت و سخنرانی در انجمن دعوت به عمل می آورد.
بعیدی نژاد افزود: خوشحالیم که در دوره پسا برجام شاهد حضور ایران در عالی ترین سطح همکاری های فنی و علمی توسعه انرژی هسته ای هستیم که خود به استفاده دانشمندان ایرانی از آخرین فن آوری های جهان کمک خواهد کرد. علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در نشست سالانه سازمان بین المللی'انجمن جهانی هسته ای' در انگلیس، روز پنجشنبه از بروکسل وارد لندن شد.
صالحی روز جمعه در سخنانی در نشست سالانه انجمن جهانی هسته ای در لندن، به تشریح ابعاد برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی پرداخت و که تهران آماده مشارکت و همکاری با کشورهای منطقه در زمینه توسعه انرژی هسته ای است .
انجمن جهانی هسته ای سازمان بین المللی متشکل از مدیران ارشد صنایع سازمان ها و شرکت های فعال در صنعت هسته ای در جهان با بیش از 400 عضو می باشد که عمده ترین نقش را در تولید و بهبود مستمر انرژی هسته ای برای کاربردهای صلح آمیز برعهده دارند.
در سال های اخیر با تحریم های شورای امنیت علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، مشارکت کشورمان در این انجمن عملا به حالت تعلیق در آمده بود.
ایران به دنبال لغو تحریم ها و محدودیت ها پس از توافق هسته ای ژنو و اجرای برجام، پس از سال ها در بالاترین سطح در سمپوزیوم سالانه انجمن جهانی هسته ای شرکت کرده است .
در نشست سه روزه تخصصی و سالانه سازمان بین المللی 'انجمن جهانی هسته ای' که مقر آن در انگلیس است، رییسان و کارشناسان هسته ای از بخش های دولتی و خصوصی از بیش از 35 کشور جهان شرکت دارند.
براساس گزارش انجمن جهانی هسته ای، 85 درصد از شرکت کنندگان در این نشست نمایندگان 240 شرکت فعال در حوزه هسته ای هستند.
شاهد حضور ایران در عالی ترین سطح همکاری های توسعه انرژی هسته ای در پسابرجام هستیم