کشف سه هزار و 892 کیلوگرم مواد مخدر در شهریور/ تلاش قوه قضاییه کاهش آمار زندانیان است

یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
کشف سه هزار و 892 کیلوگرم مواد مخدر در شهریور/ تلاش قوه قضاییه کاهش آمار زندانیان است

تهران - ایرنا - سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه تلاش قوه قضائیه کاهش آمار زندانیان در کشور است، گفت: در شهریور ماه جاری حدود سه هزار و 892 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده که یک هزار و 425 کیلوگرم آن هروئین است.

تهران - ایرنا - سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه تلاش قوه قضائیه کاهش آمار زندانیان در کشور است، گفت: در شهریور ماه جاری حدود سه هزار و 892 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده که یک هزار و 425 کیلوگرم آن هروئین است. به گزارش خبرنگار قضایی و حقوقی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در یکصد و دومین نشست خبری خود افزود: کشف این میزان مواد مخدر حکایت از دو چیز دارد، یکی این که موادی را که در کشورهای همجوار تولید می شود و به داخل کشور می آورند بخشی از آن به دیگر کشورها ارسال می شود و بخشی از آن برای توزیع به کشورمان آورده می شود.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل آن این است که چقدر میزان مواد مخدر به کشورمان وارد می شود که این مقدار آن کشف می شود و مقداری دیگر نیز به کشورها وارد می شود که مورد مصرف قرار می گیرد که اگر کسانی که در این خصوص به مجازات برسند و حقشان است، داعیه داران دروغین حقوق بشر، فریادشان بلند می شود.
وی تاکید کرد: اما اینکه این میزان مواد مخدر توزیعی در کشور جوانان را به مرگ تدریجی می کشاند این داعیه داران هیچ اقدامی در این زمینه انجام نمی دهند.
** تلاش قوه قضاییه کاهش آمار زندانیان است
محسنی اژه ای در ادامه با بیان این که قوه قضاییه در طول سالیان گذشته و سال های اخیر تلاش کرده که آمار زندانیان را کم کند، ادامه داد تلاش دستگاه قضا، ارسال لایحه به مجلس و ارائه طرح های مختلف و در قالب دستورالعمل به صورت جدی است.
وی در ادامه به چند دسته از افراد که در زندان هستند اشاره کرد و گفت: کسانی که محکوم به حبس قطعی هستند و تحمل حبس می کنند، کسانی هستند که از اول حبس نداشته یا حبس آنها تمام شده اما جزای نقدی دارند و نمی توانند جزای خود را پرداخت کنند، کسانی که رد مال یا دین دارند و نتوانستند مالشان را رد کنند که این افراد به زندان می روند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: همچنین کسانی که هنوز محکومیت ندارند و قرار بازداشت موقت برای آنها صادر می شود مانند رشوه یا اختلاس که اگر از یک مبلغی بالاتر برود قرار بازداشت الزامی است، همچنین کسانی هستند که قرار تامین دیگری غیر از بازداشت مانند کفالت یا وثیقه دارند که تامین نشده و نتوانستند آن را تامین کنند که تعداد این افراد بسیار زیاد است.
محسنی اژه ای ادامه داد: قرار است با دستورالعمل ها هر مقدار که هست تعداد زندانیان کمتر شود به همین منظور لوایحی به نام قضازدایی یا جرم زدایی به مجلس ارسال شده که این لایحه در دولت تغییرات زیادی داشت و پس از آن به مجلس رفت اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و اگرچه بخشی از آن به تصویب رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: در آیین دادرسی و قانون مجازات اسلامی در سال 92 این موارد پیش بینی شده و انجام می شود اما در برخی جاها ما می خواهیم دیگر جرم نباشد که این نیاز به قانون دارد و در پاره ای دیگر در قانون آمده است که به جای حبس، مجازات دیگری باشد.
به گفته وی در رابطه با کسانی که رد مال دارند مانند مهریه یا دیگر دیون که گردنشان است این افراد به درخواست شاکی به زندان می رفتند و اگر اعلام اعسار می کردند موضوع آنها بررسی می شود البته کسانی که هنوز زندان نرفته و حکمشان صادر شده باید رد مال را پرداخت کنند البته قبلا اعسار آنها پذیرفته نمی شد اما اکنون باید درخواست اعسار در زندان بررسی شود.
وی در مورد آزادی مشروط نیز گفت: آزادی مشروط که قبل از این قوانین در ماده 35 بود و اکنون توسعه پیدا کرده و طبق ماده 58 کسانی که از 10 سال به بالا حبس داشته و نیمی از حبس خود را گذرانده باشند با شرایط خاص می توانند از آزادی مشروط استفاده کنند.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: همچنین کسانی که متنبه شده یا در مقام جبران مافات هستند و این موضوع احراز شده که توبه کرده اند اینها در مناسبت های مختلف مشمول عفو می شوند مانند عید سعید غدیر که تعدادی عفو شده اند.
سخنگوی دستگاه قضا گفت: در خصوص افرادی که به دلیل بازداشت موقت یا وثیقه در زندان هستند و تعداد آنان نیز زیاد است در دستورالعمل جدید رئیس قوه قضاییه که اخیرا صادر شده تاکید شده حتما دادستان و روسای کل دادگستری باید به این موضوع نظارت کنند که جایی که قرار بازداشت موقت الزامی نیست هیچ وقت کسی تخلف نکند.
وی ادامه داد: همچنین جایی که قرار بازداشت موقت تجویز شده باید به مقداری که لازم است آن فرد بازداشت موقت باشد.
وی در خصوص کاهش آمار زندانیان به موضوع دستبند یا پابند الکترونیکی اشاره کرد و گفت: البته پیش بینی شده تعدادی از زندانیان با دستبند یا پابند الکترونیکی در محیطی خارج از زندان باشند که این موضوع در یک یا دو استان در حال انجام است اما امکانات لازم در این زمینه را نداریم که همه زندانیان از این امکان استفاده کنیم که امیدواریم با کمک سازمان ها اقدامات جدی در این زمینه انجام شود.
محسنی اژه ای به موضوع تماس زندانیان با کفیلشان در حین و قبل از زندان اشاره کرد و گفت: به دادستان ها و بازپرس ها تاکید شده که تمهیداتی بیندیشند که فرد زندانی قبل از ورود به زندان با کفیلش صحبت کند و زمینه را برای تماس وی با کفیلش فراهم کنند.
معاون اول قوه قضاییه افزود: اگر آن فرد به داخل زندان رفت همچنین باید برای وی امکانات فراهم شود چرا که شاید لازم باشد بیش از یک بار این فرد زندانی بخواهد با کفیلش صحبت کند.
وی گفت: همچنین اگر وثیقه تامین شد و حتی اگر بعد از وقت اداری باشد باید امکانات در اختیار فرد زندانی قرار گیرد تا اگر وثیقه اش نیاز به کارشناسی نیز دارد این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و این موارد به روسای کل دادگستری توصیه شده که با کمک کارشناسان در کمترین زمان ممکن، موضوع کارشناسی وثیقه انجام شود.
وی به موضوع وجود قاضی کشیک در روزهای غیر از وقت اداری و تعطیل و لزوم بودن این قاضی اشاره کرد و گفت: همه این موارد اصلاح شده که قاضی کشیک خارج از وقت اداری یا روزهای تعطیل نیز حضور داشته باشد و همچنین تمهیداتی برای تماس هر زندانی با کفیل و انجام کارشناسی وثیقه صورت گرفته است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر دادستان، روسای کل دادگستری و سازمان زندان ها مسائل را مرتب رصد کنند، کسانی که لازم نیست در زندان باشند دیگر در زندان نمی مانند.
**خبرنگار: مهناز بیرانوند*دبیر: علی حبیبی
اجتمام*7268* 3377** 1569
کشف سه هزار و 892 کیلوگرم مواد مخدر در شهریور/ تلاش قوه قضاییه کاهش آمار زندانیان است
jkkjkjkjkj