سرقت های هنری از نوع چینی هم به بازار آمد

دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵
سرقت های هنری از نوع چینی هم به بازار آمد

شهرکرد - ایرنا- آن ها نه از دیوار کسی بالا می روند و نه دست در جیب کسی می کنند بلکه با استعداد خوب خویش ایده های دیگران را مصادره به مطلوب می کند.

شهرکرد - ایرنا- آن ها نه از دیوار کسی بالا می روند و نه دست در جیب کسی می کنند بلکه با استعداد خوب خویش ایده های دیگران را مصادره به مطلوب می کند. آنقدر زیرکانه و هنرمندانه ایده ها و آثار هنری دیگران را به نام خود ثبت می کنند که هیچ جا نمی توان ردپای این سرقت ها را دنبال کرد.
درتازه ترین سرقت هنری طی هفته جاری این بار طرح های کمیک حرمسرای ناصرالدین شاه اثر بزرگمهر حسن پور بر روی تی شرت ها و لباس ها منتشر شده است.
این هنرمند کاریکاتوریست و طراح بر روی صفحه خود نوشته است 'یک جمعی که من در جریان نیستم یا یک شرکت و تشکیلاتی آثار حرمسرای ناصرالدین شاه مرا روی تی شرت و لباس های مختلف چاپ کرده و می فروشند'.
وی نوشته است 'من هرگز از چنین عملی راضی نیستم و کوچکترین اطلاعی از این حرکت ندارم، متاسفانه چاپ چین است و داخل ایران هم آدرسی برای پیگیری نیست'.
سرقت های هنری، ابتدا از سرقت های ادبی در عالم هنر رخ داد به گونه ای که حتی در دوره انوری شاعر ایرانی، نیز آثار وی در پیش روی خودش با نام کس دیگر خوانده شد.
سرقت آثار هنری در موسیقی نیز سالهاست رواج دارد به گونه ای که برخی از ملودی های بدون پرداخت حق کپی رایت به صاحب اثر، باز نشر یا بازآفرینی می شود.
متاسفانه در برخی از موارد که قانون کپی رایت رعایت نمی شود و هنرمند مجبور است آثارش را بدون هیچ وقفه ای تولید کند و این سرعت بخشیدن به تولید، باعث کاهش کیفیت آثار هنری می شود.
در کشورهایی که قانون کپی رایت به صورت کامل رعایت می شود یک هنرمند تا سالهای بعد از طریق دریافت حقوق کپی رایت ارتزاق می کند.
چنانچه قانون کپی رایت در حوزه موسیقی اجرایی شود، محصولات موسیقایی با قیمت چند برابر در اختیار مخاطب قرار خواهد گرفت و مخاطبان از دانلودهای رایگان آثار هنرمندان جلوگیری خواهند کرد.
یک کارشناس حقوق می گوید: حقوق مالکیت فکری به 2 بخش یعنی حقوق مادی و حقوق معنوی پدید آورنده تقسیم می شود و حقوق مالکیت فکری در 2 بخش حقوق ادبی و هنری و حمایت از حقوق صنعتی و تجاری تقسیم می شود.
محمد سعیدی در گفت وگو با ایرنا افزود: قانون کپی رایت یا همان مالکیت ادبی و هنری حوزه های علمی، ادبی و هنری را در بر می گیرد و اساس این قانون حمایت مادی و معنوی از ایده ها و طرح های اصلی یا اورژینال است.
به گفته وی، به دلیل این که قانون کپی رایت یک معاهده بین المللی پذیرفته شده از سوی بسیاری از کشورهای جهان است، بهره مندی از طرحهای هنری بدون اجازه مولف قابل پیگیری است.
وی افزود: این که یک اثر هنری از سوی شرکت های تولید کننده چینی یا هر کشور دیگری بدون اجازه صاحب اثر و بدون پرداخت حق تالیف یا کپی رایت انجام می شود، از نظر حقوقی قابل پیگیری است.
به دلیل همین حساسیت ها، دولت یازدهم به دنبال تصویب و تدوین لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت فکری و معنوی آثار هنری و ادبی برآمد و در این زمینه نشست ها تخصصی را نیز برگزار کرده است.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: این لایحه اقدام بلندی در راستای صیانت از مولفان و پدیدآوردگان و صاحبان آثار فرهنگی هنری و ادبی در راستای حمایت از هنرمندان تدوین شده است.
حسین نوش آبادی چندی پیش در سفر به شهرکرد در گفت وگو با ایرنا یادآور شده بود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتقاد دارد بخشی از حقوق مولفان و پدیدآورندگان اثار هنری و فرهنگی و ادبی نادیده گرفته شده است و این قانون می تواند در راستای حمایت از هنرمندان نقش ایفا کند.
اکنون که برخی از آثار هنری هنرمندان ایرانی از سوی شرکت های خارجی کپی برداری می شود، جا دارد از همه ظرفیت های حقوق بین المللی برای جلوگیری از این تصاحب بدون اجازه اقدام شود.
سرقت های هنری از نوع چینی هم به بازار آمد
jkkjkjkjkj