مدیریت مقابله با بلایای غیرمترقبه در بزنگاه بحران- پیمان پاکزاد*

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵
مدیریت مقابله با بلایای غیرمترقبه در بزنگاه بحران- پیمان پاکزاد*

آمادگی در برابر بلایا و حوادث طبیعی ضرورت انکارناپذیری است که در هر کشور متناسب با نوع حوادث و بلایای مرسوم آن کشور برای کسب این آمادگی اقداماتی انجام می شود.

آمادگی در برابر بلایا و حوادث طبیعی ضرورت انکارناپذیری است که در هر کشور متناسب با نوع حوادث و بلایای مرسوم آن کشور برای کسب این آمادگی اقداماتی انجام می شود. از این منظر، تشکیل ستادهای بحران از الزاماتی است که باید نیاز آن را تمام مدیران احساس کنند تا در بزنگاه های زمانی وقوع بلایای طبیعی و غیرطبیعی مثل زلزله و سیل و مثل آتش سوزی، قدرت واکنش سریع و جلوگیری از افزایش خسارت های انسانی و مالی را داشته باشند و زودتر به مرحله بازسازی برسند.
متخصصان مدیریت بحران معتقدند هماهنگی کامل با دستگاه های متولی یکی از اساسی ترین عوامل موفقیت در مواقع بحران است تا در همان 72 ساعت اول خسارت جانی و مالی افراد کاهش یابد.
کارشناسان، مدیریت بحران را فرآیند پیش بینی و پیشگیری از وقوع بحران، برخورد و مداخله در بحران و سالم سازی بعد از وقوع بحران تعریف می کنند؛ از مدیریت بارندگی های شدید باران و برف و یخ زدگی و سیلاب گرفته تا زلزله و آتش سوزی.
از این نگاه حوادث طبیعی، حوادث ساخته بشر مثل آتش سوزی، حوادث ترکیبی، حوادث ناگهانی مثل سیل، زلزله، طوفان، آتشفشان و رانش زمین، حوادث دراز مدت مثل خشکسالی و پسروی و خشک شدن دریاچه ارومیه از انواع حوادثی است که باید مدیران و مسئولان شهرستان در تمام شهرها نسبت به آنها آشنایی کامل داشته باشند و شیوه های مقابله و کاهش آسیب را بشناسند.
اهمیت این مساله به ویژه زمانی آشکارتر می شود که بدانیم بحران ها بیشتر غیرقابل پیش بینی و مخرب بوده و شرایط سخت تصمیم گیری با محدودیت و فشردگی زمانی به وجود می آورد که ممکن است آثار طولانی بر جای بگذارد.
آمار مجامع بین المللی و تجربیات عینی کسب شده نشان می دهد ایران از جمله کشورهایی است که حوادث طبیعی و غیرمترقبه در آن فراوان اتفاق می افتد و ضرورت ایجاد ستادهایی با نام ستاد بحران در تمام استان ها و شهرستان های کشور دو چندان احساس می شود تا اصل غافلگیری در برابر حوادث کمترین خسارت و آسیب ها را در مواقع حوادث و بلایا را به مردم و مسئولان تحمیل کند.
بر این اساس ستاد های بحران در استان ها و شهرستان ها شکل گرفته و اعضای آن مشخص شده ولی باید بیش از پیش آمادگی این ستادها را جدی گرفت تا در مواقع زلزله، سیل، آتشفشان، رانش زمین، سیلاب، بوران و برف، مسدود شدن جاده های مواصلاتی، خشکسالی و آتش سوزی، قدرت مانور برای پیشگیری و کاهش آسیب ها، کمک رسانی به موقع و بازسازی آسیب ها وجود داشته باشد.
بر این مبنا در استان های کوهستانی و سردسیر قبل از آغاز فصل سرما باید آمادگی لازم برای مقابله با یخبندان و بارش برف و مسدود شدن احتمالی راه های شهری و روستایی کسب شود.
بر این اساس ستاد بحران شهرستان مهاباد نیز در سال جاری سومین جلسه خود را برگزار کرد تا ضمن سنجش آمادگی دستگاه ها برای مقابله با حوادث غیرمترقبه، هماهنگی های لازم به وجود آید.
تامین سوخت، تامین دارو، شناسایی بیماران قلبی حاد، شناسایی مادران باردار، تامین سوخت مدارس، آماده سازی جاده ها، هماهنگی و آمادگی دستگاه های مرتبط با راه و هلال احمر از جمله تدابیر اندیشیده شده برای فصل سرمای امسال در شهرستان مهاباد به عنوان شاخص اعمال مدیریت بحران است.
*مسئول خبرگزاری جمهوری اسلامی در دفتر مهاباد
3093/1905**خبرنگار: پیمان پاکزاد**منتشر کننده: حسن فاخری
از: ایرنا
مدیریت مقابله با بلایای غیرمترقبه در بزنگاه بحران- پیمان پاکزاد*