طرح ضربتی مبارزه با قاچاق کالا در کرمان آغاز شد

شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵
طرح ضربتی مبارزه با قاچاق کالا در کرمان آغاز شد

کرمان - ایرنا - مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان گفت: طرح سراسری مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی از امروز - شنبه - در استان کرمان وارد فاز عملیاتی شد.

کرمان - ایرنا - مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان گفت: طرح سراسری مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی از امروز - شنبه - در استان کرمان وارد فاز عملیاتی شد. ارسلان میری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح با همکاری تمامی دستگاه های متولی از جمله اتاق اصناف، اتحادیه های صنفی و مشارکت آحاد مردم به صورت عملیاتی در سطح استان کرمان اجرا می شود.
وی اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح حمایت از تجارت قانونی و تولید داخلی و همچنین حمایت از مصرف کنندگان است و در این راستا به طور جدی و با شدت تمام از فروش کالاهای تقلبی و بدون گارانتی در تمام نقاط استان جلوگیری می شود.
وی گفت: به کسبه و واحدهای صنفی که کالای قاچاق در انبارها و فروشگاه های خود دارند و تاکنون موفق به فروش آنها نشده اند توصیه می کنیم قبل از اینکه این کالاها توسط ماموران کشف شود به صورت خودجوش فهرست این کالاها را به سازمان صنعت، معدن و تجارت یا تعزیرات حکومتی استان اعلام کنند تا بتوانند از تخفیف های قانونی برخوردار شوند.
مدیرکل تعزیرات استان کرمان افزود: برای جلوگیری از مجازات هایی که برای قاچاق کالا در نظر گرفته شده و همچنین مصون ماندن از تبعات اجتماعی آن از واحدهای صنفی درخواست می کنیم که خرید خود را از مجاری قانونی و معتبر انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: اگر کالای قاچاق در یک واحد صنفی کشف شود آن کالا به نفع دولت ضبط و یک تا سه برابر ارزش آن کالا جریمه نقدی شامل حال واحد صنفی می شود.
میری گفت: در صورت کشف کالای قاچاق در یک واحد صنفی یا انبار، هیچ گونه ارفاقی صورت نمی گیرد و برای اشخاصی که سابقه خرید و فروش کالای قاچاق دارند مجازات های شدیدتری در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: اسامی اشخاصی که به صورت عمده مبادرت به قاچاق کالا می کنند از طریق رسانه ها اعلام می شود.
وی گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا برای انباردار، مالکان و حاملان کالای قاچاق به اندازه عرضه کننده این کالاها مجازات در نظر گرفته است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان تاکید کرد: هیچ گونه مسامحه ای در خصوص قاچاقچیان کالا صورت نمی گیرد و با شدت تمام با این افراد برخورد می شود.
وی با اشاره به متضرر شدن مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نتیجه ورود کالاهای قاچاق بیان کرد: اگر در بخش تجهیزات پزشکی فقط یک قلم کالای تقلبی فروخته شود، آثار و زیان های غیر قابل جبرانی را بر جا خواهد گذاشت.
میری گفت: به همه واحدهای صنفی که در بخش های لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی مشغول فعالیت هستند توصیه می کنیم که از خرید کالاهای خارجی قاچاق خودداری کنند.
وی با بیان اینکه هر کالای خارجی قاچاق نیست عنوان کرد: کالاهایی که در بدو ورود به کشور، تشریفات قانونی در مورد آنها اعمال نشده است کالای قاچاق محسوب می شوند.
از ابتدای سال جاری تاکنون 666 پرونده به تعزیرات حکومتی استان ارجاع داده شده که از این تعداد، 650 پرونده با محکومیت به پرداخت 30 میلیارد و 381 میلیون ریال جریمه نقدی مختومه شده است.
طرح ضربتی مبارزه با قاچاق کالا در کرمان آغاز شد