تظاهرات مردم بروندی در اعتراض به گزارش سازمان ملل

شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵
تظاهرات مردم بروندی در اعتراض به گزارش سازمان ملل

تهران - ایرنا - هزاران نفر روز شنبه در اعتراض به گزارش سازمان ملل در مورد تخلفات حقوق بشری دولت بروندی، در پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

تهران - ایرنا - هزاران نفر روز شنبه در اعتراض به گزارش سازمان ملل در مورد تخلفات حقوق بشری دولت بروندی، در پایتخت این کشور تظاهرات کردند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بوجومبورا، گروهی از کارشناسان مستقل هفته گذشته خواستار تشکیل هیات حقیقت یاب سازمان ملل در مورد تخلفات گسترده حقوق بشری در بروندی شدند.
بخش اعظم اتهام های وارده در مورد نقض حقوق بشر در بروندی، متوجه پییر انکرونزیزا رئیس جمهوری این کشور و متحدان وی است.
کارشناسان مزبور با انتشار گزارشی به اجرای 564 مورد حکم اعدام از آوریل 2015 در بروندی اشاره کردند.
در همین حال، معترضان از جمله نمایندگان پارلمان، مقام های دولتی و مردم عادی امروز (شنبه) در واکنش به این گزارش در خیابان های پایتخت بروندی تظاهرات کردند.
کمیته مبارزه با شکنجه سازمان ملل چندی پیش از بروندی خواست به موارد گسترده بدرفتاری در این کشور شامل صدها مورد کشتار فراقانونی، شکنجه و سوء استفاده جنسی توجه کند.
این کمیته همچنین درخصوص روی آوردن به لفاظی های محرک نسل کشی در گفتمان های سیاسی ملی هشدار داد و ابراز نگرانی کرد که حملات زبانی با انگیزه قومیتی ممکن است به امری بسیار جدی تر تبدیل شود.
براساس این گزارش، خشونت و ناآرامی در بروندی از آوریل 2015 و پس از آن شدت یافت که انکرونزیزا تصمیم گرفت برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، امری که منتقدانش آن را غیرقانونی خواندند.
تصمیم انکرونزیزا، موجی از اعتراض و مخالفت در این کشور را به راه انداخت و حملات تلافی جویانه نیروهای امنیتی تحت فرمان رئیس جمهوری و مخالفان وی، از آن زمان به بعد شدت گرفت.
انکرونزیزا در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، اما شمار زیادی در جریان درگیری های این کشور کشته و دست کم 270 هزار تن بی خانمان شدند.
تظاهرات مردم بروندی در اعتراض به گزارش سازمان ملل