لاریجانی: طیب نیا گفت که براساس نظامات خود FATF را بررسی می کنیم

سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
لاریجانی: طیب نیا گفت که براساس نظامات خود FATF را بررسی می کنیم

تهران- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم اسلام آباد غرب گفت:‌ طیب نیا به سئوالات نمایندگان پاسخ داد و گفت که براساس نظامات خود FATF را بررسی می کنیم.

تهران- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم اسلام آباد غرب گفت: طیب نیا به سئوالات نمایندگان پاسخ داد و گفت که براساس نظامات خود FATF را بررسی می کنیم. حشمت الله فلاحت پیشه در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، در تذکری شفاهی درباره سخنان وزیر اقتصاد گفت: بحث FATF باید در مجلس مورد رسیدگی قرار می گرفت و جمع بندی رئیس مجلس را در این رابطه قبول دارم اما این به معنای پایان رسیدگی به FATF در مجلس نیست.
وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد مدت زمان زیادی را صحبت کرد اما هر نماینده تنها 3 دقیقه وقت برای صحبت داشت، اظهار داشت: با وجود اینکه بنده 8 سئوال را از وزیر مطرح کردم ایشان به سئوال هایم پاسخ ندادند.
فلاحت پیشه افزود: براساس قانون اساسی شأن وزیر و نماینده مجلس برابر است ولی هیأت رئیسه شأن را بر اساس دقیقه بیان می کند.
وی ادامه داد: حساسیت ها در موضوع FATF به این دلیل است که این موضوع توسط گروه جی 7 که 7 کشور صنعتی هستند مطرح شده و در حال حاضر نیز توسط گروه جی 20 که دشمنان منطقه ای ایران عضو آن هستند مطرح شده است بنابراین باید به حساسیت ها دقت شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان کرد: باید شرایطی مهیا می شد که وزیر اقتصاد پاسخگوی سئوال نمایندگان باشد و نکته دیگر اینکه تمام تلاش ها برای تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه ایران توسط گروه های جی 8 و جی 20 بوده است که متولی FATF هستند و اگر تعهد الزام آور باشد می توانند آن را در قطعنامه ها لحاظ کنند.
لاریجانی نیز در پاسخ به تذکر فلاحت پیشه گفت: وزیر اقتصاد درباره پذیرش شرط ها در مورد FATF پاسخ دادند و این موضوع را گفتند که ایران بر اساس نظامات خود بررسی های لازم را انجام می دهد البته اگر در این خصوص پیشنهادی دارید مطرح کنید و اگر لازم می دانید از وزیر اقتصاد دعوت کنیم تا بیشتر توضیح بدهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت اقتصاد در چارچوب مصوبات مجلس می تواند مذاکرات را انجام دهد و تعهدات نیز باید بر اساس قوانین باشد و اگر غیر از این باشد باید موضوع در مجلس پیگیری شود.
**مجلس باید FATF را بررسی کند
نماینده مردم محلات در مجلس نسبت به الزام آور بودن تعهد FATF با استناد به اصل 85 قانون اساسی اخطار داد و گفت: چرا FATFاز مسیر مجلس عبور نکرده است؟
وی با بیان اینکه براساس این اصل سمت نمایندگی قائل به شخص و قابل واگذاری به دیگری نیست، خاطر نشان کرد: مرکز پژوهش های مجلس گزارش داده که تعهد FATF الزام آور است و اگر اینگونه است چرا از مسیر مجلس عبور نکرده است؟
سلیمی خاطر نشان کرد: وزیر اقتصاد در صحبت های خود اشاره کرد که اگر نیاز باشد از مجلس مجوز می گیرند در حالی که بر حسب گزارش مرکز پژوهش ها آنچه انجام شده الزام آور است.
**ادامه بحث درباره مجلس قبلی از نظر اخلاقی صحیح نیست
شهباز حسن پور بیگلری نماینده مردم سیرجان در مجلس در تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده 79 افزود: یکی از نمایندگان پشت تربیون سخنانی را درخصوص مجلس نهم مطرح کردند و در پشت تریبون از نمایندگان خواست که از طرح برخی مسائل نترسند؛ حال جای این سئوال باقی است که چرا به نمایندگان دوره گذشته بی احترامی می کنید؟
وی ادامه داد: در مجلس نهم از همه گروه های سیاسی حضور داشتند و هر دوره نیز بخش مهمی از نمایندگان رأی نمی آورند، امیدوارم شما با این ادبیات مشمول این موضوع نشوید، ولی افراط و تفریط در هر دوره ای مورد نکوهش مردم است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: سئوال پرسیدن از وزیر، زیر سئوال بردن دولت نیست، بلکه کمک به دولت است. بهتر بود رئیس مجلس به برخی نمایندگان عنوان می کردند که قانون مبارزه با پولشویی و حمایت از بحث هسته ای در مجلس گذشته با تدبیر شخص رئیس مجلس و دیانت مقام معظم رهبری و نمایندگان مجلس نهم تصویب شد.
لاریجانی نیز در پاسخ به این تذکر گفت: بهتر است این بحث ادامه نیابد، زیرا اخلاقاً درست نیست که در مورد مجالس گذشته صحبتی به میان آید و باید به نهادهای قانونی احترام گذاشت.
سیام**9103**1446 **خبرنگار: حمید شهریاری ** انتشار
دهنده : حمیدی
لاریجانی: طیب نیا گفت که براساس نظامات خود FATF را بررسی می کنیم