63 درصد رتبه های اول امتحان نهایی تهران دانش آموزان مدارس غیردولتی هستند

چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵
63 درصد رتبه های اول امتحان نهایی تهران دانش آموزان مدارس غیردولتی هستند

تهران-ایرنا - مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نداشتن نگاه تخصصی به مقوله سنجش باعث هجمه به مدارس غیردولتی می شود، گفت: میانگین نمرات مدارس غیردولتی نسبت به کل کشور قابل قبول بوده و 63 درصد رتبه‌های اول دانش آموزان تهران، در مدارس غیردولتی هستند.

تهران-ایرنا - مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نداشتن نگاه تخصصی به مقوله سنجش باعث هجمه به مدارس غیردولتی می شود، گفت: میانگین نمرات مدارس غیردولتی نسبت به کل کشور قابل قبول بوده و 63 درصد رتبه های اول دانش آموزان تهران، در مدارس غیردولتی هستند. به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا مجتبی زینی وند روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: کمتر کسی در جامعه است که اذعان نکند مشارکت فکری و عملی مردم و مسوولان در آموزش و پرورش در اثربخشی و موفقیت برنامه های آموزشی موثر است.
وی افزود: استفاده از مشارکت مردم در آموزش و پرورش در قالب مدارس غیردولتی در اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته و به رغم کم مهری، مدارس غیردولتی کارنامه موفقی داشته اند.
مدیر کل مدارس غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سنجش یک مقوله تخصصی است و نمرات کمی دانش آموزان در امتحانات نهایی یکی از مواردی است که مورد سنجش قرار می گیرد.
زینی وند، با بیان اینکه بر خلاف موارد مطرح شده 10 رتبه اول امتحانات نهایی مدارس منطقه سه تهران مربوط به مدارس غیردولتی است، گفت: عده ای کارنامه مدارس غیردولتی را ناموفق می دانند در حالی که اینگونه نیست و اکنون 63 درصد رتبه های اول مربوط به مدارس غیردولتی است.
وی با بیان اینکه میانگین نمرات مدارس غیردولتی نسبت به کل مدارس کشور قابل قبول است و در تهران رتبه یک تا هفت مختص مدارس غیردولتی است، خاطر نشان کرد: واقعیت این است که فقدان نگاه تخصصی به سنجش موارد مربوط به اندازه گیری شاخص ها باعث هجمه به مدارس غیردولتی می شود.
زینی وند افزود: کسانی که رتبه نمرات مدارس غیردولتی را اعلام می کنند، چرا رتبه مدارس دولتی، کاردانش و... را اعلام نمی کنند؟
وی با بیان اینکه نگاه های غیرتخصصی به حوزه آموزش و پرورش موجب سیاه نمایی است، گفت: وضعیت رتبه مدارس غیردولتی نسبت به سایر مدارس مناسبت تر است و رتبه های پایین مدارس غیردولتی کمتر از 9 درصد است.
مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای برنامه های کیفیت بخشی در همه مدارس غیردولتی اظهار کرد: کارنمای آموزشی برای همه مدارس اجرا و فرآیندی تعریف شده که مدارس بر اساس شاخص ها خود را ارتقا دهند.
وی یادآور شد: عملکرد تمامی مدارس غیردولتی تحلیل وارزیابی و برای آن دسته از مدارس که انتظارات را برآورده نکرده اند راهکارهایی پیش بینی شده است.
مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش همچنین به اجرای برنامه سنجش صلاحیت حرفه ای معلمان اشاره کرد و گفت: دوره های آموزشی برای ارتقای توانمندی نیروی انسانی برگزار و پس از سه سال کارت صلاحیت تدریس حرفه ای برای دبیران مدارس غیردولتی صادر می شود
زینی وند با بیان اینکه اجرای الگوی شهریه از دو سال قبل شروع شده است، گفت: الگوی شهریه بر اساس 11 فرایند و 13 شاخص تدوین شده و مبنای الگو، هزینه تمام شده مدارس است.
وی ادامه داد: اکثر موسسان مدارس غیردولتی از اجرای الگوی شهریه رضایت دارند و کمیته های نظارت به صورت مستمر به نحوه اجرای مولفه ها توجه دارند.
زینی وند درباره تخلفات مدارس غیردولتی نیز گفت: بر اساس آمار در سال گذشته سه هزار و 22 مورد بازدید تخصصی از مدارس تهران انجام شده و در سایر استان ها نیز این اقدام انجام شده است.
وی درباره دستورالعمل حقوق و دستمزد معلمان غیردولتی اظهار کرد: این دستورالعمل تدوین شده و قرار است به هیات دولت ارایه شود.
63 درصد رتبه های اول امتحان نهایی تهران دانش آموزان مدارس غیردولتی هستند