فرش قرمز دولت تدبیر و امید زیر پای توسعه فرهنگ و هنر کردستان

شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵
فرش قرمز دولت تدبیر و امید زیر پای توسعه فرهنگ و هنر کردستان

سنندج- ایرنا- حضور کاروان فرهنگی دولت تدبیر و امید در استان فرهنگی کردستان را می توان توجه سیاست های کلان فرهنگی این دولت قلمداد کرد که تلاشی دوچندان برای توسعه فرهنگی و هنر این استان داشته تا با لمس مشکلات آن از نزدیک مهمترین پتانسیل کردستان را تقویت کرد.

سنندج- ایرنا- حضور کاروان فرهنگی دولت تدبیر و امید در استان فرهنگی کردستان را می توان توجه دولت به سیاست های کلان فرهنگی قلمداد کرد که تلاشی دوچندان برای توسعه فرهنگ و هنر این استان داشته تا با لمس مشکلات آن از نزدیک مهمترین پتانسیل کردستان را تقویت کند. به گزارش ایرنا دولت تدبیر و امید با اهداف برقراری عدالت توسعه در تمامی نقاط کشور به روی کار آمد و اجرای عدالت فرهنگی در کردستان می تواند جلوه تحقق این اهداف در این استان فرهنگی باشد.
استان کردستان که مزین به استان فرهنگی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی شده، امروز دارای پتانسیل های قوی در خصوص عرصه های فرهنگی از جمله سنت های بومی و منطقه ای هزاران ساله، سرامدان هنر خوشنویسی و موسیقی سنتی، هنرهای نمایشی و سینما، پوشش و ریشه دار ترین زبان آریایی است.
از جلمه فرهیختگان فرهنگ و هنر این استان می توان به مستوره اردلان نخستین زن تاریخ نگار و شاعره قرن 13 قمری، خانواده های کامکارها و عندلیبی ها در موسیقی سنتی، فردین صادق ایوبی هنرمند نقاشی، ابراهیم یونسی مترجم برجسته کشور، قطب الدین صادقی و بهروز غریب پور چهره های ملی در حوزه نمایش این استان اشاره کرد.
سفر سه روزه کاروان دولت تدبیر و امید متشکل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراهی هفت تن از معاونان وی به استان کردستان توجه به توسعه فرهنگی این استان است تا چالش توسعه فرهنگی این استان را از نزدیک لمس و موانع پیش روی این توسعه با این حضور برداشته شود.
این سفر بیشتر فرصتی شد به صاحبان عرصه فرهنگ و هنر کردستان تا مشکلات خود را به کاروان فرهنگی دولت اعلام کنند که اعطای مجوز روزنامه برای استان، اقدام برای ایجاد مرکز چاپ و نشر مطبوعات، اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام دولت قبلی، قرار گیری جشنواره های استان در تقویم جشنواره های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسعه زیرساخت های فرهنگی مطابق با میانگین کشوری از جمله این درخواست ها بود.
تسهیل شرکت هنرمندان در فستیوال های بین المللی، ایجاد مکتب خانه موسیقی کرد، رفع مشکلات بیمه هنرمندان، اعزام هنرمندان نمایشی و موسیقی به خارج از کشور از دیگر درخواست های اصحاب فرهنگ و هنر استان کردستان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ارتباط گفت: ظرفیت های فرهنگ و هنر کردستان همانند زنجیره های به هم تنیده در اعتلای فرهنگی کشور بوده و اعطای صفت فرهنگی به استان کردستان توسط رهبر معظم انقلاب نشان از عمق این ارزش ها است.
علی جنتی افزود: دولت تدبیر و امید نیز اعتقادی قلبی به فرهنگی بودن کردستان داشته و با تلاشی دو چندان پیگر رفع چالش های این استان است.
وی با اشاره به اینکه کاروان فرهنگی دولت تدبیر و امید به منظور شناسایی این چالش ها به استان کردستان سفر کرده است گفت: این وزارتخانه قبول دارد که امکانات و نیروهای انسانی این استان متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل های استان کردستان نیست و باید توجهی ویژه در این خصوص انجام شود.
جنتی افزود: صدرو مجوز روزنامه از درخواست های مردم این استان بوده و این وزارتخانه طبق سیاست های ایجاد فضای باز فرهنگی در کشور آماده اعطای مجوز روزنامه با ورود بخش خصوصی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین ورود بخش خصوصی برای ایجاد یک چاپخانه مطبوعات در این استان را خواستار شد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بخش خصوصی برای ایجاد این چاپخانه حمایت های لازم را اعمال می کند.
به گفته وی خوشنویسی کردستان از قطب های محوری کشور بوده که در دوسالانه جشنواره خوشنویسی کردستان آثار فاخری تولید شده و انتظار می رود هنرمندان اهتمام بیشتری در این هنر داشته باشند.
جنتی از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعزام هنرمندان استان ها به فستیوال های هنری جهان، برگزاری جشنواره ، همایش ها و هفته های فرهنگی خبر داد و افزود: می توان با رایزنان فرهنگی در خصوص استفاده بیشتر از هنرمندان این استان قدم برداشت.
وی افزود: برگزاری جشنواره های بین المللی به زبان کردی در عرصه های فرهنگ و هنر حمایت می شود تا علاوه بر حضور، هنرمندان کرد زبان دیگر کشورها به مرکزیت استان کردستان نیز از تجارب آنها استفاده کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از تخصیص 110 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل مرحله اول تالار مرکزی سنندج خبر داد تا قسمتی از این طرح که با 14 هزار مترمربع زیر بنای در سال 1388 آغاز شده به سرانه فرهنگی استان پیوند بخورد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که در این سفر عهده دار بررسی مشکلات شهرستان سنندج بود در این ارتباط ورود مسئولان استان به منظور مشارکت با این وزارتخانه در تعمیر و تجهیز ساختمان اداره کل فرهنگ و ارشاد کردستان و تکمیل ساختمان هنرستان هنرهای زیبای سنندج را خواستار شد.
علی اصغر کاراندیش افزود: مشارکت مسئولان می تواند توسعه فرهنگی در کشور را سرعت بخشیده و استفاده از این فرصت می تواند تاثیر بسزایی در تحقق انتظارهای مردمی از وزارت فرهنگ و ارشاد داشته باشد.
به گفته بهرام نصرالهی زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان این سازمان آمادگی کامل برای تکمیل این 2 طرح را دارد و طبق تاکید معاون وزیر، وزارتخانه اعتباری برابر را از محل اعتبارهای این وزارتخانه به اجرای این طرح ها تخصیص می دهد.
به گفته معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به شهرستان سقز، سیاست فرهنگی دولت، تمرکز زدایی و توجه به نقاط مختلف کشور برای ایفای نقش همه اقوام ، مذاهب و فرهنگ ها در شکوفایی ایران اسلامی است.
سید عباس صالحی گفته است: مشکلات و مطالبات حوزه فرهنگ و هنر سقز از جمله ثبت جشنواره تئاتر کردی در تقویم جشنواره های وزارت، افزایش اعتبارات فرهنگی برای انجمن های فرهنگی و هنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری می شود.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که عهده دار رسیدگی به مشکلات شهرستان کامیاران بود نیز در ارتباط با توجه به رسانه های مکتوب کردستان گفت: در پرداخت یارانه های مطبوعاتی برای استان های مرزی مانند کردستان ضریب سه و برای برخی از شهرستان های استان نیز ضریب پنج در نظر گرفته شده است.
حسین انتظامی افزود: سهمیه یارانه مطبوعاتی سال جاری هزار و 20 میلیارد ریال بوده و تاکنون از این میزان400 میلیارد ریال به جامعه هدف پرداخت شده است.
به گفته وی یارانه ها با هدف استقلال حرفه ای و رسانه ای خبرنگاران به مطبوعات پرداخت می شود.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ارتباط با توجه بیشتر به جشنواره های استان کردستان گفت: دولت تدبیر و امید برای تمرکز زدائی از پایتخت مدیریت جشنواره های خارج از تهران را در اختیار استان ها قرار داده است.
مهدی شفیعی افزود: اجرای جشنواره ها در استان های مختلف تنها تغییر در محل جغرافیایی جشنواره نیست بلکه تمامی کارهای مربوط به جشنواره باید توسط برگزار کنندگان انجام شود.
به گفته وی، در جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان این مدیریت در اختیار مسئولان استانی قرار گرفته و ضمن تخصیص اعتبارات کشوری، از همکاری مسئولان بومی نیز استفاده شده است.
شفیعی افزود: با توجه به راه اندازی دبیرخانه دایمی جشنواره بین المللی مریوان این دبیرخانه می تواند پس از پایان هر جشنواره برای جشنواره بعدی، خود را آماده سازد.
رئیس سازمان امور سینمایی کشور که عهده دار رسیدگی به مشکلات شهرستان بیجار بود نیز در ارتباط با توجه به توسعه هنر سینمای کردستان خواستار ورود شهرداری، حوزه هنری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر برای راه اندازی سینما در این شهرستان برای بستر سازی ورود بخش خصوصی را خواستار شد.
حجت الله ایوبی افزود: راه اندازی دفتر سینمای جوان و اجرای جشنواره تئاتر عروسکی و دبیرخانه آن در این شهرستان توسط مدیریت فرهنگ و هنر کشور پیگیری می شود.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که عهده دار رسیدگی به مشکلات شهرستان بانه بود نیز گفت: ظرفیت های فرهنگی بانه قابل اعتماد بوده و تبدیل جایزه داستان نویسی بانه به عنوان قطب داستان نویسی کشور از اقدام های عدالت فرهنگی در این شهر است.
سید عباس صالحی افزود: ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرستان بانه علاوه بر استان، در سطح کشور نیز می تواند تاثیرگذار باشند.
به گفته وی، رفع مشکلات فرهنگی یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان در سراسر کشور بوده و با پیگیری فعالان فرهنگی و مسئولان این مشکلات به حداقل می رسد.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سفر به شهرستان قروه، تحقق عدالت فرهنگی را از برنامه های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: تکمیل طرح های نیمه تمام بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی با استفاده از توان بخش خصوصی یکی از اولویت های مهم دولت یازدهم است.
حسین نوش آبادی گفت: ایجاد وحدت، همگرایی و همبستگی مذاهب و اقوام با هدف تقویت روابط اجتماعی مهمترین اقدام فرهنگی قابل اجرا در منطقه است.
کاروان کاروان فرهنگی دولت تدبیر و امید متشکل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان وی از هفتم تا 9 مهر در استان کردستان حضور یافتتند.
در قالب این سفر حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کامیاران، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر در سقز و علی مرادخانی معاون هنری وزیر در مریوان و سروآباد حضور یافتند.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیواندره و معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزیر در دهگلان و حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور نیز در بیجار حضور یافت و با مشکلات حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان ها آشنا شد.
فرش قرمز دولت تدبیر و امید زیر پای توسعه فرهنگ و هنر کردستان