دهقان سالخورده چه خوش گفت باپسر...

شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵
دهقان سالخورده چه خوش گفت باپسر...

انزلی- ایرنا- در وصف حال و هوای سالمندان چه کلامی شیوا تر از این بیت زیبا از لسان الغیب که: دهقان سالخورده چه خوش گفت با پسر، که ای نور چشم من بجز از کشته خویش ندروی.

انزلی- ایرنا- در وصف حال و هوای سالمندان چه کلامی شیوا تر از این بیت زیبا از لسان الغیب که: دهقان سالخورده چه خوش گفت با پسر، که ای نور چشم من بجز از کشته خویش ندروی. در اطرافمان هر روز انسانهای بسیاری دیده می شوند که تاریخ هایی را از تقویم زمان ورق زده و گویا چهره خسته شان را با خط هایی عمیق نقاشی کرده و از زمستان های زندگی، برفی همیشگی بر سر دارند و از روزها و سال ها، خاطرات زیادی را در کوله بار عمرشان اندوخته اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، اول اکتبر، روزی برای یادآوری جایگاه ارزنده کهنسالان به جهانیان نامگذاری شده که به عنوان سرمایه های معنوی جامعه نگاهی پرمعنا، سخنی پربها و رفتاری همراه با گنج تجربه ها در توشه دارند.
شامگاه جمعه در آسایشگاه سالمندان سرای محبت تقارن روز جهانی سالمندان و روز تولد جبار نوید یکی از عکاسان ورزشی معروف بندرانزلی که دراین آسایشگاه سکنی گزیده ، دلیلی برای حضور شهروندان دراین مکان و برگزاری جشنی هرچند کوچک اما پرمحتوا و ارزشمند برای سالمندانی بود که همواره چشم به در دوخته و انتظار دیدار فرزندان از نگاهشان موج می زند.
کسانی که روزی جوانیشان را به پای فرزندان خود گذاشتند غافل از آنکه باید روزی دیگرگوشه ای را به عنوان محل آسایش اجباری برگزینند.
اگرچه بارش رحمت الهی در زمان برگزاری این مراسم نشان از گرفتگی دل آسمان داشت اما دراین مراسم همه مجریان برگزاری این جشن کوچک تلاش کردند علاوه برشاد کردن دل این بزرگواران لحظاتی را نیز با آنان سر کنند.
نکته قابل توجه این مراسم تهیه کیک جشن تولد نوید عکاس به شکل یک دوربین عکاسی بود اما این کیک هیچگاه جای دوربین ازکارافتاده این عکاس را که در روی تاقچه اتاقش درحال خاک خوردن است نمی گیرد و زمانی که از وی خواستند حرفی بگوید به این شعر از استاد شهریار اکتفا کرد که :
جوانی شمع ره کردم که جویم زندگانی را ، نجستم زندگانی را و گم کردم جوانی را...
مدیر مسئول آسایشگاه سالمندان سرای محبت در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا می گوید: سالمندان این آسایشگاه را پس از این همه سال به نوعی مانند پدر و مادر خود می دانم و خدمت به این عزیزان برایم بسیار لذت بخش است.
ندابشیری بزرگترین مشکل سالمندان را عدم سرکشی خانواده ها پس از سپردن آنها به آسایشگاه می داند و اضافه می کند: با وجود اینکه مقداری از هزینه های این آسایشگاه از یارانه های دولتی تامین می شود اما برخی خانواده ها شهریه این آسایشگاه را نیز با تاخیر چندین ماهه پرداخت می کنند.
وی ادامه می دهد: تنها انتظار ما از مردم و مسئولان فقط سرکشی و دیدار با این عزیزان است چرا که سالمندان با وجود کهولت سن دل کوچکی دارند و همواره چشمشان به در است .
اجرای نمایش توسط سالمندان، موسیقی سنتی و دف نوازی، نمایش طنز توسط هنرمندان انزلی و همچنین اجرای موسیقی توسط علی حق ره خواننده مطرح گیلانی از جمله مراسمی بود که درتکریم از سالمندان گرانقدر درآسایشگاه سرای محبت برگزار شد.
همچنین دراین مراسم از سوی مجریان کانال تلگرامی 'می شهر' لباسهایی با نوشته های عاشورایی جهت فروش به مردم عرضه و قرار است سود حاصل از آن به مرکز جامع سالمندان آسایشگاه سالمندان پرداخت شود .
آسایشگاه سرای محبت از سال 1380تاسیس و با 30 نفر پرسنل، مراقبت از 70 تن از سالمندان را برعهده دارد.
دراین مراسم فرماندار بندرانزلی و تنی چند از اعضاء شورای شهر نیزحضور داشتند.
دهقان سالخورده چه خوش گفت باپسر...