استاندار اردبیل: 90 درصد حوادث قابل پیشگیری است

چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵
استاندار اردبیل: 90 درصد حوادث قابل پیشگیری است

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: اعمال تمهیدات ایمنی و دور اندیشی مسوولان در زمینه پیش بینی رویدادها و آمادگی لازم می تواند از بروز 90 درصد حوادث جلوگیری کند.

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: اعمال تمهیدات ایمنی و دور اندیشی مسوولان در زمینه پیش بینی رویدادها و آمادگی لازم می تواند از بروز 90 درصد حوادث جلوگیری کند. به گزارش ایرنا، مجید خدابخش روز چهارشنبه در جلسه ستاد هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل گفت: مدیریت بحران جدای از پدافند غیرعامل ناظر بر حوادث غیرمترقبه است و باید پیش از وقوع از حوادث جلوگیری شود و امید می رود برای انجام این کار مشکلات موجود از جمله تامین اعتبارهای مورد نیاز سال جاری حل گردد.
وی افزود: بیشتر حوادث ناشی از بی توجهی و بی دقتی به مسایل ایمنی است و اگر امور درست و علمی انجام شود بسیاری از مسایل را شاهد نخواهیم بود و از این رو مسوولان باید با ذهنی باز و دور اندیش تمام جوانب را در نظر گرفته و توانایی پیش بینی داشته باشند. استاندار اردبیل بیان کرد: بروز برخی حوادث هم قابل جلوگیری نیست اما می تواند به صورت اصولی مدیریت شده و میزان وقوع تا میزان قابل توجهی کاهش یابد.
خدابخش گفت: آموزش های لازم باید در مدرسه ها، دانشگاه ها، کارخانه ها و دستگاه های دولتی ارایه شود اما پیش از آن مسایل ایمنی باید در ساخت و سازها و به ویژه مکان های عمومی مانند سالن های سینما، مرکزهای خرید، تالارها و غذاخوری ها مد نظر قرار گیرد.
او اضافه کرد: اگر پیش بینی ها با همکاری بین مجموعه های ذی ربط همراه باشد، پیشگیری از شعار به عمل تبدیل می شود و نمونه این امر را سال جاری در قالب کاهش قابل توجه میزان آتش سوزی در زمین های کشاورزی و باغ های این استان شاهد بودیم که با کمترین هزینه مدیریت شد.
خدابخش در ادامه از احیای 170 هکتار از زمین های حریم رودخانه های این استان خبر داد و گفت: این میزان زمین طی سال ها به دلایل مختلفی از جمله سیل و طغیان رودخانه ها فرسایش یافته و از بین رفته بود که با تلاش های صورت گرفته، بازیافت شد.
استاندار اردبیل با تاکید بر اهمیت این موضوع از نظر حاکمیت سرزمینی و امنیت ملی برای کشور عنوان کرد: به دلیل نبود حساسیت بین مسوولان امر در سال های گذشته بخشی از زمین ها با دلایل مشابهی از بین رفته است و امروز باید در کنار پیشگیری، نسبت به احیا و جبران مافات ناشی از بی توجهی گذشتگان نیز اقدام شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل هم با اشاره به اینکه شهرستان ها در صف مقدم مقابله با بحران قرار دارند، گفت: ارایه آموزش های مورد نیاز و تشکیل تیم های ویژه شهرستانی باید در دستور کار قرار گرفته و اعضای شورای اداری در زمینه پیشگیری نسبت به آموزش کارکنان خود اهتمام داشته باشند.
علی آذرنژاد همچنین افزود: باید همه خانه های روستایی در برابر حوادثی مانند آذرخش، سیل ، زلزله و آتش سوزی بیمه شوند زیرا با هزینه ای اندک واحدهای مسکونی تحت پوشش قرار گرفته و پرداخت بخشی از خسارت ها پس از وقوع حادثه ممکن می شود.
وی همچنین از دستگاه های اجرایی خواست سهم استان اردبیل را از محل بودجه های متمرکز پیگیری و جذب کنند که تاکنون 11 مورد شناسایی شده که در این استان قابلیت جذب دارد.
استاندار اردبیل: 90 درصد حوادث قابل پیشگیری است