حرکت اقتصاد بر ریل سیاست، غلط است

چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵
حرکت اقتصاد بر ریل سیاست، غلط است

شیراز - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن استان فارس گفت: حرکت غلط اقتصاد ازآنجا آغاز می شود که بر ریل سیاست می نشیند و حرکت می کند، با ریل سیاست نمی توانیم اقتصادی پویا و شایسته داشته باشیم .

شیراز - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن استان فارس گفت: حرکت غلط اقتصاد ازآنجا آغاز می شود که بر ریل سیاست می نشیند و حرکت می کند، با ریل سیاست نمی توانیم اقتصادی پویا و شایسته داشته باشیم . به گزارش ایرنا جمال رازقی چهارشنبه درنخستین همایش ملی پیشگیری از قاچاق کالای سلامت محور در شیراز افزود:کشورهای موفق سیاست را بر ریل اقتصاد ننشانده اند و اقتصاد مسیر حرکت درست را طی کرده است.
وی ادامه داد:در همه دولت های بعد از انقلاب، بخش خصوصی هزینه بسیاری از سیاست های کشور را داده است، تولید کنندگان هزینه سیاست های کشور را داده اند در حالی که تولید نباید هزینه سیاست را بدهد.
رازقی گفت:سال ها بر اساس مصلحت در حوزه تولید و برای اقتصاد تصمیم گیری شده است و زیان سیاست ها را بخش خصوصی و مردم متحمل شده اند .
رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن استان فارس با انتقاد از اینکه برخی افراد تاجران را عامل قاچاق می نامند گفت: تاجر با شناسنامه و با اصالت عامل قاچاق نیست، دامن تاجر را به قاچاق آلوده نکنید، حرمت بخش خصوصی را نگه دارید و به دنبال عاملان اصلی قاچاق باشید .
رازقی افزود: متاسفانه بخش خصوصی در شرایط بهینه ای برای تولید نیست ، هزینه های بانکی و تامین اجتماعی کمر تولید را شکسته است، این عوامل دست به دست هم می دهد و باعث می شود کالای ایرانی کیفیت لازم را نداشته باشد، عدم کیفیت کالای ایرانی گرایش مردم به سمت کالای قاچاق خارجی را بیشتر می کند .
وی گفت: متاسفانه در فروشگاه های شیراز آب معدنی قاچاق خارجی عرضه می شود که عرضه آب معدنی خارجی قاچاق در کنار خرمای خارجی قاچاق، چشم روشنی دارد .
رازقی اضافه کرد : قاچاق کالای سلامت محور سلامت مردم را تهدید می کند، قاچاق روند تجارت آزاد را هم تهدید می کند،هزینه قاچاق باعث تزلزل وضعیت اقتصادی می شود، بسیاری از سیاستگذاری ها به جای آنکه بر قاچاقچی فشار وارد کند بر تولید کننده فشار می آورد .
نخستین همایش ملی پیشگیری از قاچاق کالای سلامت محور چهارشنبه با حضور مسئولان و صاحب نظران اقتصادی و اجتماعی در تالار حافظ شیراز گشایش یافت.
بنا بر اعلام دست اندرکاران برگزاری این نشست، بررسی نظری راهکارهای پیشگیری از قاچاق کالاهای سلامت محور و تبادل نظر درباره اثربخشی اقدام های صورت گرفته و کارنامه دستگاه های متولی از محورهای برپایی این همایش ملی است.
احمد رحمانیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در حاشیه این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: 108 مقاله به دبیرخانه این همایش رسید که 86 مقاله آن پذیرفته شده و 48 مقاله به صورت کارگاه و سخنرانی ارائه خواهد شد و مابقی به صورت پوستر است.
حرکت اقتصاد بر ریل سیاست، غلط است