انتخاب چین به عنوان میهمان سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران

چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵
انتخاب چین به عنوان میهمان سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران

تهران-ایرنا- سخنگوی شورای سیاست‌گذاری سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از انتخاب کشور چین به عنوان میهمان ویژه در آن نمایشگاه خبر داد.

تهران-ایرنا- سخنگوی شورای سیاست گذاری سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از انتخاب کشور چین به عنوان میهمان ویژه در آن نمایشگاه خبر داد. به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده؛ سخنگوی شورای سیاست گذاری سی امین نمایشگاه کتاب تهران درباره دومین جلسه شواری سیاست گذاری گفت: نخستین موضوع این جلسه بحث درباره بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران بود.
وی افزود: با نظر اعضای شورا، کشور چین به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه سی و یکم در سال 1397 (2018 میلادی) انتخاب شد. پیگیری های مکرر وزیر فرهنگ چین و رییس نمایشگاه کتاب پکن یکی از دلایل انتخاب این کشور به عنوان میهمان ویژه بود.
امیرزاده ادامه داد: ابعاد مشترک فرهنگی، قرابت های فرهنگی در حوزه کشورهای جاده ابریشم و تامین منافع فرهنگی دو کشور از دیگر دلایل این انتخاب بودند. همچنین این انتخاب به کشور میهمان فرصت می دهد تا به طور موثرتر و جدی تری در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشته باشد.
سخنگوی شواری سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: دومین مصوبه این جلسه تعیین نرخ تعرفه ناشران خارجی برای حضور در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران بود. بر این اساس تعرفه ناشران کشورهای اسلامی و ناشرانی که اقدام به انتشار منابع اسلامی می کنند، 50 یورو برای هر متر مربع تعیین شد.
وی ادامه داد: این نرخ برای ناشران سایر کشورها 80 یورو است و سفارتخانه ها و نمایندگی های کشورها نیز برای هر متر مربع 150 یورو پرداخت خواهند کرد. تعرفه حضور در بخش بازار جهانی کتاب نیز 30 یورو برای هر متر مربع تعیین شد.
امیرزاده گفت: به منظور حضور موثرتر ناشران اصلی خارجی ناشرانی که برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران شرکت می کنند و ناشرانی که از کشور میهمان در نمایشگاه کتاب تهران حضور می یابند، از 50 درصد تخفیف غرفه بهره مند خواهند شد.
** بورسیه نمایشگاه کتاب تهران
سخنگوی شواری سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران همچنین از تصویب «طرح بورسیه نمایشگاه کتاب تهران» خبر داد و گفت: با هدف تبادل رایت و کمک به حضور نشر ایران در بازارهای بین المللی و تعمیق روابط ناشران داخلی با فعالان نشر جهان، «طرح بورسیه نمایشگاه کتاب تهران» به تصویب رسید.
امیرزاده بر اساس این طرح در هزینه های مربوط به حضور 10 نفر از خریداران رایت (مدیران خرید رایت ناشران، ویراستاران ناشران و مدیران آژانس های ادبی معتبر) در نمایشگاه کتاب تهران تامین می شود.
وی افزود: آیین نامه این مصوبه به زودی تدوین می شود و در نمایشگاه کتاب فرانکفورت فراخوان آن منتشر خواهد شد.
انتخاب چین به عنوان میهمان سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران