رونمایی از سند ثبت ملی آئین سنج زنی در آران و بیدگل

یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵
رونمایی از سند ثبت ملی آئین سنج زنی در آران و بیدگل

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - مراسم رونمایی از سند ثبت ملی آئین سنج زنی آران و بیدگل شامگاه شنبه با حضور جمعی از عزاداران حسینی و مسئولان محلی در مرکز هیات حیدری محله وشاد آران و بیدگل برگزار شد.

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - مراسم رونمایی از سند ثبت ملی آئین سنج زنی آران و بیدگل شامگاه شنبه با حضور جمعی از عزاداران حسینی و مسئولان محلی در مرکز هیات حیدری محله وشاد آران و بیدگل برگزار شد. دبیر این آئین در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مراسم سنج زنی در این شهرستان به شماره 1205 در تاریخ 5 خردادماه 95 از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است.
کریم آرمان فر افزود: سنج زنی از جمله شیوه های عزاداری مردم آران و بیدگل در محرم به شمار می رود که فقط در این شهرستان برپا می شود.
وی گفت: در این آئین که هر ساله در شب تاسوعای حسینی اجرا می شود، عزاداران از مرکز هیات حیدری وشاد به سوی آستان امامزاده محمد هلال(ع) حرکت می کنند و با قرائت اشعار مخصوصی به سنج زنی می پردازند.
آئین سنج زنی یا سنگ زنی و نمایش سنگ زدن گروهی در مخالفت با سپاه ملعون شمر به قصد تازاندن اسبان خود بر پیکر بی جان یاران حسین (ع) است.
در این آئین، گروهی به شکل نمادین با چوب هایی که به آن ها سنگ یا سنج گفته می شود به حرکت در می آیند و اشعار خاصی را با گویش محلی قرائت می کنند و حاضرین در عزای امام حسین (ع) و مظلومیت فرزند پیامبر اسلام (ص) به سوگ می نشینند.
شهرستان آران وبیدگل با 130 اثر تاریخی ثبت شده ملی پس از شهرهای اصفهان و کاشان، رتبه سوم استان اصفهان را به خود اختصاص داده است.
این شهرستان با بیش از 100 هزار نفر جمعیت در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
رونمایی از سند ثبت ملی آئین سنج زنی در آران و بیدگل